Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Největšími lakomci jsou bohatí, kteří si myslí, že si své bohatství zasloužili a vydřeli

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

12. 7. 2018 | Finance

Nejštědřejšími lidmi jsou ti, kteří mají nejméně. Potvrdili to psychologové z Londýnské univerzity s tím, že největšími lakomci a sobci jsou bohatí lidé, kteří zastávají názor, že si své peníze zasloužili či vydřeli. Z několika experimentů pak vyšlo najevo, že lidé s vyšším míněním o sobě a majetkem jsou mnohem sobečtější a lakomější než ti, kteří mají málo a jsou pokorní.

Záleží na způsobu zbohatnutí

„Způsob, jímž člověk nahromadí svůj majetek, výrazně ovlivňuje to, jak je ochotný své bohatství sdílet s druhými. Lidé, kteří si peníze a majetek vydělali sami, ho mnohem více odmítají sdílet s druhými než ti, kteří ho zdědí nebo získají jinak,“ tvrdí autoři z Londýnské univerzity.

Tým doktorky Magdy Osman provedl experiment se skupinou osob. Některým přidělil vysoký status, jiným nízký. Lidé vyššího statusu dostali více peněz než lidé nízkého statusu. Později byli ti, kteří se snažili ve hře více, odměňováni vyššími částkami tak, aby nabyli dojmu, že jsou za úsilí odměněni.

Pozapomenutá empatie

Od počátku do konce experimentu lidé nízkého statusu s nejmenším příjmem a nejmenším množstvím peněz dávali na společné účely nejvíce. Hráči vysokého statusu byli lakomější od počátku, ale v průběhu hry dávali na společné účely o to míň, o co více nabývali dojmu, že si množství peněz zasloužili svým úsilím. Když bohatý hráč dostal peníze jen tak bez úsilí, byl mnohem štědřejší. Lakota rostla s pocitem, že si dotyčný bohatství zaslouží.

„Existuje řada tvrzení o tom, že empatie je tmel společnosti, který nutí lidi chovat se společensky. My jsme ale dokázali, že když jsou peníze důležité, empatie nehraje žádnou roli ve zlepšování společenských vztahů a společensky příznivého chování,“ tvrdí doktorka Osman.

Rušení smlouvy o zájezdu. Jak nepřijít o peníze

Ratatouille

Ratatouille

17 hlasů
50min 135 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kachní prsa s ananasem

4 hlasy
50min 611kJ 280 Kč

Kachní prsíčka doplněná ananasem.

Kohout na víně

3 hlasy
1h a 50min 329kJ 230 Kč

Aby jste si maximálně pochutnali na tomhle lahodném klasi...

Poradny

Jak je to s pojištěním během pracovní neschopnosti?

Dobrý den,pokud dočasná pracovní neschopnost trvá celý kalendářní měsíc, zaměstnavatel neodvádí z... Více

Může mi úřad práce započítávat výživné jako příjem?

Dobrý den,pokud byste se striktně drželi soudního rozhodnutí a neuzavírali se synovým otcem žádno... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více