Antistresová vzpruha pro pokožku

Tuhle vám někdo řekl, že vypadáte unaveně a nepříliš zdravě? Nedivte se, pokud jste pořád pod velkým tlakem, odnese to i vaše pokožka. Jak a čím jí napnuté nervy škodí? A co se s tím dá dělat?

Stres je nedílnou součástí dnešního života. Bohužel. A že se podepíše jenom na zdraví, protože zvyšuje riziko arteriální hypertenze, srdečních chorob, diabetu, depresí i nadváhy (2)? Tak to ani omylem. Jeho působení se dotýká i pokožky, a to dost viditelně (1).

Všechno souvisí se vším

Mezi mozkem a kůží existuje přímé propojení. Způsob, jakým naše těla přirozeně reagují na stres, je sice jakýmsi obranným mechanismem, ovšem tyto reakce mají negativní účinky na naši pleť. Hlavním problémem je hormon kortizol, jehož hladina při nervozitě prudce stoupá. Tato situace vede k suchosti kůže, podráždění, větší citlivosti na vnější podněty a tvorbě akné (1). Celé je to vlastně ještě trochu komplikovanější…

Bože, úplně se lesknu!

Nadbytek kortizolu spojený s permanentní nervozitou podněcuje mazové žlázy, aby vylučovaly více oleje. Ten ucpává póry, což zase způsobuje záněty. Od nich se odvíjí většina potíží s pokožkou (3). Zkuste trochu pozměnit denní rutinu péče. Začněte používat čisticí prostředek s obsahem kyseliny salicylové, který přebytečný maz odbourá ještě dřív,  než se dostane do pórů. Co když ale máte zcela opačný problém? I to se může stát.

Hydratace jako alfa i omega

Stres narušuje ochrannou kožní bariéru, kvůli čemuž je pleť obecně zranitelnější a přichází tím také o vlhkost. Dehydratace podporuje rozvoj svědivých vyrážek a jiných komplikací, které jsou obtížně léčitelné (2). Každodenní aplikace hydratačních krémů s kyselinou hyaluronovou je naprostou nutností (4). Také nezapomeňte na pravidelný peeling a masáž celého obličeje. Jedno i druhé zlepší odolnost, vzhled i kvalitu pokožky.

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2232898/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579396/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5910426/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Snídaně z lásky

(35 hlasů)

Toast s gorgonzolou

(30 hlasů)

Omeleta s našlehanou ricottou

(20 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dotahujte do konce vše, co začnete – a to jak v pracovní, tak i osobní oblasti. Nezačínejte rozhovor, který nebudete schopni uzavřít, nejděte do sporu, pokud už je předem jasné, že jej nevyřešíte. Přiděláte si tím totiž spoustu starostí navíc &n... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
818 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat