Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Na inteligenci dětí nemají vliv rasa ani peníze rodičů

14.02.2019 | Děti a rodina

Možná že v zemích, kde vysoké školné brání dětem z chudých rodin dosáhnout nejvyššího vzdělání, má socioekonomické postavení rodiny vliv na budoucnost dítěte, ale globálně to neplatí. A rozhodně to nesnižuje IQ onoho ekonomicky znevýhodněného. Vědci z Oxfordu prokázali v rozsáhlém výzkumu po celém světě, že mozek a inteligence dětí se vyvíjejí zhruba stejně rychle bez ohledu na rasu či třídní postavení jeho rodičů. A co víc. Inteligence je dědičná z pouhých deseti procent.

„Všechny děti, které se narodí zdravým rodičům v čistém životním prostředí, se rozvíjejí zhruba stejnou rychlostí, zatímco geny do tohoto procesu zasahují jen v pouhých deseti procentech,“ tvrdí autoři z Oxfordské univerzity.

Jinými slovy, bohatí s univerzitním titulem nemají častěji inteligentní děti.

Zdraví a dostačující péče

„Dokázali jsme, že zdravé matky mají zdravé děti a že zdravé děti se vyvíjejí všechny v téměř stejné rychlosti a míře. Je jedno, kde žijete, je jedno, jakou máte barvu pleti, je jedno, jakou máte rasu a etnikum. Mít dostačující lékařskou péči a výživu je klíčové, víc než dostačující ale není třeba,“ tvrdí profesor Stephen Kennedy z Oxfordské univerzity.

Projekt INTERGROWTH-21st sledoval šedesát tisíc matek a dětí po dobu sedmi let. První dva roky života, jeho výživa a chování matky k dítěti, jsou pro vývoj mozku klíčové. V té době se vytvoří asi dvě třetiny maximální hmoty mozku dospělého. V následujícím období má vliv hlavně kvalita stravy, životní podmínky (bezpečí) a kvalita vzdělání.

Na bohatství nesejde

Studie ale dokazuje, že kvalita stravy, životní prostředí (především přepych a pohodlí) a kvalita vzdělání (soukromé školy) neovlivní rozvoj mozku podstatněji, když jsou vyšší než v běžném standardu na Západě.

„Podstatná část odborníků a veřejnosti stále věří, že inteligence je především ovlivněna geny a prostředím, v němž žijeme, a prostředím, v němž žili rodiče a prarodiče, a jejich výživa a zdraví nejsou podstatné. No, není to tak,“ tvrdí profesor Kennedy z Oxfordské univerzity.

Výzkum jeho týmu dokazuje, proč se bohatým rodičům s univerzitními tituly občas povede vychovat dítě s průměrnou inteligencí, které dosáhne nejvýše na maturitu. A proč se v chudé rodině dělníků narodí výjimečně inteligentní vědec.

Hubnutí už během šestinedělí: Jak na to bez rizika

Žemlovka

Žemlovka

33 hlasů
45min 743 kJ 42 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Játra s jablečným pyré

14 hlasů
50min 554kJ 95 Kč

Dušená hovězí játra s jablečným pyré.

Hrachová polévka s uzeným masem

1 hlas
1h a 5min 390kJ 80 Kč

Tradiční polévka, na kterou by se nemělo zapomínat. Major...

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více