Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Na inteligenci dětí nemají vliv rasa ani peníze rodičů

14.02.2019 | Děti a rodina

Možná že v zemích, kde vysoké školné brání dětem z chudých rodin dosáhnout nejvyššího vzdělání, má socioekonomické postavení rodiny vliv na budoucnost dítěte, ale globálně to neplatí. A rozhodně to nesnižuje IQ onoho ekonomicky znevýhodněného. Vědci z Oxfordu prokázali v rozsáhlém výzkumu po celém světě, že mozek a inteligence dětí se vyvíjejí zhruba stejně rychle bez ohledu na rasu či třídní postavení jeho rodičů. A co víc. Inteligence je dědičná z pouhých deseti procent.

„Všechny děti, které se narodí zdravým rodičům v čistém životním prostředí, se rozvíjejí zhruba stejnou rychlostí, zatímco geny do tohoto procesu zasahují jen v pouhých deseti procentech,“ tvrdí autoři z Oxfordské univerzity.

Jinými slovy, bohatí s univerzitním titulem nemají častěji inteligentní děti.

Zdraví a dostačující péče

„Dokázali jsme, že zdravé matky mají zdravé děti a že zdravé děti se vyvíjejí všechny v téměř stejné rychlosti a míře. Je jedno, kde žijete, je jedno, jakou máte barvu pleti, je jedno, jakou máte rasu a etnikum. Mít dostačující lékařskou péči a výživu je klíčové, víc než dostačující ale není třeba,“ tvrdí profesor Stephen Kennedy z Oxfordské univerzity.

Projekt INTERGROWTH-21st sledoval šedesát tisíc matek a dětí po dobu sedmi let. První dva roky života, jeho výživa a chování matky k dítěti, jsou pro vývoj mozku klíčové. V té době se vytvoří asi dvě třetiny maximální hmoty mozku dospělého. V následujícím období má vliv hlavně kvalita stravy, životní podmínky (bezpečí) a kvalita vzdělání.

Na bohatství nesejde

Studie ale dokazuje, že kvalita stravy, životní prostředí (především přepych a pohodlí) a kvalita vzdělání (soukromé školy) neovlivní rozvoj mozku podstatněji, když jsou vyšší než v běžném standardu na Západě.

„Podstatná část odborníků a veřejnosti stále věří, že inteligence je především ovlivněna geny a prostředím, v němž žijeme, a prostředím, v němž žili rodiče a prarodiče, a jejich výživa a zdraví nejsou podstatné. No, není to tak,“ tvrdí profesor Kennedy z Oxfordské univerzity.

Výzkum jeho týmu dokazuje, proč se bohatým rodičům s univerzitními tituly občas povede vychovat dítě s průměrnou inteligencí, které dosáhne nejvýše na maturitu. A proč se v chudé rodině dělníků narodí výjimečně inteligentní vědec.

Studenti, kteří se vyhnou v době dospívání vztahům, mají ...

Dušený mořský vlk

Dušený mořský vlk

12 hlasů
45min 374 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Špenátové lasagne

44 hlasů
45min 819kJ 170 Kč

Kocour Garfield by si na nich určitě nepochutnal, ale ...

Lišky zapečené s těstovinou

7 hlasů
1h a 5min 656kJ 120 Kč

Skvělý recept na zapečené těstoviny s houbami a sýrem.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více