Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Lykopen z rajčat může zlepšit kvalitu spermatu až o padesát procent

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

16. 10. 2019 | Sex a vztahy

Muži mající problémy s plodností a kvalitou spermatu by měli denně konzumovat rajský protlak. Ten je totiž bohatý na antioxidant lykopen, který výrazně zvyšuje kvalitu spermatu. Zjistili to v experimentálním výzkumů odborníci na plodnost z Sheffieldu. Podle nich stačí přitom denně sníst dvě polévkové lžíce protlaku.

Syrová rajčata versus protlak

Syrová rajčata takový účinek nemají, protože rajčata se musejí vařit, aby se z nich lykopen uvolnil a dokázal se vstřebat ve střevech. Ze syrových rajčat se ho do těla vstřebává zanedbatelné množství. Ale z protlaku – bez cukru, soli a dalších přidaných látek – se dostává do těla větší množství lykopenu. Ten je sice obsažen také v kečupu a jiných omáčkách, ale ty obsahují další přidané látky, které už tolik zdravé nejsou.

Vědci z University of Sheffield podávali skupině mužů tablety. Jedna polovina dostávala v tabletě lykopen, druhá placebo. Kvalita spermatu u všech mužů byla vyšetřována na počátku studie, po měsíci a půl a po třech měsících.

Jak lykopen působí na mužskou plodnost?

Lykopen sice nezvyšoval koncentraci spermií v ejakulátu, ale výrazně zvyšoval podíl zdravých a dobře tvarovaných spermií s kvalitní DNA na úkor těch poškozených. U skupiny užívající lykopen se během sledovaného období zvýšil počet zdravých spermií o padesát procent.

„Výsledky jsou velmi slibné,“ tvrdí autorka doktorka Liz Williamsová z University of Sheffield. Nicméně sama dodává, že vzorek šedesáti mužů je příliš malý na to, aby mohla plošně doporučit mužům konzumaci rajčatového protlaku ke zlepšení kvality spermatu. Výsledky musí ověřit na větším vzorku.

Nicméně rajský protlak je zdravá potravina, kterou lze konzumovat bez obav. Takže za pokus to stojí. Lykopen je totiž jako silný antioxidant prevencí rakoviny, stárnutí a chorob srdce a cév.

Lidé jsou schopni říct atraktivnímu protějšku téměř cokol...

Kedlubny plněné pohankou

Kedlubny plněné pohankou

1 hlas
1h a 30min 448 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Knedlíčky s bazalkou

18 hlasů
30min 808kJ 58 Kč

Knedlíčky, které můžete podávat samostatně nebo jako p...

Kotlety v sýrové omáčce

12 hlasů
55min 758kJ 180 Kč

Kotlety ve smetanovo-sýrové omáčce.

Poradny

Mám jako OSVČ nárok na dávky a příspěvek od ÚP?

Dobrý den, Makito,během pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat jako OSVČ s vedlejší činn... Více

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více