Sledování „animáků“ často vede k agresivitě dětí

Sledování animovaných pohádek a filmů je v dnešní době jednou z nejčastějších náplní trávení volného času našich ratolestí. Zamysleli jste se však někdy nad tím, jaký na ně mohou mít vliv? Často jsou tyhle nevinně vyhlížející pořady totiž plné násilí. Aniž bychom si to uvědomovali, děti si mnoho špatných vlastností filmových postav zafixují. Nebo vám tato teorie připadá přehnaná?

Základem je násilí

Ať chcete, nebo ne, základním kamenem snad všech animovaných pohádek, je násilí. Samozřejmě, že situace, kdy kocour Tom bije chudáka myšku Jerryho kuchyňským náčiním, případně mu to vychytralý myšák vrací, když po něm vrhá nože, je vtipná, jenže i když na konci dojde k usmíření, akční děj je v porovnání s dobrým koncem mnohem zapamatovatelnější a drží se v podvědomí malých diváků mnohem déle, než to ostatní. Není divu, že děti mají sklon řešit rozbroje s kamarády stejným způsobem, a co hůř, často jim to připadá zábavné.

Asijská výchova

Snad nejprotkanější násilím jsou jednoznačně seriály asijské. Chápeme, že v jejich kultuře má bojové umění téměř nadpozemský význam a ve vzájemných bojích nejde o to soupeři ublížit, ale získat si jeho respekt a úctu, ale vážně to naše děti pochopí? V televizi zachytí jen barevné příšerky, které jsou drženy v plastovém vězení, dokud nejsou vypuštěny za účelem zlikvidování příšerky, kterou si přivlastnil soupeř? Jaké ponaučení z toho pro děti plyne?

Malí vs. velcí

Malým dětem se jen špatně vysvětluje, že to, jak se chovají ke svým vrstevníkům, není vhodné, když jim denně několik hodin promítáme velmi podobné scénáře, které jsou jim následně vyčítány. Proto byste měli mít vždy dobrý přehled o tom, na co se vaše děti v televizi dívají. Učitelky z mateřských školek by mohly vyprávět, jak agresivní dovedou být tihle malí tvorečkové.

U větších dětí jde často o připodobňování se svému idolu. Svým způsobem si uvědomují, že je něco špatně, ale akční postavička je prostě natolik imponuje, že chtějí být v její kůži, jak jen to je možné. Na vině však nutně nemusí být jenom animované filmy. U školních dětí se výchovní poradci stále častěji setkávají se situacemi, kdy se děti společně s rodiči dívají na stejné pořady, které jsou často plné násilí. Vraždy, násilí, vyhrožování, krádeže a zneužívání lidí jsou mnohdy celovečerní náplní televizního programu. Tomu, aby podobné snímky sledovaly děti mladšího věku, by měl však každý rodič bránit.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

28 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
28 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
139 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat