Průměrná mzda v Česku reálně klesla. Poprvé od roku 2013

14.09.2020 | Finance

Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v České republice ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,5 % na 34 271 korun. Pokud však vezmeme v potaz růst cen, výplaty v Česku ve skutečnosti klesly o 2,5 %. Jaká odvětví postihla krize způsobená pandemií nejvíce a kde naopak mzdy rostly?

Kromě koronaviru má na svědomí reálný pokles průměrné mzdy také inflace. Ceny spotřebitelského zboží rostly, zdražilo nejen ovoce a maso, ale také elektřina. Dobrou zprávou je zrušení superhrubé mzdy, díky které by si zaměstnanci na výplatní pásce mohli přilepšit i o několik tisíc korun měsíčně. Zajímá vás, jak vysokou superhrubou mzdu máte? Využijte online kalkulačku čisté mzdy.

Hotelnictví a gastronomie v krizi

Nejvýraznější propad pocítili zejména zaměstnanci v ubytování a gastronomii, kterým platy klesly o 11,8 %. Druhým nejvíce postiženým odvětvím pak byly nemovitosti, kde se mzdy snížily o 5,7 %. Platy českých zaměstnanců nejen klesaly, ale také rostly. Na výplatách si však letos přilepšili pouze zaměstnanci ve státním sektoru, například ve zdravotní a sociální péči, to bylo v průměru o 5 %.

Dvě třetiny lidí na průměr nedosáhnou

Více než dvě třetiny lidí ve skutečnosti na průměrnou mzdu ale ani nedosáhnou, 24 % českých zaměstnanců podle výzkumů pak žije od výplaty k výplatě a na pokrytí nenadálých výdajů nejčastěji využívají kreditní kartu nebo krátkodobé půjčky. Pokud bychom se na růst mzdy podívaly optikou krajů, nejvíc platy rostly už tradičně v Praze, kde průměr činil 42 435 korun, naopak nejnižší výplaty mají lidé ve Zlínském a Pardubickém kraji, kde se pohybují těsně nad hranicí 30 000 korun.

Vzhledem ke krizi způsobené koronavirem a stagnací ekonomiky odborníci reálný pokles mezd ale považují za střídmý. Ve druhém čtvrtletí navíc stát přispíval na mzdu zhruba 800 000 zaměstnanců v soukromé sféře, čímž v podstatě uměle navyšoval platy, které by reálně bez této pomoci klesaly. Firmy pak v rámci úsporných opatření v první řadě škrtaly různé benefity, příspěvky a bonusy, v krajních případech pak snižovaly samotné výplaty. 


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

51 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
241 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 3.12.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat