Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vybíravé v jídle: Nechte děti, ať občas samy rozhodnou, co budou jíst

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

31.07.2019 | Děti a rodina

Že jsou děti vybíravé, není žádná novinka. V určitých obdobích vývoje je dokonce odmítání jídla, které dítě ještě včera zbožňovalo, naprosto normální a není třeba si ze situace dělat těžkou hlavu. Lékaři dokonce doporučují, aby rodiče kvůli jídlu tolik nepřeháněli a nechali občas výběr na dětech.

„Tohle sníš, a basta!“

Mnozí z nás byli v dětství vedeni k tvrdé disciplíně i u plného talíře. Co se navařilo, to se jedlo, a když někomu nechutnalo, zůstal hlady. To je jedna z možností, kterou můžete při řešení stravování vašeho dítěte zvolit, ale funguje to spíše u odrostlejších dětí.

Potíž, kterou může nucení do jídla přinést, je vytvoření úplného odporu nejen ke konkrétní potravině, ale k jídlu obecně. Dítě tvrdě odmítá přijímat cokoli, co mu nabídnete, a zkouší, jak dlouho to vydržíte. Problém nastává ve chvíli, kdy do dítěte nedokážete dostat pořádné jídlo a v zoufalé snaze udržet ho při životě nabídnete například sušenku. To je velice rychlý krok k získání obrovsky špatného stravovacího návyku, kterého budete své dítě (a potom i sebe) zbavovat velmi těžce a dlouho.

Dejte mu prostor

Mnohem lepší je zvolit cestu vlastního zájmu. Nechte dítě, aby vám pomáhalo při vaření oběda, vybírání potravin, hrajte různé hry, například poznávejte poslepu, kterou zeleninu máte v ústech, nebo hledejte podle vůně.

Je-li už dítě starší, nechte ho, aby si samo vybralo, co bude k obědu. Dejte mu na výběr a nechte ho, aby rozhodlo. Šance, že se bude k obědu těšit je více než dvojnásobná. Vždyť ani vy přecedíme nemáte pokaždé chuť na to, co vám někdo nabízí. Vaše dítě to s odmítnutím či výběrem tak snadné nemá a na to je třeba myslet. Někdy nemusí jít nutně o bojkot, třeba mu skutečně některé potraviny nechutnají, nebo na ně zrovna nemá chuť. Nekažte mu vztah k jídlu tím, že jej do něj budete nutit.

Naučte ho hladu

Babičky říkávaly, že u plného talíře ještě žádné dítě hlady nezemřelo. A měly pravdu. Jestliže vaše dítě odmítá jídlo, i přestože mu dáváte možnost volby, nechte ho s klidným svědomím hladové. Samozřejmě se bavíme o vynechání jednoho denního jídla, nikoli o týdenní hladovce. Hlad je přecedíme nejlepší kuchař a až bude vaše dítko skutečně hladové, jistě nepohrdne plným talířem.

Léčba průjmových onemocnění u dětí

Plněná vepřová panenka

Plněná vepřová panenka

8 hlasů
1h a 20min 628 kJ 240 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřové s pivní omáčkou

7 hlasů
1h a 30min 584kJ 160 Kč

Vepřové maso s pivní omáčkou.

Ryba s dušeným hráškem

0 hlasů
50min 925kJ 180 Kč

Rybí filé dušené na másle s dušeným hráškem ,rychlá přípr...

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více