Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Modré světlo z mobilů působí zhoubně na pleť

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

9. 9. 2020 | Krása a móda

Stále větší část populace tráví svůj pracovní den před monitorem počítače či notebooku, přičemž v pauzách a po skončení zaměstnání ještě k tomu civí několik hodin na displej mobilu. A všechny tyto přístroje vyzařují tzv. modré spektrum světla. To má přitom v dlouhodobém účinku podobně zhoubný vliv na pleť jako neviditelné ultrafialové záření. Takže šest hodin před monitorem má kvůli modrému světlu stejně negativní účinek na pleť jako půlhodina na slunci v pravé poledne bez UV ochrany.

Odborníci proto radí, aby lidé, kteří pracují před monitory, používali kosmetiku s antioxidanty, často od monitoru odcházeli a dělali si přestávky a instalovali si aplikace, které intenzitu modré části spektra vyzařovanou monitorem či displejem snižují.

„Modrá část spektra prokazatelně způsobuje nadměrnou pigmentaci kůže a také její předčasné stárnutí,“ tvrdí autoři výzkumu.

O tom, že má modré světlo – i když musí působit mnohem déle – podobně škodlivé účinky jako UV záření, ví jen velmi málo lidí. Podle dermatologů je velmi patrné, že pleť mladých lidí dnes stárne – právě kvůli nadužívání chytrých telefonů, tabletů a notebooků – mnohem rychleji, než stárla pleť jejich rodičů v jejich věku.

„Modré světlo poškozuje pleť tím, že vyvolává v buňkách vznik volných radikálů. Ty působí oxidativní stres, to je známý proces poškození a stárnutí buněk. Ale volné radikály můžou také poškozovat DNA buněk,“ uvedla v rozhovoru pro deník The Mail dermatoložka doktorka Emma Wedgeworth z největší nestátní kliniky v Londýně na Harley Street.

A jaké další zlozvyky naší pleti neprospívají?

Až příliš se stresujete

Ze stresu obecně nekouká nic dobrého. Vždyť hormony, které se při něm uvolňují, prý úzce souvisí s tloustnutím, nespavostí a vývoji srdečních onemocnění. Tedy alespoň takový názor mají experti, kteří vliv vypjatých nervů na zdraví zkoumají už pěknou řádku let. Tím to ale celé jenom začíná, neboť chronický stres ve všech směrech vyčerpává, což si s mladistvou vizáží ani za mák nerozumí. Zkuste se tedy přestat nervovat kvůli banalitám, ona vám občasná dávka flegmatismu vážně neublíží.

Zdravá strava? Na tu vás moc neužije

To, co jíte, skutečně ovlivňuje nejen na vaši psychickou a fyzickou kondici, ale i zevnějšek. Nikdy není příliš pozdě na to, abyste přehodnotili současný jídelníček a pozvali do svého života „zdravé zásady“. Místo sladkostí a tučných potravin se soustřeďte spíš na ovoce, zeleninu, luštěniny a prospěšné obiloviny. Z těch načerpáte zásobu vitaminů, minerálů, bílkovin a antioxidantů. Tímto způsobem posílíte imunitní systém a udržíte svoji pleť v tom nejlepším možném rozpoložení.

Stylové kabelky letošního podzimu

Celerové lívance s kaší

Celerové lívance s kaší

12 hlasů
45min 725 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí játra s cibulí a houbami

32 hlasů
45min 562kJ 120 Kč

Jednoduchá příprava kuřecích jater, s houbami, cibulí a o...

Vepřová panenka s fazolkami

0 hlasů
1h a 30min 730kJ 240 Kč

Toto jídlo je plné chuti. Šťavnatý kousek vepřové panenky...

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více