Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak chránit dětský zrak před sluncem. Brýle někdy nejsou vhodné

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

27. 5. 2019 | Děti a rodina

Přestože je jaro teprve na začátku, sluneční paprsky už mají pořádnou sílu. Většina rodičů v tuto dobu neváhá s použitím opalovacího krému, a snaží se tak zabránit popálení citlivé dětské pokožky. Na oči se však velmi často zapomíná!

Věděli jste, že k trvalému poškození zraku vlivem škodlivého UV záření dochází ve většině případů (až 80 %) před dovršením osmnáctého roku života? A že špatné brýle vše ještě zhoršují? Podívejte se, jaké konkrétní škody může sluníčko napáchat.

Bolest a zarudnutí? To je jen začátek!

Dětské oči jsou v porovnání s těmi „dospělými“ mnohem náchylnější k poškození sluncem. Může za to fakt, že děti mají v poměru k oku širší a transparentnější čočku. Pokud jsou tedy vystavené přílišné expozici záření, může se u nich objevit ostrá bolest, slzení, světloplachost, nebo dokonce neschopnost oči otevřít. V horších případech dochází k zánětu rohovky či spojivek nebo k trvalým změnám, jako je rozvoj šedého zákalu v pozdějším věku. Jak těmto problémům předejít?

Brýle nejsou pro každého

I když se řešení zdá velmi jednoduché, není tomu tak. Máte-li doma velmi malé dítko (do dvou let), nejsou sluneční brýle tou nejlepší volbou, a to kvůli riziku vzniku světloplachosti. V tomto věku se totiž stále intenzivně vyvíjí zrak. Zásadní je tedy umožnit očím co nejkvalitnější obraz okolního světa – vidění musí být co nejjasnější a ostré. V našich zeměpisných šířkách proto bohatě postačí kšiltovka nebo širší klobouček. Brýle přibalte jen v případě, že se chystáte na dovolenou k moři či vysoko do hor.

Bez filtru ani ránu

Pro starší děti volte brýle, které jim dobře padnou. Na obličeji by měly sedět tak, aby světlo nepronikalo ze stran ani ze spodu. Pozornost věnujte také výběru UV filtru. Je důležité, aby nepropustil UV A ani UV B záření. Doporučený filtr je UV 400. Sklíčka nesmí být příliš tmavá, u moře se doporučuje ztmavení 50–60 procent. Zárukou kvality je dále certifikát CE, který bývá vyznačen na vnitřní straně nožiček.

Spousta lidí vnímá brýle pouze jako módní doplněk a zaměřují se hlavně na jejich vzhled. Málokdo však ví, že brýle bez filtru sice chrání před ostrým slunečním světlem, ale oči na tmavá skla reagují rozšířením zorniček a jsou tak vystaveny ještě většímu množství UV paprsků! Zakoupením levných a nekvalitních brýlí tak naděláte víc škody než užitku, což u dětí platí dvojnásob.

Dítě chce na zkušenou do zahraničí: Co zařídit a na koho ...

Celerový krém

Celerový krém

24 hlasů
40min 226 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Lívance

12 hlasů
1h a 5min 738kJ 65 Kč

Něco sladkého k obědu, pro děti i dospělé.

Rajčatový salát s melounem

10 hlasů
20min 212kJ 50 Kč

Letní osvěžující a zdravý salát.

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více