Skryté nástrahy domova nebezpečné pro děti

Pády, popáleniny či pořezání. To jsou jen některá z rizik, která podle Národního registru dětských úrazů hrozí dětem v domácnosti. Poranění doma přitom podle registru tvoří více než čtyřicet procent všech úrazů, s nimiž musí děti vyhledat lékařskou pomoc. Kromě známých rizik, jako je pád ze schodů či opaření vodou z konvice, ale mohou být nebezpečné i některé spotřebiče či vybavení domácnosti. Pozor je třeba si dát na žaluzie, plynový kotel nebo myčku.

Fakultní nemocnice v Brně dlouhodobě sleduje počty a příčiny zranění dětí a dospívajících. Ze statistik, které uvádí i na stránkách Děti bez úrazu, vyplývá, že je každý rok v Česku v průměru ošetřeno na půl milionu dětí. Více než třicet tisíc z nich pak vyžaduje i hospitalizaci. Nejčastějším místem, kde ke zranění dochází, je přitom domov. České děti se tak častěji zraní v ložnici či obýváku než například na silnicích. O prázdninách se pak riziko nešťastných nehod znásobuje. Nejčastěji se totiž děti poraní v období mezi květnem a srpnem. V zimních měsících úrazů výrazně ubývá. Na co si tedy dát z hlediska bezpečnosti v domácnosti v létě pozor?

Bezpečné ukládání příborů či nožů do myčky

Rodiče obvykle zabezpečí schody ohrádkou, polepí nábytek gumovými zaoblovači rohů a na skříňky s čisticími prostředky přidělají dětskou pojistku. Málokoho ale napadne posuzovat stejně přísnýma očima některé spotřebiče. Jedním z nich je myčka, která je na rozdíl od mikrovlnné trouby či konvice často dítěti na dosah. Příbory by proto nikdy neměly směřovat ostrou stranou vzhůru. Větší nože by pak měly být umístěny co nejvýše, aby se k nim děti snadno nedostaly. Pokud myčka nemá pojistku, která by bránila možnosti otevření v půlce mycího cyklu a případnému opaření, neměla by být zapnutá v době nepřítomnosti dozoru, tedy dospělého člověka. „Při používání myčky je také dobré skladovat mycí tablety a gelové kapsle mimo dosah dětí. Může se stát, že si je spletou s bonbony, zpravidla v případě, že mají zářivé a pestré barvy,“ doplnila dětská lékařka Barbora Sedláčková.

Riziko uškrcení u vnitřních žaluzií

Neodmyslitelnou výbavou řady domácností je stínicí technika. Právě proto mnohdy rodiče nenapadne pohlížet na některé její varianty jako na možné riziko. Největší nebezpečí představuje pro menší děti ovládání vnitřních žaluzií. Ty se obvykle otevírají a vytahují pomocí šňůrky či řetízku a hrozí, že se jimi při hře či nešťastnou náhodou dítě uškrtí.

Nebezpečí bez barvy a zápachu

Zpozornět by v tomto případě měly rodiny, které mají plynový kotel s otevřenou spalovací komorou, nebo plynový ohřívač vody umístěný v obytných prostorách. V tom případě totiž hrozí únik oxidu uhelnatého, který vzniká nedokonalým spalováním. Na rozdíl od zemního plynu unikajícího například ze sporáku není oxid uhelnatý nijak cítit. Poznat jeho únik je proto čistě lidskými smysly velmi obtížné. Ačkoli je přitom oxid uhelnatý lehčí než vzduch, a zpočátku se tak hromadí u stropu, při nedostatečném větrání a větším hromadění může představovat riziko pro všechny obyvatele domu.

Otrav tímto plynem přitom ani přes postupné zavádění jiných typů kotlů výrazněji neubývá, jen v posledních pěti letech vyjížděli pouze pražští záchranáři ke 350 případům otravy. Nejjednodušší ochranou je proto kromě pravidelné kontroly a čistění plynového spotřebiče odborníkem pořízení detektoru. Čidlo měří úroveň oxidu uhelnatého ve vzduchu a v případě překročení bezpečné hranice obyvatele domácnosti zavčas upozorní. Jeho pořizovací cena přitom vyjde jen na několik stokorun.


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít pocit, že po nějaké době váš život opět zaplavila motivace. A nezáleží na tom, zda je to motivace k práci, budování či posilování milostného vztahu nebo třeba k sebevzdělávání. Příval energie v&a... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

43 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat