Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Po čem sáhnout při spáleninách od slunce

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

09.07.2019 | Krása a móda

Přijedete na dovolenou a ještě než vybalíte kufry, vyběhnete k vodě užít si mořských vln? A druhý den potom protrpíte v hotelovém pokoji se zataženými závěsy a spálenými zády a rameny? Podobný scénář zná mnoho žen. Přestože prevence by měla být v tomto případě to hlavní, dobrou zprávou je, že následky popálenin jdou zmírnit. A to nejen s pomocí kosmetických přípravků.

Popáleniny od slunce mají podobný charakter, jako když se opaříte tekutinou, například vroucí vodou nebo polévkou. Mnoho pomocníků, kteří okamžitě uleví od nepříjemného pálení, se ukrývá v kuchyni – konkrétně v lednici.

Mléko, tvaroh, bílek, voda

Poměrně známým řešením je bílý jogurt natřený na záda či jinou spálenou oblast. Probiotické kultury a enzymy působí na kůži blahodárně. Podobně může posloužit i tvaroh nebo mléko. To ale z kůže rychlé stéká, takže je lepší použít jej jako obklad. Pomoci může také vaječný bílek, který postižené místo zchladí. Po pár minutách ho jednoduše opláchneme vlažnou vodou.

Spálením pravděpodobně neutrpěla jen kůže, ale s vysokou teplotou si musí poradit celé tělo. Proto je potřeba pít, a to především čistou vodu, případně minerálky, které obsahují draslík a sodík. Led tentokrát vynechejte. Tělo by totiž mohl paradoxně ohřát, když se organismus vyrovnává s jeho nízkou teplotou. Pokud na slunci třeba usneme, případně si na výlet nevezmeme opalovací krém, následky mohou být vážnější. Po silnějším popálení mohou na kůži vyskákat malé puchýřky. Ty si ale v žádném případě nesmíme škrábat. Po prasknutí dovnitř lehce vnikne infekce a hojení se mnohonásobně prodlouží.

Na puchýřky i spálenou kůži jsou nedocenitelným pomocníkem bylinky. „I u tohoto problému je třeba podpořit regeneraci kůže vnitřním užíváním bylinných přípravků, a to hlavně těch, které regenerují pokožku. K tomu můžeme využít například pýr, lopuch, rakytník, z gemmoterapeutik poté černý rybíz či ořešák královský. Na potírání zvolíme měsíčkový nebo lopuchový olej a k rychlému zhojení přispívá třezalkový olej,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

A co dál?

Pokud si nechcete prohru se slunečními paprsky zopakovat, je dobré se držet základních pravidel. Po popálení je lepší se pár dní přímým slunečním paprskům zcela vyhnout. Kůže musí dýchat, takže je lepší nenosit neprodyšné oblečení. Při pobytu na slunci by měl být samozřejmostí krém s vysokým opalovacím faktorem aplikovaný půl hodiny předem, a to i v případě, že jdete ven jen na chvilku.

Kůže se může spálit už po čtvrt hodině na slunci, a to nejen na pláži, ale klidně i ve městě nebo na sídlišti po cestě na nákup. Na popálení jsou náchylnější lidé se světlejší kůží, takže pihovaté zrzky a blondýny by měly být ještě obezřetnější než snědé typy a vyhnout se nejsilnějšímu slunečnímu záření mezi 11 dopoledne a 3 hodinami odpoledne.

Přestože se spálení od slunce za pár dní zahojí, z dlouhodobého hlediska urychluje stárnutí kůže a zmenšuje její pružnost a vláčnost. O pokožku je proto dobré se starat průběžně. „Regenerace kůže je důležitá v každém věku a i v tomto ohledu mohou bylinky pomoci. Kvalitu pokožky nám pomůže zlepšit užívání tinktury z pýru, lopuchu, houbičky penízovky či gemmoterapeutik z lesního bezu hroznatého, ořešáku královského, borovice či jedle, které do organismu dodávají látky potřebné k regeneraci pokožky,“ dodává Jarmila Podhorná.

Užívání antibiotik zvyšuje riziko spálení pokožky od slunce

Salát z červené řepy

Salát z červené řepy

23 hlasů
1h a 20min 774 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z kuřecích jater

10 hlasů
40min 674kJ 65 Kč

Salát z kuřecích jater a avokáda.

Pomalu pečený bůček

14 hlasů
2h a 50min 1303kJ 160 Kč

Pomalu pečené maso se zeleninou, vínem a voňavým kořením.

Poradny

Může mi dát škola výpověď nebo snížit úvazek?

Dobrý den,škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku p... Více

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více