Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Průměrná mzda v Česku reálně klesla. Poprvé od roku 2013

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

14.09.2020 | Finance

Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v České republice ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,5 % na 34 271 korun. Pokud však vezmeme v potaz růst cen, výplaty v Česku ve skutečnosti klesly o 2,5 %. Jaká odvětví postihla krize způsobená pandemií nejvíce a kde naopak mzdy rostly?

Kromě koronaviru má na svědomí reálný pokles průměrné mzdy také inflace. Ceny spotřebitelského zboží rostly, zdražilo nejen ovoce a maso, ale také elektřina. Dobrou zprávou je zrušení superhrubé mzdy, díky které by si zaměstnanci na výplatní pásce mohli přilepšit i o několik tisíc korun měsíčně. Zajímá vás, jak vysokou superhrubou mzdu máte? Využijte online kalkulačku čisté mzdy.

Hotelnictví a gastronomie v krizi

Nejvýraznější propad pocítili zejména zaměstnanci v ubytování a gastronomii, kterým platy klesly o 11,8 %. Druhým nejvíce postiženým odvětvím pak byly nemovitosti, kde se mzdy snížily o 5,7 %. Platy českých zaměstnanců nejen klesaly, ale také rostly. Na výplatách si však letos přilepšili pouze zaměstnanci ve státním sektoru, například ve zdravotní a sociální péči, to bylo v průměru o 5 %.

Dvě třetiny lidí na průměr nedosáhnou

Více než dvě třetiny lidí ve skutečnosti na průměrnou mzdu ale ani nedosáhnou, 24 % českých zaměstnanců podle výzkumů pak žije od výplaty k výplatě a na pokrytí nenadálých výdajů nejčastěji využívají kreditní kartu nebo krátkodobé půjčky. Pokud bychom se na růst mzdy podívaly optikou krajů, nejvíc platy rostly už tradičně v Praze, kde průměr činil 42 435 korun, naopak nejnižší výplaty mají lidé ve Zlínském a Pardubickém kraji, kde se pohybují těsně nad hranicí 30 000 korun.

Vzhledem ke krizi způsobené koronavirem a stagnací ekonomiky odborníci reálný pokles mezd ale považují za střídmý. Ve druhém čtvrtletí navíc stát přispíval na mzdu zhruba 800 000 zaměstnanců v soukromé sféře, čímž v podstatě uměle navyšoval platy, které by reálně bez této pomoci klesaly. Firmy pak v rámci úsporných opatření v první řadě škrtaly různé benefity, příspěvky a bonusy, v krajních případech pak snižovaly samotné výplaty. 

Efektivní spoření vám zajistí naducané prasátko

Teplý mrkvový salát

Teplý mrkvový salát

21 hlasů
25min 255 kJ 40 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Penne salát

13 hlasů
40min 564kJ 98 Kč

Lehký těstovinový salát se žampiony a cherry rajčaty.

Kuřecí guláš

20 hlasů
1h a 5min 289kJ 170 Kč

Ostřejší guláš z kuřecího masa s rajčaty.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více