Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nenechte se zaskočit při pracovním pohovoru. Na co se připravit

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

10. 1. 2018 | Finance

Rozhodli jste se s novým rokem porozhlédnout po nové práci? Pak se nejspíš nevyhnete několika pracovním pohovorům, během nichž se vaši potenciální zaměstnavatelé budou snažit zjistit, zda jste pro ně ti praví. Jak se nenechat zaskočit?

Z nedávného průzkumu mezi více než dvěma tisíci americkými personalisty vyplynuly velmi zajímavé poznatky týkající se právě pracovních pohovorů. A i když se jednalo o HR odborníky z Ameriky, jejich tipy se velmi dobře hodí i na české prostředí. Co tedy doporučují?

Pozor na chyby

Když byli personalisté dotazováni na nejčastější chyby, jichž se uchazeči o práci během pohovoru dopouštějí, na první příčce pomyslného žebříčku se objevila stížnost, že se lidé přicházející na pohovor nedívají do očí. Oční kontakt přitom svědčí o upřímnosti a sebevědomí. Tak na něj nezapomínejte.

A co dalšího personalisté kritizují? Především že si uchazeči nezjistí dostatek informací o společnosti, kde touží pracovat, neusmívají se, namísto ruky podávají „leklou rybu“, neustále sebou šijí, nervózně si hrají s vlasy nebo šperky, případně sedí se založenýma rukama.

Neopakovatelný první dojem

Více než třetina personalistů oslovených v rámci zmíněného průzkumu tvrdila, že jim stačí pouhých 90 vteřin, aby dokázali odhadnout, zda uchazeči dají šanci a doporučí jej k přijetí, nebo jej odmítnou. Z toho vyplývá jediné – že na prvním dojmu velmi záleží.

Čeho si tedy pracovníci HR všímají jako první? Toho, co máte na sobě, jak se chováte při představování, jak chodíte (i chůze dokáže prozradit, zda si věříte málo, nebo jste naopak až moc sebevědomí). Dále personalisté rychle analyzují, jak sebevědomý máte hlas, jak mluvíte (jaké používáte výrazy, zda mluvíte spisovně apod.), zda nepodléháte nervozitě.

Mimochodem, o vašem přijetí může rozhodnout i zvolené oblečení – dokonce tak, že pokud se personalista bude rozhodovat mezi dvěma uchazeči, kteří jsou znalostmi a zkušenostmi na stejné úrovni, dá přednost vhodněji oblečenému zájemci. Co tedy na sebe? Snažte se o konzervativnější oblečení a vyhněte se příliš pestrobarevným nebo extrémně trendy kouskům svého šatníku.

Otázky, kterým se nevyhnete

Samotný průběh pohovoru samozřejmě záleží na tom, o jakou práci se ucházíte. Každá profese má samozřejmě jiné nároky a specifika, na něž se personalista zaměří. Nicméně existuje pár otázek, které nejspíš dostanete, ať už se ucházíte o práci bankovního úředníka nebo IT specialisty či kreativního ředitele.

Připravte se tedy na dotazy směřující k vašim předchozím zkušenostem a dovednostem, jež můžete uplatnit i v novém zaměstnání. Pokud se nesnažíte získat svou první práci, pak se nejspíš nevyhnete otázce po důvodech, kvůli nimž jste opustili své předchozí zaměstnání.

Personalista se rovněž bude chtít přesvědčit, zda jste si zjistili dostatek informací o „jeho“ firmě, a tak se připravte na dotaz typu „proč jste si vybral právě tuto společnost“, případně co o dané společnosti vlastně víte. A tak nepodceňte přípravu!

Děti a peníze. Kdy jim dát kapesné a jak je naučit neutrácet

Omeleta s brokolicí

Omeleta s brokolicí

20 hlasů
25min 442 kJ 40 Kč

Nejčtenější články

TÝMOVÉ TESTOVÁNÍ: Lahodná Dr. Oetker Rýžová kaše chia bez lepku

TÝMOVÉ TESTOVÁNÍ: Lahodná Dr. Oetker Rýžová kaš...

TESTOVÁNÍ: URGO Hojení puchýřů – Diskrétní, hydrokoloidní náplast

TESTOVÁNÍ: URGO Hojení puchýřů – Diskrétní, hyd...

TESTOVÁNÍ: Windomatic Power Complete Set od Viledy

TESTOVÁNÍ: Windomatic Power Complete Set od Viledy

Kvalitní a zdravé svačinky pro děti. Které jim doplní energii a vitaminy?

Kvalitní a zdravé svačinky pro děti. Které jim ...

TESTOVÁNÍ: Krmivo pro malé psy Brit Care Mini

TESTOVÁNÍ: Krmivo pro malé psy Brit Care Mini

Suchá a ztvrdlá pokožka? Péče o nohy se vyplatí

Suchá a ztvrdlá pokožka? Péče o nohy se vyplatí

Tip na večeři

Houbové lečo

6 hlasů
40min 222kJ 99 Kč

Máte rádi houby? Vyzkoušejte recept na lečo z hub se z...

Rajčatové brambory

6 hlasů
45min 503kJ 35 Kč

Vařené brambory s rajčaty.

Poradny

Jak vyřídit dávky hmotné nouze na ÚP v jiném městě?

Dobrý den, pokud nebudete nějakou dobu v místě Vašeho trvalého bydliště, můžete požádat - nejlép... Více

Když bude dítě v MŠ nebo vyčerpám RP, musím platit ZP?

Dobrý den, k odpovědím na Vaše dotazy: 1) Pokud jste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřstv... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden vás čeká příjemná novinka! Bude to váš protějšek, kdo vás překvapí milou zprávou. Neskrývejte nadšení a dejte svému partnerovi najevo, jak moc vás potěšil. Uvidíte, že náladu tak zvednete nejenom sobě. ...

Více