Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vybíravé v jídle: Nechte děti, ať občas samy rozhodnou, co budou jíst

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

31.07.2019 | Děti a rodina

Že jsou děti vybíravé, není žádná novinka. V určitých obdobích vývoje je dokonce odmítání jídla, které dítě ještě včera zbožňovalo, naprosto normální a není třeba si ze situace dělat těžkou hlavu. Lékaři dokonce doporučují, aby rodiče kvůli jídlu tolik nepřeháněli a nechali občas výběr na dětech.

„Tohle sníš, a basta!“

Mnozí z nás byli v dětství vedeni k tvrdé disciplíně i u plného talíře. Co se navařilo, to se jedlo, a když někomu nechutnalo, zůstal hlady. To je jedna z možností, kterou můžete při řešení stravování vašeho dítěte zvolit, ale funguje to spíše u odrostlejších dětí.

Potíž, kterou může nucení do jídla přinést, je vytvoření úplného odporu nejen ke konkrétní potravině, ale k jídlu obecně. Dítě tvrdě odmítá přijímat cokoli, co mu nabídnete, a zkouší, jak dlouho to vydržíte. Problém nastává ve chvíli, kdy do dítěte nedokážete dostat pořádné jídlo a v zoufalé snaze udržet ho při životě nabídnete například sušenku. To je velice rychlý krok k získání obrovsky špatného stravovacího návyku, kterého budete své dítě (a potom i sebe) zbavovat velmi těžce a dlouho.

Dejte mu prostor

Mnohem lepší je zvolit cestu vlastního zájmu. Nechte dítě, aby vám pomáhalo při vaření oběda, vybírání potravin, hrajte různé hry, například poznávejte poslepu, kterou zeleninu máte v ústech, nebo hledejte podle vůně.

Je-li už dítě starší, nechte ho, aby si samo vybralo, co bude k obědu. Dejte mu na výběr a nechte ho, aby rozhodlo. Šance, že se bude k obědu těšit je více než dvojnásobná. Vždyť ani vy přecedíme nemáte pokaždé chuť na to, co vám někdo nabízí. Vaše dítě to s odmítnutím či výběrem tak snadné nemá a na to je třeba myslet. Někdy nemusí jít nutně o bojkot, třeba mu skutečně některé potraviny nechutnají, nebo na ně zrovna nemá chuť. Nekažte mu vztah k jídlu tím, že jej do něj budete nutit.

Naučte ho hladu

Babičky říkávaly, že u plného talíře ještě žádné dítě hlady nezemřelo. A měly pravdu. Jestliže vaše dítě odmítá jídlo, i přestože mu dáváte možnost volby, nechte ho s klidným svědomím hladové. Samozřejmě se bavíme o vynechání jednoho denního jídla, nikoli o týdenní hladovce. Hlad je přecedíme nejlepší kuchař a až bude vaše dítko skutečně hladové, jistě nepohrdne plným talířem.

Zabavte se doma těmito činnostmi

Bramborové nočky se strouhankou

Bramborové nočky se strouhankou

13 hlasů
35min 978 kJ 59 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečený králík

4 hlasy
1h a 35min 578kJ 170 Kč

Králík pečený s hořčicovou omáčkou.

Restované bažantí prso

9 hlasů
40min 626kJ 195 Kč

Bažantí prso s ovocným přelivem.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více