Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Stres otců se během těhotenství přenáší na dítě

15. 8. 2019 | Děti a rodina

Většina výzkumů zabývajících se prenatálními vlivy na vyvíjející se dítě se zaměřuje na matky, které dítě nosí ve svém břiše. Jenže na dítě v tu chvíli působí i jiné osoby, především otec. Podle vědců z Cambridgeské univerzity otcův stres a psychické naladění ovlivňují mentální zdraví dítěte po narození. Když je muž stresovaný a během těhotenství emočně nestabilní, jeho potomek v dětství častěji trpí poruchami chování a hyperaktivitou.

„Příliš dlouho byly zkušenosti otců, kteří mají první dítě, podceňovány nebo řešeny izolovaně od matek. To se musí změnit, protože potíže v raných vztazích dítěte s matkou i otcem můžou mít dlouhodobý vliv na jeho život,“ míní profesorka Claire Hughes z Cambridgeské univerzity.

Děti, jejichž otcové jsou během těhotenství ve stresu, neklidní, agresivní a podráždění, mají ve dvou letech více záchvatů, častěji pláčou, jsou nešťastné a úzkostné.

Podle autorů přitom nejde o to, že by šlo o přenos otcových neurotických genů na dítě. Ale spíš takový otec působí negativně na partnerku, která je pak sama ve stresu a tvoří hormony poškozující vývoj mozku.

Porodem to nekončí

Tím ovšem vliv stresu otce na potomka nekončí. Pokud trpí nadměrným stresem a tuto zátěž v rodině ventilují navenek negativním chováním, mohou tatínkové velmi negativně ovlivnit vývoj svých potomků i po jejich narození. Zvláště u chlapců pak dochází pod vlivem takového otce ke zpomalení vývoje a zhoršení rozvoje jazykových dovedností.

Pokud rodičovství přidává mužům další stres v každodenním životě, pak se jejich děti chovají hůře a mají potíže samy se sebou. Také u nich hrozí více deprese a to kvůli pomalejšímu emocionálnímu vývoji. Stres rodičů a zvláště otců zhoršuje schopnost udržovat pozornost a učit se novým věcem u batolat a předškolních dětí.

„Malí chlapci mají tendenci projevovat horší jazykové dovednosti, pokud jejich otcové trpí chronickým stresem,“ tvrdí autoři z Michigan State University.

Samota se světlem na konci tunelu

Špagety s rajčaty a paprikou

Špagety s rajčaty a paprikou

14 hlasů
50min 885 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zapékané brambory

5 hlasů
1h a 20min 568kJ 125 Kč

Brambory zapečené s mletým masem.

Grilovaná kuřecí prsa

17 hlasů
50min 577kJ 140 Kč

Kuřecí prsa naložená v marinádě.

Poradny

Jak ukončit dohodu o provedení práce?

Dobrý den,to, že nejste dočasně schopná pracovat, nemusí nutně znamenat, že Váš zaměstnavatel neb... Více

Mám trvalý pobyt jinde než bydlím, dostanu příspěvek?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více