Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Akné a čokoláda. Opravdu se musíte zbavit oblíbené pochoutky?

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

11.10.2018 | Krása a móda

Akné rozhodně nepatří ke stavům, po kterých by člověk toužil. Trpíte na něj? A pomůže, když ze svého jídelníčku vynecháte čokoládu? Tohle je pravda o stavu pleti a oblíbené dobrotě!

Mnoho lidí se po konzumaci čokolády osype. Právě oni tvrdí, že jakmile se čokolády vzdali, stačilo několik měsíců čekání, ale vytoužená lepší pleť se nakonec ukázala. Co všechno je na tom pravdy?

Způsobuje čokoláda pupínky?

Ano, čokoláda je a bude spojována s akné. Obsahujte totiž složky, jako je cukr a tuk, které pleti podle všeho neprospívají. Proto je podle odborníků jednou z nejrizikovějších potravin a příčin osypané pokožky. Ve stogramové porci se nachází 24 g cukru a 25 g nasycených tuků. Když se tyto látky dostanou do těla, podpoří produkci inzulínu. A jeho nadbytek způsobuje zánět a s ním spojené pupínky. Tedy aspoň tak to tvrdí někteří experti. Na druhou stranu se přímo neprokázalo, že by častá konzumace čokolády měla na výskyt akné nějaký vliv.

Za pupínky podle studie publikované v odborném časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics stojí převážně potraviny s vysokým glykemickým indexem a mléčné výrobky. Do této skupiny patří bílé rohlíky, koblihy, bagety, hamburgery, pizza, hranolky, vařené loupané brambory, glukóza, pivo, med, popcorn, pšeničná mouka, chipsy nebo čokoládové tyčinky. Na vině však není jenom strava.

Zanesené kožní póry a infekce

Když kůže produkuje víc mazu, než vyloučí, póry se ucpávají. To zase způsobuje zánět, který se označuje jako akné nebo pupínky. Příčinou jsou i kožní infekce způsobené houbami. Houby totiž pleť dráždí.

Některé léky

Pupínky se objevují i v důsledku užívání některých léků. V této souvislosti se hovoří například o medikaci proti tuberkulóze nebo lécích na štítnou žlázu.

Digestivní problémy

Pokud máte komplikace v trávicím systému, je možné, že se s akné potýkáte. Je to proto, že když se metabolismus zpomaluje, v těle zůstává mnoho toxinů. Jejich přítomnost se projevuje právě na kvalitě pleti.

Stres

Stres je další příčinou „boláčků“. Způsobuje totiž hormonální nerovnováhu, která se podílí na nárůstu produkce přírodních olejů. Výsledkem je „zablokování“ kožních pórů.

Nadměrné obrušování odumřelých buněk

Peeling je pro pleť skvělý, nicméně čeho je moc, toho je příliš. Nadměrná exfoliace pokožku dráždí, a to se může projevit právě přítomností pupínků.

Genetické faktory a hormony

Genetické a hormonální faktory také hrají roli. Je možné, že se o toto dědictví postaral někdo z vaší rodiny.

Jak použít citronovou šťávu na péči o vlasy

Krůtí nudličky s okurkou

Krůtí nudličky s okurkou

11 hlasů
55min 623 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborový koláč

10 hlasů
1h a 20min 534kJ 70 Kč

Strouhané brambory zapečené s vejci.

Pestrý těstovinový salát

3 hlasy
50min 666kJ 60 Kč

Těstovinový salát se zeleninou.

Poradny

Jak dlouho musí být klíště přisáto, aby došlo k nákaze?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může dojít už za dvě hodiny... Více

Jaká jsou rizika v případě očkování dětí?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. Očkování proti klíšťové ecefalitidě u dětí je prověřené již desí... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více