Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Největšími lakomci jsou bohatí, kteří si myslí, že si své bohatství zasloužili a vydřeli

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

12.07.2018 | Finance

Nejštědřejšími lidmi jsou ti, kteří mají nejméně. Potvrdili to psychologové z Londýnské univerzity s tím, že největšími lakomci a sobci jsou bohatí lidé, kteří zastávají názor, že si své peníze zasloužili či vydřeli. Z několika experimentů pak vyšlo najevo, že lidé s vyšším míněním o sobě a majetkem jsou mnohem sobečtější a lakomější než ti, kteří mají málo a jsou pokorní.

Záleží na způsobu zbohatnutí

„Způsob, jímž člověk nahromadí svůj majetek, výrazně ovlivňuje to, jak je ochotný své bohatství sdílet s druhými. Lidé, kteří si peníze a majetek vydělali sami, ho mnohem více odmítají sdílet s druhými než ti, kteří ho zdědí nebo získají jinak,“ tvrdí autoři z Londýnské univerzity.

Tým doktorky Magdy Osman provedl experiment se skupinou osob. Některým přidělil vysoký status, jiným nízký. Lidé vyššího statusu dostali více peněz než lidé nízkého statusu. Později byli ti, kteří se snažili ve hře více, odměňováni vyššími částkami tak, aby nabyli dojmu, že jsou za úsilí odměněni.

Pozapomenutá empatie

Od počátku do konce experimentu lidé nízkého statusu s nejmenším příjmem a nejmenším množstvím peněz dávali na společné účely nejvíce. Hráči vysokého statusu byli lakomější od počátku, ale v průběhu hry dávali na společné účely o to míň, o co více nabývali dojmu, že si množství peněz zasloužili svým úsilím. Když bohatý hráč dostal peníze jen tak bez úsilí, byl mnohem štědřejší. Lakota rostla s pocitem, že si dotyčný bohatství zaslouží.

„Existuje řada tvrzení o tom, že empatie je tmel společnosti, který nutí lidi chovat se společensky. My jsme ale dokázali, že když jsou peníze důležité, empatie nehraje žádnou roli ve zlepšování společenských vztahů a společensky příznivého chování,“ tvrdí doktorka Osman.

Jste stále ve skluzu a nestíháte? Nejspíš děláte tyto chyby

Křupavý salátek

Křupavý salátek

0 hlasů
20min 203 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Husa pečená s hruškami

7 hlasů
2h a 20min 756kJ 190 Kč

Sváteční husa s hruškami.

Wok s vepřovým masem

3 hlasy
50min 728kJ 140 Kč

Jednoduchý recept na přípravu vepřového masa se zeleninou.

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc...

Více