Jak se s věkem mění naše vlasy?

Nikdy nemá člověk vlasy tak zdravé a husté jako na konci puberty. Právě během pohlavního zrání se vlasy zahustí, neboť vlasové cibulky tvoří chlup nejsilnější, nejzdravější a nejtmavší. Poté už na člověka čeká jen řídnutí, blednutí, šedivění, a dokonce i narovnávání vlasů. Ačkoli to částečně řídí genetika a lidé se mezi sebou liší, mnohé lze ovlivnit stravou a pohybem.

„Tak jako u jiných aspektů těla a života platí i u vlasů, že čím vyváženější a pestřejší strava, čím méně stresu a více pohybu, tím vypadají vlasy mladistvěji a zdravěji,“ tvrdí tricholog Iain Sallis v rozhovoru pro deník The Mail.

Zásadní je dobrá strava, která vyživuje pokožku a také vlasy. Ty jsou tvořeny keratinem a dalšími bílkovinami. Vlasová cibulka také produkuje melanin, barvivo, a mazové látky, které vlasy udržují v dobrém stavu. Vlivem stárnutí celého organismu a degradací buněk samozřejmě dochází k úpadku i u vlasů. Blednou, řídnou, jsou slabší a také rovnější.

Člověk má na hlavě asi 120 tisíc vlasových cibulek. Někdo víc, někdo míň. V pubertě dosáhnou produkčního maxima a vlasy jsou nejhustší a v nejlepší kondici. Ale někdy také nejmastnější. Nejen pleť má v tomto období sklony k uhrovitosti nadměrnou produkcí mazu, ale i vlasové cibulky produkují mnoho olejů. Ty ale vlasům prospívají, i když mastná hlava není estetická.

Poté dostávají vlasy většinou největší ránu. Mladí lidé rádi experimentují i se svým vzhledem, a tak se barví, odbarvují, žehlí, pořizují si dredy. Vlasy jim rostou velmi rychle, asi jeden a půl až dva centimetry za měsíc. A jsou stále vitální. Jenže už pomalu začínají řídnout. A tak okolo pětatřicátého roku života najednou lidé projedou rukou na hlavě a postesknou si, že už to není, co bývalo. Začnou se objevovat šediny a od dvaceti do pětatřiceti let ztratí hříva asi kolem dvaceti procent svého objemu. Pak už řídnou v míře tři procenta za rok.

Vlasy také přicházejí o barvivo, snáze se vybělí sluníčkem a některé přijdou o melanin úplně. Zešediví. Melanin dává vlasům rovněž pružnost, proto jsou šediny hrubší a méně poddajné. Vlasy nejvíce zřídnou po padesátce, a to mužům i ženám, vlivem snížení hladiny pohlavních hormonů. A po šedesátce se nebývale narovnají i jedincům, kteří je mívali jinak velmi kudrnaté.

Řídnutí vlasů a zhoršení kondice urychlují také obezita, nezdravé cévy a srdce, nadbytek cholesterolu v krvi. A i když mohou pomoci léky, jejich vedlejšími účinky jsou často právě zhoršení kvality vlasového porostu. Proto platí, že kdo chce mít zdravé a mladistvé vlasy do vysokého věku, musí být stále zdravý díky stravě a pravidelnému pohybu.

„Výzkum dokazuje, že jak stárneme, je naše strava stále bohatší na sacharidy, protože starší lidé takové potraviny snáze připraví a rozžvýkají. Ale vlasy potřebují dostatek bílkovin, alespoň z vajec a ryb, aby mohly vznikat a být stále silné a zdravé,“ vysvětluje doktor Salllis.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kuřecí paličky s rajčaty

(3 hlasů)

Grilované telecí

(3 hlasů)

Grilovaná telecí játra

(2 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budou hvězdy nakloněny změnám. Nemusí jít o žádné velké převraty, ale pokud cítíte, že nějaký aspekt vašeho života vám v současné podobě už nevyhovuje, je nejlepší čas na změnu! Neohlížejte se na názor okolí, ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

20 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:38
83 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:28

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat