Lupy ve vlasech mohou značit i mykózu

Lupy ve vlasech trápí až padesát procent populace. Lidé, kteří se s lupovitostí pokožky hlavy potýkají, často sahají po běžně dostupných šamponech, které zaručují okamžité výsledky již po prvním použití. Jenže pokud není na vině suchá pokožka hlavy, většinou se výsledky nedostaví v takové míře, jakou jsme si od jejich použití slibovali. Mnohdy stojí za tvorbou lupů plísně, které běžným šamponem vyléčit nelze.

Suchá kůže, nebo plíseň?

Svědivost a šupinatění kůže je projevem obou možností. Na rozdíl od běžných lupů, se však plísně projevují především začervenalými mapami, které mají jasné ohraničení a ložiska vystupují nad úroveň pokožky. V těchto místech můžete zaznamenat i lámavost vlasů a ztrátu jejich kvality. Pokud se mykóza hlavy neléčí, může v nejpostiženějších místech dojít i k úplné ztrátě vlasů, takzvané alopecii. Mapy a šupinatění pokožky můžete zaznamenat také v obočí nebo okolí řas.

Jak plísně vznikají?

Plísně ve vlasech se přenášejí stejně, jako kterékoli jiné. Nakazit se můžete použitím kontaminovaného ručníku, přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale lze si je i jednoduše vypěstovat. Ke vzniku plísní dochází při nadměrném zapařování pokožky, což je problémem především u lidí s dlouhými či hustými vlasy. Nošení culíků a čepic v parném létě, ale i v zimě, je jednou z nejčastějších příčin vzniku tohoto onemocnění. Také velmi rozšířený nešvar v podobě spaní s mokrou hlavou, může mít na svědomí vznik plísní hlavy. Kvasinky se v teplém a vlhkém prostředí množí velice snadno.

Jak se plísně zbavit?

Pokud trpíte mykotickým onemocněním pokožky hlavy, je léčba vždy nutná. S obyčejným šamponem proti lupům si však nevystačíte. Ten totiž neobsahuje důležitá antimykotika, například ketokonazol, terbinafin nebo griseofulvin. První ze tří zmíněných zakoupíte bez předpisu v lékárně jako šampon, který je nutné aplikovat na vlhké vlasy a nechat působit po dobu několika minut, ideálně dvakrát až třikrát týdně. V případě, že je stav i po několika týdnech používání neměnný, doporučujeme navštívit dermatologa, který určí původ lupů a následnou léčbu.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Odsuňte tento týden svůj společenský život na jeho druhou polovinu a v té první se soustřeďte na rodinu. Zkuste zkrátka tento týden trávit více času se svými blízkými – pomůže vám to předejít případnému nedorozumění, které poslední dobou hrozilo a které by mohlo nepříjemně poznamenat váš vztah. Nebojte se na tomto poli ani ráznějších kroků ke zm... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

37 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:02
30 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
221 Příspěvků
Poslední příspěvek 18.10.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat