Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sexismus je pro ženy přitažlivý. Více než slaboši bez sebevědomí

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

19.07.2018 | Sex a vztahy

Psychologové rozlišují dva typy sexismu – nenávistný a benevolentní. Ten první se týká mužů, kteří projevují nenávist vůči ženám a chovají se k nim verbálně i fyzicky velmi hrubě. Benevolentní sexista neprojevuje nenávist, ale zastává „tradiční“ názory, že ženám přísluší určité role (ve vztahu, společnosti) a určité vlastnosti. Ačkoli feministky a feministé odsuzují sexismus jako takový, podle psychologů z Iowy a Kentu je benevolentní sexismus pro ženy atraktivním rysem muže.

Tvrdí to Pelin Gul z Iowa State University a Tom Kupfer z University of Kent. Zkoumali, jak vnímají ženy muže s hostilním sexismem, benevolentním sexismem a zcela nesexistické feministy z hlediska atraktivity. A z analýzy je jasné, že nejpřitažlivějšími jsou muži s benevolentním sexismem, nejméně s hostilním sexismem.

Třebaže benevolentní sexista vnímá ženu jako hospodyni a její chovaní vždy jako něžné a pečující, je pro ženy přitažlivější než feminista, který vidí ženu jako rovnoprávnou ve společenských rolích a variabilní ve vlastnostech obou pohlaví. Tedy přitažlivější minimálně pro americké a britské ženy, které byly do výzkumu zapojeny.

„Ženy jsou přitahovány muži s postoji benevolentního sexismu, protože tohle chování naznačuje, že tento muž je ochotný investovat do vztahu. Samy ženy ve výzkumu uváděly, že muži s postoji benevolentního sexismu jsou přitažlivější, protože mezi jejich vlastnosti patří snaha chránit, zaopatřovat a být oddaný,“ tvrdí Gul a Kupfer na stránkách odborného časopisu Personality and Social Psychology Bulletin.

Slaboch bez sebevědomí

Nenávistný sexismus je ovšem něco docela jiného. Proč a jací muži se jej vlastně nejčastěji dopouštějí? Psychologové z Telavivské univerzity provedli analýzu osobnosti heterosexuálních mužů odhalili zajímavé vztahy. Třeba mezi tím, jak silně je muž patriarchální a považuje ženu za sobě podřízenou, a mezi jeho vnitřní úzkostí, nejistotou a sníženým sebevědomím v mužství.

Muži, kteří se snaží ženy shazovat a činit z nich sexuální objekty, jsou si velmi nejistí ve vlastní kůži, nejsou se sebou spokojení a vnitřně se děsí toho, že nejsou dost přitažliví pro ženy, které chtějí. Tito muži mají také tendenci uvažovat o ženách velmi zjednodušujícím způsobem a dělí je na dvě skupiny, buď jsou počestné, pečující a dobré, nebo jsou promiskuitní, manipulativní a nedobré. Tohle dvoustranné dělení pak psychologové označují jako dichotomii Madona versus Děvka.

Protože mužství takových mužů je slabé a neustále v ohrožení, mají tendenci přikládat mužům větší práva a sexuální svobody, zatímco ženy za stejné chování odsuzovat.

Ženy chtějí na vztah spíš vousáče, na sex muže se strništěm

Pivní polévka

Pivní polévka

15 hlasů
40min 573 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí plátek s fetou

9 hlasů
45min 729kJ 140 Kč

Rychlý recept na lehký oběd.

Čočková polévka s pečenými kaštany

2 hlasy
1h a 35min 370kJ 99 Kč

Podzimní polévka pro zahřátí. Pečené kaštany dodají polév...

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc...

Více