Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak chránit dětský zrak před sluncem. Brýle někdy nejsou vhodné

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

27. 5. 2019 | Děti a rodina

Přestože je jaro teprve na začátku, sluneční paprsky už mají pořádnou sílu. Většina rodičů v tuto dobu neváhá s použitím opalovacího krému, a snaží se tak zabránit popálení citlivé dětské pokožky. Na oči se však velmi často zapomíná!

Věděli jste, že k trvalému poškození zraku vlivem škodlivého UV záření dochází ve většině případů (až 80 %) před dovršením osmnáctého roku života? A že špatné brýle vše ještě zhoršují? Podívejte se, jaké konkrétní škody může sluníčko napáchat.

Bolest a zarudnutí? To je jen začátek!

Dětské oči jsou v porovnání s těmi „dospělými“ mnohem náchylnější k poškození sluncem. Může za to fakt, že děti mají v poměru k oku širší a transparentnější čočku. Pokud jsou tedy vystavené přílišné expozici záření, může se u nich objevit ostrá bolest, slzení, světloplachost, nebo dokonce neschopnost oči otevřít. V horších případech dochází k zánětu rohovky či spojivek nebo k trvalým změnám, jako je rozvoj šedého zákalu v pozdějším věku. Jak těmto problémům předejít?

Brýle nejsou pro každého

I když se řešení zdá velmi jednoduché, není tomu tak. Máte-li doma velmi malé dítko (do dvou let), nejsou sluneční brýle tou nejlepší volbou, a to kvůli riziku vzniku světloplachosti. V tomto věku se totiž stále intenzivně vyvíjí zrak. Zásadní je tedy umožnit očím co nejkvalitnější obraz okolního světa – vidění musí být co nejjasnější a ostré. V našich zeměpisných šířkách proto bohatě postačí kšiltovka nebo širší klobouček. Brýle přibalte jen v případě, že se chystáte na dovolenou k moři či vysoko do hor.

Bez filtru ani ránu

Pro starší děti volte brýle, které jim dobře padnou. Na obličeji by měly sedět tak, aby světlo nepronikalo ze stran ani ze spodu. Pozornost věnujte také výběru UV filtru. Je důležité, aby nepropustil UV A ani UV B záření. Doporučený filtr je UV 400. Sklíčka nesmí být příliš tmavá, u moře se doporučuje ztmavení 50–60 procent. Zárukou kvality je dále certifikát CE, který bývá vyznačen na vnitřní straně nožiček.

Spousta lidí vnímá brýle pouze jako módní doplněk a zaměřují se hlavně na jejich vzhled. Málokdo však ví, že brýle bez filtru sice chrání před ostrým slunečním světlem, ale oči na tmavá skla reagují rozšířením zorniček a jsou tak vystaveny ještě většímu množství UV paprsků! Zakoupením levných a nekvalitních brýlí tak naděláte víc škody než užitku, což u dětí platí dvojnásob.

Hurá do školy po pořádné snídani. Jak poznat kvalitní sur...

Filé ze pstruha s pistáciemi

Filé ze pstruha s pistáciemi

13 hlasů
1h a 25min 831 kJ 320 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kokosová kari polévka

19 hlasů
55min 253kJ 80 Kč

Recept na vydatnou polévku s kuřecím masem.

Šalvějové medailonky s krémovou polentou

12 hlasů
1h a 15min 819kJ 210 Kč

Medailonky s křupavou šalvějí.

Poradny

Upadla jsem na chodníku, jak získat odškodnění?

Dobrý den,Váš dotaz je spíše právního charakteru a já bohužel nejsem právník, ale "jen" sociální ... Více

Po roce od konce RD jdu na mateřskou, dostanu PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více