Úspěšnému umělému oplodnění brání konzumace alkoholu

Úspěšnost umělého oplodnění může být poměrně vysoká. Ovšem teď se ukázalo, že velikou překážkou v zahnízdění embrya je alkohol. Nikoli však konzumován ženou, ale jejím partnerem! Budoucí tatínci, to pivo si raději odpusťte!

Počít dnes dítě přirozenou cestou se začíná rovnat malému zázraku. Zoufalých párů, kterým se to nedaří ani po několika měsících snahy, totiž rok od roku přibývá. Moderní medicína je naštěstí natolik vyspělá, že přírodě umí pomoci a neschopnost reprodukce tak dokáže řešit pomocí IVF.

Když to nejde po dobrém, nastupuje plán B

Ani marné pokusy o početí nemusejí znamenat život bez dětí a jejich smíchu. Jistou naději představuje vyhledávané oplodnění umělé, které je do velké míry hrazeno zdravotními pojišťovnami. Jak něco takového vlastně probíhá? Na specializované klinice nejprve proběhne odběr vajíček, načež se vyberou ta nejvhodnější, která jsou následně metodou IVF oplodněna partnerovými spermiemi. Oplodněná vajíčka (embrya) jsou několik dní pečlivě sledována, to aby byla jistota, že je s nimi vše v naprostém pořádku. Poté se přesouvají do dělohy. Zda se celá mise podařila, se ukáže zhruba po deseti dnech od embryotransferu (1). Co tady může být velkou překážkou? Kupodivu i občasné pivo tatínka, na které si vyrazí!

Co sklenka, to menší naděje na rodičovství

Poměrně čerstvá studie (2) Texaské univerzity prokázala, že i mírná konzumace alkoholu u mužů má přímý dopad na početí, implantaci a celkovou úspěšnost IVF těhotenství, neboť alkohol zabraňuje uhnízdění embrya, což podstatně snižuje jeho šanci na přežití a tedy i budoucí prosperitu. Riziko selhání se pak zvyšuje s každou další sklenkou, varují autoři studie. Zpravidla se na klinikách asistované reprodukce radí pouze ženám, aby v zájmu plodnosti jedly zdravě, nekouřily a nepily alkohol. Teď se ukazuje, že pro umělé oplodnění jsou klíčové návyky obou rodičů. Jinými slovy – na tento tanec jsou opravdu potřeba dva, co táhnou za jeden provaz.

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562266/, (2) www.academic.oup.com/molehr/article/29/2/gaad002/6986985?login=false







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berani, v osmém týdnu roku 2024 oceníte sílu a hodnotu týmového ducha. Ať už ve vašem profesním životě nebo ve vašem osobním životě, úspěch přijde díky spolupráci s ostatními. V práci hledejte spolupráci s kolegy a nezapomeňte oceňovat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

15 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:54
252 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:26
14 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:57

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat