Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nenechte se zaskočit při pracovním pohovoru. Na co se připravit

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

10.01.2018 | Finance

Rozhodli jste se s novým rokem porozhlédnout po nové práci? Pak se nejspíš nevyhnete několika pracovním pohovorům, během nichž se vaši potenciální zaměstnavatelé budou snažit zjistit, zda jste pro ně ti praví. Jak se nenechat zaskočit?

Z nedávného průzkumu mezi více než dvěma tisíci americkými personalisty vyplynuly velmi zajímavé poznatky týkající se právě pracovních pohovorů. A i když se jednalo o HR odborníky z Ameriky, jejich tipy se velmi dobře hodí i na české prostředí. Co tedy doporučují?

Pozor na chyby

Když byli personalisté dotazováni na nejčastější chyby, jichž se uchazeči o práci během pohovoru dopouštějí, na první příčce pomyslného žebříčku se objevila stížnost, že se lidé přicházející na pohovor nedívají do očí. Oční kontakt přitom svědčí o upřímnosti a sebevědomí. Tak na něj nezapomínejte.

A co dalšího personalisté kritizují? Především že si uchazeči nezjistí dostatek informací o společnosti, kde touží pracovat, neusmívají se, namísto ruky podávají „leklou rybu“, neustále sebou šijí, nervózně si hrají s vlasy nebo šperky, případně sedí se založenýma rukama.

Neopakovatelný první dojem

Více než třetina personalistů oslovených v rámci zmíněného průzkumu tvrdila, že jim stačí pouhých 90 vteřin, aby dokázali odhadnout, zda uchazeči dají šanci a doporučí jej k přijetí, nebo jej odmítnou. Z toho vyplývá jediné – že na prvním dojmu velmi záleží.

Čeho si tedy pracovníci HR všímají jako první? Toho, co máte na sobě, jak se chováte při představování, jak chodíte (i chůze dokáže prozradit, zda si věříte málo, nebo jste naopak až moc sebevědomí). Dále personalisté rychle analyzují, jak sebevědomý máte hlas, jak mluvíte (jaké používáte výrazy, zda mluvíte spisovně apod.), zda nepodléháte nervozitě.

Mimochodem, o vašem přijetí může rozhodnout i zvolené oblečení – dokonce tak, že pokud se personalista bude rozhodovat mezi dvěma uchazeči, kteří jsou znalostmi a zkušenostmi na stejné úrovni, dá přednost vhodněji oblečenému zájemci. Co tedy na sebe? Snažte se o konzervativnější oblečení a vyhněte se příliš pestrobarevným nebo extrémně trendy kouskům svého šatníku.

Otázky, kterým se nevyhnete

Samotný průběh pohovoru samozřejmě záleží na tom, o jakou práci se ucházíte. Každá profese má samozřejmě jiné nároky a specifika, na něž se personalista zaměří. Nicméně existuje pár otázek, které nejspíš dostanete, ať už se ucházíte o práci bankovního úředníka nebo IT specialisty či kreativního ředitele.

Připravte se tedy na dotazy směřující k vašim předchozím zkušenostem a dovednostem, jež můžete uplatnit i v novém zaměstnání. Pokud se nesnažíte získat svou první práci, pak se nejspíš nevyhnete otázce po důvodech, kvůli nimž jste opustili své předchozí zaměstnání.

Personalista se rovněž bude chtít přesvědčit, zda jste si zjistili dostatek informací o „jeho“ firmě, a tak se připravte na dotaz typu „proč jste si vybral právě tuto společnost“, případně co o dané společnosti vlastně víte. A tak nepodceňte přípravu!

Poplatky za rozhlas a televizi. Proč je vlastně platíme a...

Fazolový salát

Fazolový salát

7 hlasů
35min 458 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Placky s medem

11 hlasů
40min 810kJ 40 Kč

Placky z vařených brambor.

Rybí filé s liškami

0 hlasů
1h a 25min 575kJ 200 Kč

Netradiční, ale skvělá kombinace ryby a hub.

Poradny

Jak ochránit budoucího manžela před mými exekucemi?

Dobrý den, na úvod je potřeba říci, že ne všechny dluhy se automaticky stávají součástí společnéh... Více

Jaký zvolit ekologický produkt pro vyčištění WC?

Dobrý den,vaše změna přístupu nás velmi těší. Pokud jde o běžné produkty, máte pravdu, obyčejné č... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více