Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za těhotenské strie mohou bohužel i geny

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

1. 5. 2019 | Krása a móda

Některé ženy za těhotenství platí také jizvami na svém břiše. Tzv. strie se ale netvoří nutně každé rodičce. A za rozdíly mohou opět geny. Tedy jedna žena mající nevýhodnou genetickou informaci, která ji činí náchylnou k tvorbě jizev, bude mít strií více a výraznější než jiná, která může po graviditě získat zpět hladké bříško bez jediné rýhy.

Analýzou DNA 760 tisíc osob genetici z Kalifornie odhalili 544 genetických znaků pro tvorbu strií. Každá žena má různý poměr a odlišnou kombinaci těchto markerů, takže na předpovědění toho, zda bude po těhotenství mít břicho plné jizviček, je třeba složitý algoritmus. A ten vyvinula kalifornská společnost 23andMe.

„Asi jednaosmdesát procent lidí s genetickými a dalšími faktory podobnými těm, co mám já, bude mít strie, zatímco devatenáct procent populace má štěstí,“ tvrdí doktorka Olga Sazonovová ze San Franciska.

Strie se ale nemusejí tvořit jen při těhotenství a jen ženám. Jakékoli rychlé zvětšování objemu – často při nárůstu obezity – může vyvolat zjizvení, týká se to i mužů. Někteří jedinci mají specifické geny, které tvoří v dolních vrstvách kůže dostatek elastinu, takže se strie netvoří. Ale většina lidí takové štěstí nemá.

Pomoc z přírody

Strie se objevují nejen na břiše, ale často také na stehnech či zadečku, především pokud rychle přibereme nebo zhubneme. Boj s „jizvičkami“ je docela zdlouhavý, nicméně s těmi správnými pomocníky a při troše trpělivosti můžete strie zmírnit, či se jich dokonce zbavit úplně. Dokonce i díky přírodním prostředkům.

Například aloe vera je známá léčivka, která má hojivé účinky a vyživuje pokožku. A ani strie se před ní neubrání. Ideální je, pokud máte doma samotnou rostlinu, ze které uříznete list, nakrájíte jej na kostky, jimiž pak přejíždíte jednou až dvakrát denně po postižené oblasti. Gel, který aloe vylučuje, nechejte působit asi hodinu a poté opláchněte. Zbylé kostky aloe dejte uzavřené v plastové krabičce do lednice, kde vydrží asi týden.

Je pro vás aloe nedostupná? Pak zkuste citron. Citronová šťáva je nejen bohatá na vitamin C, který vyživuje pleť, ale navíc má zesvětlující a hojivé účinky. Pravidelně si s ní tedy masírujte postižená místa, dokud se šťáva nevstřebá. Nechejte působit 45 minut a poté opláchněte. Pozor, pokud ucítíte silné pálení nebo štípání, proceduru přerušte a citron z těla omyjte hned.

Také brambory mají regenerační a zesvětlující účinek. Tak toho využijte. Nastrouhejte syrovou bramboru najemno a vymačkejte z ní všechnu šťávu. V té pak namočte vatový tamponek a tím potírejte přímo strie. Nechejte zaschnout a celý proces alespoň pětkrát opakujte. Poté bramborovou šťávu opláchněte.

Největší kosmetické prohřešky, kterých se stále dopouštíme

Vepřová játra na víně

Vepřová játra na víně

9 hlasů
45min 675 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z hrášku

15 hlasů
20min 313kJ 25 Kč

Rychlý a svěží salátek ze zeleného hrášku.

Brambory zapečené se zelenými olivami

16 hlasů
1h a 25min 429kJ 120 Kč

Zapečené brambory podle italského receptu.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více