Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Stres otců se během těhotenství přenáší na dítě

15. 8. 2019 | Děti a rodina

Většina výzkumů zabývajících se prenatálními vlivy na vyvíjející se dítě se zaměřuje na matky, které dítě nosí ve svém břiše. Jenže na dítě v tu chvíli působí i jiné osoby, především otec. Podle vědců z Cambridgeské univerzity otcův stres a psychické naladění ovlivňují mentální zdraví dítěte po narození. Když je muž stresovaný a během těhotenství emočně nestabilní, jeho potomek v dětství častěji trpí poruchami chování a hyperaktivitou.

„Příliš dlouho byly zkušenosti otců, kteří mají první dítě, podceňovány nebo řešeny izolovaně od matek. To se musí změnit, protože potíže v raných vztazích dítěte s matkou i otcem můžou mít dlouhodobý vliv na jeho život,“ míní profesorka Claire Hughes z Cambridgeské univerzity.

Děti, jejichž otcové jsou během těhotenství ve stresu, neklidní, agresivní a podráždění, mají ve dvou letech více záchvatů, častěji pláčou, jsou nešťastné a úzkostné.

Podle autorů přitom nejde o to, že by šlo o přenos otcových neurotických genů na dítě. Ale spíš takový otec působí negativně na partnerku, která je pak sama ve stresu a tvoří hormony poškozující vývoj mozku.

Porodem to nekončí

Tím ovšem vliv stresu otce na potomka nekončí. Pokud trpí nadměrným stresem a tuto zátěž v rodině ventilují navenek negativním chováním, mohou tatínkové velmi negativně ovlivnit vývoj svých potomků i po jejich narození. Zvláště u chlapců pak dochází pod vlivem takového otce ke zpomalení vývoje a zhoršení rozvoje jazykových dovedností.

Pokud rodičovství přidává mužům další stres v každodenním životě, pak se jejich děti chovají hůře a mají potíže samy se sebou. Také u nich hrozí více deprese a to kvůli pomalejšímu emocionálnímu vývoji. Stres rodičů a zvláště otců zhoršuje schopnost udržovat pozornost a učit se novým věcem u batolat a předškolních dětí.

„Malí chlapci mají tendenci projevovat horší jazykové dovednosti, pokud jejich otcové trpí chronickým stresem,“ tvrdí autoři z Michigan State University.

Pravidelná chůze podporuje zdravý vývoj dítěte

Krémová kuřecí polévka

Krémová kuřecí polévka

10 hlasů
1h a 5min 416 kJ 115 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Petrželová polévka

25 hlasů
40min 341kJ 65 Kč

Recept na letní polévku z petržele.

Krémová polévka s paprikou

11 hlasů
45min 248kJ 70 Kč

Polévka, která vás zahřeje i zasytí.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více