Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti a peníze. Kdy jim dát kapesné a jak je naučit neutrácet

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17. 4. 2018 | Finance

Děti učíme milovat kulturu, sport, jezdíme na výlety, navštěvujeme restaurace... Zkrátka a dobře, učíme je poznávat svět. A to je správně. Stejně tak by ale měly vědět, že všechno něco stojí.

“Peníze nejsou na světě vším, ale jsou součástí našich životů a i to bychom měli naše potomky učit. Bavme se s dětmi, jak peníze našetřit i co udělat pro to, aby se nerozkutálely. Základem všeho je kapesné, které v životě dítěte hraje obrovskou roli,” říká zkušená maminka čtyř dětí a zakladatelka dětského klubu Štěpánka Štrougalová, která radí, kdy s kapesným začít, kolik dítěti dát a především jak mu pomoct s ním správně hospodařit.

Kdy vlastně začít

Možná to leckoho překvapí, ale první drobné kapesné klidně může dítě dostávat již v předškolním věku. Jsou to první krůčky k budoucí finanční gramotnosti.

Kolik je tak akorát?

Výše kapesného se jednoznačně odvíjí od možností rodiny. Ale také na jasném určení, k čemu bude sloužit. Dobrým nápadem je navyšování kapesného podle školních tříd. V první třídě deset korun na týden, ve druhé dvacet…

Za co vlastně utrácí

“Věnujte čas přesné domluvě s dítětem, co hradíte vy a co hradí ono. Palčivým tématem bývá u většího dítěte účet za telefon. Ideální je domluvu napsat na papír. Kdo platí jízdné, kdo obědy ve škole…, zda je kapesné opravdu jenom pro potěšení, nebo se z něj hradí i některé předem domluvené aktivity,” radí Štěpánka Štrougalová.

Každý měsíc, nebo týdně?

Menší děti určitě potřebují kratší časové intervaly. Doporučuje se jednou týdně. Starší děti, které mají s penězi nějaké zkušenosti, zvládnou jednorázové kapesné na celý měsíc.

Dohled s rozumem

Věřte dětem a nechte je samotné projít obdobím „jak naložit s penězi“.  Co pro nás rodiče může být naprosto zbytečná investice, jim může připadat životně důležité. Kapesné celé nebo v předem určené výši by mělo sloužit opravdu dítěti k jedinému – moct si s ním naložit, jak chce.

Den výplaty

“Nenechte nikdy situaci dojít tak daleko, že vám děti kapesné musejí připomínat. Stanovte si den a ten opravdu dodržujte. Běžte dětem příkladem. Pokud mají už své platební karty, pravidelnost zajistí termínovaný příkaz,” doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Kapesné jako nástroj výchovy?

Nikdy nepoužívejte příděl nebo nepříděl kapesného jako výchovný prostředek. Pokud dítě chcete naučit hospodařit, nemůže se do této tematiky ještě proplétat vaše představa ideálního chování. Pokud máte s dítětem neshody, najděte jiné řešení než sáhnutí na kapesné.

Režim dovolené

Pokud se v zahraničí chcete vyhnout větám „Mami, chci, nutně potřebuji…”, dopřejte dětem na dovolené speciální kapesné.

“U těch menších doporučuju rozdělit kapesné do dvou dávek. Neumějí s penězi ještě tak hospodařit a většinou je utratí při první příležitosti. Pokud bude vědět, že v půlce pobytu dostane ještě pár drobných, nezkazíte si dennodenním prošením o něco krásné společné chvilky,” uzavírá Štěpánka Štrougalová s tím, že se může stát, že vám samotným někdy dojde hotovost.

Pokud budete mít jistotu, že si vždy budete moci půjčit od svého dítěte, můžete se velmi radovat – nad tím, že umí hospodařit a je v této oblasti připraveno na život.

Už zase má ten vlak zpoždění... Kdy máte nárok na kompenz...

Kuřecí kousky

Kuřecí kousky

10 hlasů
50min 531 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Krůtí maso v alobalu

8 hlasů
55min 362kJ 200 Kč

Výborný, velice chutný recept z krůtího masa.

Jahodová polévka

15 hlasů
35min 391kJ 70 Kč

Letní polévka z jahod s těstovinou.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více