Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Na inteligenci dětí nemají vliv rasa ani peníze rodičů

14. 2. 2019 | Děti a rodina

Možná že v zemích, kde vysoké školné brání dětem z chudých rodin dosáhnout nejvyššího vzdělání, má socioekonomické postavení rodiny vliv na budoucnost dítěte, ale globálně to neplatí. A rozhodně to nesnižuje IQ onoho ekonomicky znevýhodněného. Vědci z Oxfordu prokázali v rozsáhlém výzkumu po celém světě, že mozek a inteligence dětí se vyvíjejí zhruba stejně rychle bez ohledu na rasu či třídní postavení jeho rodičů. A co víc. Inteligence je dědičná z pouhých deseti procent.

„Všechny děti, které se narodí zdravým rodičům v čistém životním prostředí, se rozvíjejí zhruba stejnou rychlostí, zatímco geny do tohoto procesu zasahují jen v pouhých deseti procentech,“ tvrdí autoři z Oxfordské univerzity.

Jinými slovy, bohatí s univerzitním titulem nemají častěji inteligentní děti.

Zdraví a dostačující péče

„Dokázali jsme, že zdravé matky mají zdravé děti a že zdravé děti se vyvíjejí všechny v téměř stejné rychlosti a míře. Je jedno, kde žijete, je jedno, jakou máte barvu pleti, je jedno, jakou máte rasu a etnikum. Mít dostačující lékařskou péči a výživu je klíčové, víc než dostačující ale není třeba,“ tvrdí profesor Stephen Kennedy z Oxfordské univerzity.

Projekt INTERGROWTH-21st sledoval šedesát tisíc matek a dětí po dobu sedmi let. První dva roky života, jeho výživa a chování matky k dítěti, jsou pro vývoj mozku klíčové. V té době se vytvoří asi dvě třetiny maximální hmoty mozku dospělého. V následujícím období má vliv hlavně kvalita stravy, životní podmínky (bezpečí) a kvalita vzdělání.

Na bohatství nesejde

Studie ale dokazuje, že kvalita stravy, životní prostředí (především přepych a pohodlí) a kvalita vzdělání (soukromé školy) neovlivní rozvoj mozku podstatněji, když jsou vyšší než v běžném standardu na Západě.

„Podstatná část odborníků a veřejnosti stále věří, že inteligence je především ovlivněna geny a prostředím, v němž žijeme, a prostředím, v němž žili rodiče a prarodiče, a jejich výživa a zdraví nejsou podstatné. No, není to tak,“ tvrdí profesor Kennedy z Oxfordské univerzity.

Výzkum jeho týmu dokazuje, proč se bohatým rodičům s univerzitními tituly občas povede vychovat dítě s průměrnou inteligencí, které dosáhne nejvýše na maturitu. A proč se v chudé rodině dělníků narodí výjimečně inteligentní vědec.

Pravidelná chůze podporuje zdravý vývoj dítěte

Fazolový salát

Fazolový salát

17 hlasů
1h a 35min 261 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z cibule a fazolek

9 hlasů
35min 464kJ 90 Kč

Recept na cibulový salát s fazolkami.

Grilované vepřové kotlety s borůvkovou omáčkou

12 hlasů
40min 535kJ 155 Kč

Borůvky lze použít nejen do koláčů a k přípravě dezert...

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více