Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Lykopen z rajčat může zlepšit kvalitu spermatu až o padesát procent

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

16.10.2019 | Sex a vztahy

Muži mající problémy s plodností a kvalitou spermatu by měli denně konzumovat rajský protlak. Ten je totiž bohatý na antioxidant lykopen, který výrazně zvyšuje kvalitu spermatu. Zjistili to v experimentálním výzkumů odborníci na plodnost z Sheffieldu. Podle nich stačí přitom denně sníst dvě polévkové lžíce protlaku.

Syrová rajčata versus protlak

Syrová rajčata takový účinek nemají, protože rajčata se musejí vařit, aby se z nich lykopen uvolnil a dokázal se vstřebat ve střevech. Ze syrových rajčat se ho do těla vstřebává zanedbatelné množství. Ale z protlaku – bez cukru, soli a dalších přidaných látek – se dostává do těla větší množství lykopenu. Ten je sice obsažen také v kečupu a jiných omáčkách, ale ty obsahují další přidané látky, které už tolik zdravé nejsou.

Vědci z University of Sheffield podávali skupině mužů tablety. Jedna polovina dostávala v tabletě lykopen, druhá placebo. Kvalita spermatu u všech mužů byla vyšetřována na počátku studie, po měsíci a půl a po třech měsících.

Jak lykopen působí na mužskou plodnost?

Lykopen sice nezvyšoval koncentraci spermií v ejakulátu, ale výrazně zvyšoval podíl zdravých a dobře tvarovaných spermií s kvalitní DNA na úkor těch poškozených. U skupiny užívající lykopen se během sledovaného období zvýšil počet zdravých spermií o padesát procent.

„Výsledky jsou velmi slibné,“ tvrdí autorka doktorka Liz Williamsová z University of Sheffield. Nicméně sama dodává, že vzorek šedesáti mužů je příliš malý na to, aby mohla plošně doporučit mužům konzumaci rajčatového protlaku ke zlepšení kvality spermatu. Výsledky musí ověřit na větším vzorku.

Nicméně rajský protlak je zdravá potravina, kterou lze konzumovat bez obav. Takže za pokus to stojí. Lykopen je totiž jako silný antioxidant prevencí rakoviny, stárnutí a chorob srdce a cév.

Perfektní vztah z pohledu muže

Kuřecí prsa s dušenými kopřivami

Kuřecí prsa s dušenými kopřivami

6 hlasů
1h a 20min 570 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí stehna v broskvové omáčce

21 hlasů
1h a 25min 635kJ 132 Kč

Recept na pečená kuřecí stehna s broskvovou omáčkou.

Pražmy pečené na bramborách

6 hlasů
60min 419kJ 189 Kč

V našem jídelníčku by neměly chybět ryby, vyzkoušejte ...

Poradny

Když dá syn souhlas s adopcí, musí dál platit výživné?

Dobrý den,jestliže Váš syn udělí souhlas s adopcí a jeho dceru (Vaši vnučku) adoptuje současný ma... Více

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více