Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Lidé, kteří osobnostně nerostou, se neumějí vypořádat s rozchodem

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 1. 2016 | Sex a vztahy

Rozchod a odmítnutí protějšku, kterého milujeme, patří k nejbolestnějším zážitkům života. Fyzickou a emocionální bolest to způsobuje ženám i mužům. Ženy zpočátku trpí více, ale zotavují se nakonec lépe. Ovšem na to, zda se z rozchodu dokáže člověk poučit a přejít ho, má vliv také to, jak vnímá psychologii osobnosti. Jedinci, kteří nevěří, že se člověk může změnit (osobnostně růst), se z rozchodu nevzpamatují ani po letech a tahají si bolest do dalších vztahů.

Psychologové ze Stanfordské univerzity v Kalifornii zjistili, že skutečně individuální vnímání psychologie osobnosti ovlivňuje silně to, jak člověk prožívá a zpracovává odmítnutí partnerem a rozchod. Obecně vzato se lidé dělí zhruba na dvě skupiny. Jedni vnímají osobnost jako fixní (pevně danou) a nevěří, že se může s věkem měnit (vyvíjet a růst). Naopak druzí jsou orientovaní na růst a vývoj a věří, že se člověk může změnit. První skupina rozchodem vážně trpí i po letech a navíc se nevzpamatovává nikdy zcela a přenáší tuto bolest do dalších vztahů. Druhá se naopak umí s rozchodem vypořádat a vzpamatovat lépe.

První (fixní osobnost) skupina totiž vnímá rozchod jako jistý obrázek o sobě, tedy vnímá ho jako vlastní chybu a selhání. To má samozřejmě negativní vliv na vnímání vlastního já a vede k nepříjemným důsledkům v osobním životě. Druhá skupina, i když odmítnutím také trpí, se naopak dokáže z rozchodu poučit a uvědomuje si, že je to životní etapa a zkušenost, kterou ovlivňuje více faktorů.

„Tento výzkum dokazuje, že základní myšlenky o osobnosti můžou přispět k tomu, zda se člověk zotaví, nebo zda zůstane zabředlý v bolesti z rozchodu a odmítnutí,“ tvrdí doktorka Carol Dwecková ze Stanford University.

„Zkušenost s tím, že vás odmítne někdo, u něhož jste si mysleli, že vás miloval, pak vás lépe poznal a změnil názor, může být zvláště významnou hrozbou pro já a může lidi dovést ke zpochybňování toho, kým vlastně jsou,“ tvrdí spoluautorka Lauren Howeová.

Ženské libido po svatbě klesá, mužské zůstává pořád vysoké

Kotlety na jablkách

Kotlety na jablkách

9 hlasů
1h a 5min 519 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečené kuře s meruňkami

8 hlasů
1h a 5min 578kJ 180 Kč

Kuřecí maso s meruňkami je skvělá kombinace.

Zelná polévka s mrkví

11 hlasů
50min 311kJ 80 Kč

Polévka z bílého zelí a mrkve.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více