Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kvalitní životopis je při hledání práce rozhodující. Jak ho sestavit?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12. 3. 2019 | Finance

Psát životopis jste se učili psát už ve škole, jenže sestavit ho tak, aby byl nejen pravdivý, ale také stručný a zajímavý, nemusí být snadné. Vyhněte se častým chybám a nedostatkům při psaní svého „cévéčka“.

Od shora dolů

První, čím byste měli zaujmout, je kvalitní fotografie, podle které si potenciální zaměstnavatel může snáze představit, kdo se o zaměstnání uchází. Dobrá fotka přidává na důvěryhodnosti a zajímavosti celého životopisu. Tuto zdánlivě nepodstatnou věc není vhodné opomíjet. Zvlášť pokud se hlásíte na pozici, která vyžaduje přímou komunikaci s klienty a seriózní vzhled. Člověk s propíchaným a potetovaným obličejem může být kvalitní zaměstnanec, ale v takovém případě může být vzhled rozhodující. Proto fotografie. Fotku si však nechce vytvořit přímo k těmto účelům. Zapomeňte na oříznuté fotky z rodinných oslav apod.

Kontaktní údaje

V hlavičce životopisu by nemělo chybět vaše datum narození, adresa, případně alespoň město, ve kterém bydlíte, telefonní číslo a mail. U mailu si dejte pozor a v případě, že zní vaše e-mailová adresa například miloucka.kvetinka nebo borec.svalovec, raději si pro účely uvedení v životopisu založte novou.

Vzdělání

Vzdělání uvádějte uvedením let, ve kterých studium probíhalo, školy, na kterou jste chodili a oboru, který jste studovali. Upřesněte dosažené vzdělání a jednotlivé školy uvádějte shora dolů, od té poslední.

Praxe

Co se týče pracovních zkušeností, uveďte všechna zaměstnání, ve kterých jste působili a data od kdy do kdy. Uveďte názvy firem, adresy a případně i kontakt na původního zaměstnavatele, který by vám mohl dát doporučení. Připište také pozici, kterou jste vykonávali.

Kurzy

Pokud jste absolvovali nějaké kurzy, ať už jazykové nebo jiné, týkající se vašeho původního zaměstnání, uveďte je. Svědčí to o tom, že máte zájem se rozvíjet.

Jazyk

Sehnat kvalitní zaměstnání bez znalosti cizího jazyka je v dnešní době téměř nemožné a všude se počítá s alespoň základní znalostí nějakého z nich. Uveďte všechny jazyky, kterými mluvíte a společně s nimi i úroveň, na jaké je ovládáte.

Další znalosti

Kolonka vašich dovedností by neměla v životopisu chybět. Sem napište všechno, co umíte, ať už je to ovládání jednotlivých počítačových programů, sestavování grafů, řízení motorových vozidel nebo těsnopis. Cokoli, co by se vám mohlo hodit k získání vysněného zaměstnání.

Zájmy

Protože nejde jen o práci, ale také o dalšího člena týmu, později třeba i kamaráda, se kterým budou ostatní zaměstnanci v denním kontaktu, vyplatí se uvést, co vás baví nebo zajímá, aby si o vás zaměstnavatel mohl udělat obrázek.

Na tohle zapomeňte

Do životopisu nikdy neuvádějte osobní a rodinné informace, například počet dětí, vzdělání rodičů (i když je sebevíc atraktivní), nepište, že máte rádi adrenalinové sporty (působí to lehkovážně), že dovolenou nejraději trávíte na své jachtě (tady zase budete za snoba) nebo že jste alergičtí na papriku. Do kolonky „vzdělání“ neuvádějte základní školu, i když chcete životopis co nejvíce zaplnit. Základní škola je něco, s čím se prostě počítá a nikomu to nic nenapoví.

Čeští podnikatelé a firmy se musí poprat s krizí

Telecí maso s karotkou

Telecí maso s karotkou

11 hlasů
1h a 35min 674 kJ 240 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Grilovaná žlutá cuketa

13 hlasů
30min 792kJ 55 Kč

Grilovaná žlutá cuketa s pestem.

Zeleninové krokety

1 hlas
40min 392kJ 60 Kč

Jednoduchý, bezmasý oběd.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více