Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Cvičení v těhotenství snižuje riziko obezity dítěte

25.04.2019 | Děti a rodina

Ženy, které jsou pohybově aktivní i během těhotenství, rodí jedince, již jsou v životě štíhlejší a méně často je trápí obalování těla tukovými polštáři v podkoží. Přiměřené cvičení určené těhotným ženám tak prospívá nejen jejich osobnímu zdraví, ale také zdraví dítěte. V minulosti přitom ženy běžně fyzicky pracovaly až do konce těhotenství a měly neustálý pohyb.

Později ve dvacátém století se začalo kolem těhotných našlapovat jako kolem těžce nemocných a zvrhlo se to v nepohyblivost nastávajících matek a epidemii těhotenské obezity a těhotenské cukrovky. Těžká fyzická práce v těhotenství zvyšuje riziko potratu a v posledních padesáti letech výrazně přibylo žen, které mají problémy s početím a těhotenstvím, u nichž by sportování vedlo k potratu či předčasnému porodu. Pokud je ale těhotná žena zdravá a má těhotenství bez komplikací, měla by se pravidelně pohybovat.

Prospívá tím nejen sobě, ale také svému dítěti. Programuje ho tím do života tak, že je pak odolnější vůči rozvoji obezity.

„Na základě našich vědeckých důkazů doporučujeme ženám, ať už jsou či nejsou obézní a mají či nemají cukrovku, aby během těhotenství pravidelně cvičily, protože to má obrovské výhody pro metabolické zdraví jejich dítěte. Naše důkazy naznačují, že nedostatek pohybu u zdravých žen v těhotenství může programovat dítě k obezitě a metabolickým poruchám především poškozením termogenních funkcí,“ tvrdí doktor Jun Seok Son z Washington State University.

Kratší porod díky pohybu?

Že pohyb (samozřejmě ten pro ni i miminko bezpečný) nastávajícím maminkám a děťátku prospívá, není tak docela novinka. Babské pověry tvrdí, že aktivní těhotná žena má pak lehčí porod. Co je na tom pravdy, se rozhodli zjistit i vědci. Nedávná španělská studie uskutečněná na Technické univerzitě v Madridu prokázala, že aktivní nastávající matky rodí kratší dobu. Jak se na něco takového přišlo?

Výzkumníci do svého průzkumu zahrnuli celkem 508 nastávajících matek, z nichž 255 zúčastněných mělo třikrát týdně k dispozici mírný cvičební program. Zbylých 253 prostě a jednoduše lenošilo. Když došlo na lámání chleba, tedy jakmile děti monitorovaných žen začaly postupně přicházet na svět, měli už odborníci docela jasno. A jejich domněnky závěrečná analýza jenom potvrdila.

Respondentky, které v těhotenství provozovaly fyzickou aktivitu, měly průměrnou dobu porodní 7 hodin a 22 minut – oproti jejich neaktivním kolegyním, u nichž to bylo 8 hodin a 19 minut. Na základě těchto jasných důkazů vědci neváhají tvrdit, že sport během gravidity skutečně zkracuje dobu porodu. Takže, na jaké cvičení to dnes vidíte vy?

Plyšáci v dětských pokojích jsou semeniště roztočů

Kuřecí omáčka se žampiony

Kuřecí omáčka se žampiony

10 hlasů
1h a 5min 455 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Guláš s brokolicí

10 hlasů
1h a 35min 288kJ 140 Kč

Guláš z hovězího masa s brokolicí a kurkumou.

Polévka s jáhly a žampióny

18 hlasů
1h a 5min 370kJ 90 Kč

Polévka z žampiónů portobello.

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více