O kožní bariéru je třeba pečovat

Jen se zdravou kožní bariérou může být pokožka krásná a vitální. Co když je ta vaše trochu narušená? Jak to bezpečně poznáte a čím se tahle šlamastyka dá řešit?

Pleťové krémy, séra i přípravky určené k exfoliaci pleti. Kam je nanášíte? No jistě, že na obličej. Ale také na nejsvrchnější vrstvu pokožky, která plní funkci kožní bariéry (1). Ta je nejen jakýmsi ochranným štítem, jež odráží útoky ultrafialových paprsků, infekcí a volných radikálů, ale i správcem hydratace. Je tedy nutné o její kondici pečovat! Podle čeho poznáte, že včera bylo pozdě?

Zase mě to svědí!

Pokud je tato bariéra jakkoli poškozena, pokožka je zanícená, suchá, svědivá a podrážděná. Zaregistrovat můžete i zvýšenou tvorbu pigmentových skvrn. Rány a infekce se také hojí výrazně pomaleji (2). Máte-li nějaký z těchto problémů, doporučujeme na nějaký čas vynechat peeling, aby se předešlo dalšímu podráždění. Jak nemocnou kožní bariéru uzdravit?

Záležitost s ceramidy

Zkuste do své každodenní kosmetické rutiny přidat nějaké produkty s obsahem ceramidů (3). Tyto lipidové molekuly se v kůži přirozeně vyskytují, ovšem vlivem stárnutí jejich produkce klesá. V podstatě jsou to taková zvlhčovadla, která dodávají hydrataci, vyplňují trhliny a mírní svědění. Skvělé jsou také v boji proti ekzémům a akné. Kožní bariéru doslova obnovují. Záchranné lano mohou hodit i mazlavé prostředky z kuchyně. Tyhle budete mít po ruce i vy!

Spása ze spíže? I ta se počítá!

Jistý zahraniční výzkum publikovaný v magazínu International Journal of Molecular Sciences prokázal, že „rozbitou“ kožní bariéru dokáží opravit i oleje (4). Jmenovitě jde o kokosový, slunečnicový a šípkový. Pokud by vás zajímala ostatní zázračná „mazadla“, podle této studie se dá sáhnout i po oleji mandlovém, jojobovém, arganovém, sójovém a brutnákovém. Všechny jmenované lze pak využít jako běžný krém. Kterému dáte šanci? Možností je mnoho…

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2843412/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5608132/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12553851/, (4) www.researchgate.net/publication/351627044_Roles_of_Lipids_in_the_Permeability_Barriers_of_Skin_and_Oral_MucosaSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Obvykle nenosíte své pocity napsané na čele, což vás sice chrání, ale zároveň můžete být pro zrozence některých znamení těžko čitelní. A právě z tohoto faktu mohou tento týden vyplynout některá nedorozumění. Berte je s nadhledem, al... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
89 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
71 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat