Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Stres otců se během těhotenství přenáší na dítě

15. 8. 2019 | Děti a rodina

Většina výzkumů zabývajících se prenatálními vlivy na vyvíjející se dítě se zaměřuje na matky, které dítě nosí ve svém břiše. Jenže na dítě v tu chvíli působí i jiné osoby, především otec. Podle vědců z Cambridgeské univerzity otcův stres a psychické naladění ovlivňují mentální zdraví dítěte po narození. Když je muž stresovaný a během těhotenství emočně nestabilní, jeho potomek v dětství častěji trpí poruchami chování a hyperaktivitou.

„Příliš dlouho byly zkušenosti otců, kteří mají první dítě, podceňovány nebo řešeny izolovaně od matek. To se musí změnit, protože potíže v raných vztazích dítěte s matkou i otcem můžou mít dlouhodobý vliv na jeho život,“ míní profesorka Claire Hughes z Cambridgeské univerzity.

Děti, jejichž otcové jsou během těhotenství ve stresu, neklidní, agresivní a podráždění, mají ve dvou letech více záchvatů, častěji pláčou, jsou nešťastné a úzkostné.

Podle autorů přitom nejde o to, že by šlo o přenos otcových neurotických genů na dítě. Ale spíš takový otec působí negativně na partnerku, která je pak sama ve stresu a tvoří hormony poškozující vývoj mozku.

Porodem to nekončí

Tím ovšem vliv stresu otce na potomka nekončí. Pokud trpí nadměrným stresem a tuto zátěž v rodině ventilují navenek negativním chováním, mohou tatínkové velmi negativně ovlivnit vývoj svých potomků i po jejich narození. Zvláště u chlapců pak dochází pod vlivem takového otce ke zpomalení vývoje a zhoršení rozvoje jazykových dovedností.

Pokud rodičovství přidává mužům další stres v každodenním životě, pak se jejich děti chovají hůře a mají potíže samy se sebou. Také u nich hrozí více deprese a to kvůli pomalejšímu emocionálnímu vývoji. Stres rodičů a zvláště otců zhoršuje schopnost udržovat pozornost a učit se novým věcem u batolat a předškolních dětí.

„Malí chlapci mají tendenci projevovat horší jazykové dovednosti, pokud jejich otcové trpí chronickým stresem,“ tvrdí autoři z Michigan State University.

Studenti, kteří se vyhnou v době dospívání vztahům, mají ...

Hovězí plněné nivou

Hovězí plněné nivou

10 hlasů
2h a 0min 837 kJ 300 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuličky z vepřového masa v okurkové omáčce

5 hlasů
1h a 10min 768kJ 150 Kč

Kuličky z mletého masa v okurkové omáčce se sýrem.

Lilek plněný bylinkovým sýrem

1 hlas
1h a 5min 755kJ 130 Kč

Plněný lilek patří k nejoblíbenějším úpravám této zelenin...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více