Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sexuální orientace není ovlivněna geneticky, prokázala nejrozsáhlejší analýza DNA člověka

22. 9. 2019 | Sex a vztahy

Nic jako „homosexuální“ gen neexistuje. Sexuální orientace je fluidní a binární dělení na čistě hetero a homosexuální je u člověka nesmyslné. Sexuální přitažlivost k jinému člověku bez ohledu na pohlaví neřídí jeden gen, neřídí ho ani několik málo genů, účastní se ho celé tisíce variant. A daleko větší vliv na utváření sexuální orientace má prostředí a výchova než genetika. Vyplývá to z analýzy DNA půl milionu lidí.

Vůbec nejrozsáhlejší genetická analýza tohoto typu jednoznačně a trvale vyvrací snahu najít „homosexuální“ gen. Homosexuálové totiž nemají geneticky nic podobného, co by mohlo pomoci odhalit právě podmínění dědičnou informací. Analýza zjistila, že utváření citové přitažlivosti ke stejnému pohlaví ovlivňují tisíce variant genů, které jsou navíc ve své většině recesivní – tedy mají slabý účinek.

Vliv výchovy?

„Negenetické faktory včetně výchovy, osobnosti a prostředí mají daleko větší vliv na výběr sexuálního partnera,“ tvrdí autoři, jejichž studii publikoval prestižní vědecký časopis Science.

Podle molekulárních biologů z Finska geny ovlivňují utváření homosexuálního cítění jen z jedné třetiny.

„Prozkoumali jsme úplně celý lidský genom a nalezli jen hrstku – přesně řečeno pět – oblastí, které jasně souvisejí s tím, jestli se člověk bude chovat homosexuálně, tedy mít vztahy a sex s osobami stejného pohlaví,“ uvedl molekulární biolog doktor Andrea Ganna z Institutu molekulární medicíny ve Finsku.

Nexistuje stoprocentní heterák ani homosexuál

Studie také pomáhá vysvětlit, proč je sexuální orientace spíš fluidní záležitost než jasně vymezená binární vlastnost. Stoprocentních homosexuálů a stoprocentních heterosexuálů je minimum, ačkoli si to kvůli kultuře a výchově (především tabuizaci homosexuality) mnozí odmítají připustit.

„Předchozí výzkumy zabývající se tímto tématem byly příliš malé ve sledovaném vzorku a byly slabě průkazné,“ tvrdí doktor Ganna.

Pozice v posteli o něm prozradí jeho povahu

Rajčatový salát s cibulkou

Rajčatový salát s cibulkou

44 hlasů
10min 185 kJ 41 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zelené rolády

19 hlasů
40min 468kJ 130 Kč

Snadný recept na rolády z kuřecího masa.

Zapečená bramborová kaše

6 hlasů
1h a 45min 584kJ 200 Kč

Bramborová kaše zapečená s mletým masem.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více