Hormonální hodiny tikají také mužům

Jeden den je všechno v pořádku a ten další máte špatnou náladu a jste podrážděná. Tyto změny nálad jsou typickým symptomem takzvaného PMS – premenstruačního syndromu, kterým trpí mnoho žen vždy jednou za měsíc. Hormonálním výkyvům podléhají nejenom ženy, ale i muži. Jak vypadá cyklus u mužů a mají také PMS?

Skutečně, i muži mají hormonální výkyvy. Jen mužský cyklus netrvá jako u žen 28 dní, ale pouhých 24 hodin! Poznejte, jak tikají mužské hodiny a jaký vliv mají na jeho chování.

Mužský cyklus

Podle výzkumů je hladina mužského hormonu testosteronu na nejvyšším stupni dopoledne. To znamená, že muži jsou nejvíce aktivní a činorodí. Údajně jsou ale také více hádaví a podráždění. V případě, že byste ráda strávila dopoledne s mužem v posteli, je to ideální doba, protože díky vysoké hladině testosteronu stoupá i mužovo libido.

Kolem poledne testosteron začíná klesat, takže muži jsou mazlivější, sociálnější a emočně otevřenější. Pokud chcete se svým partnerem něco důležitého probrat, je právě tato denní doba nejvíce vhodná.

Večer je hormon na nejnižší úrovni. Muži jsou proto nejpřítulnější a otevření kompromisu nejvíce z celého dne. Chcete svého miláčka přemluvit k něčemu, co by se mu nemuselo zrovna zamlouvat? Pak máte večer největší šanci, že se vám to podaří.

Mají muži PMS?

Je jasné, že odpověď bude znít NE. Z logiky věci ani nemohou, nakonec u mužů k žádné menstruaci nedochází. Ale s ohledem na jejich hormonální cyklus jsou denně pod neustálým vlivem hormonálních výkyvů, které ženy dobře znají. Další změny v mužském chování jsou ale i v souvislosti se změnou ročních období. Američtí odborníci tento jev nazývají IMS, tedy syndrom podrážděného samce. Pozorováním zvířat vědci zjistili, že vysokou hladinu testosteronu mají samci na podzim, kdy dochází k častému páření. Naopak v zimě hladina zase klesá na nízkou úroveň a samci jsou nervózní a podráždění, se sklonem k iracionálnímu chování. Hladina se zase začíná zvyšovat v jarních měsících.

Mužská menopauza?

Americký psychoterapeut Jed Diamond přišel také s dalším termínem – andropauza. Výkyvy hladiny testosteronu u mužů mají významný vliv na jejich chování. Andropauza souvisí s náhlým snížením hladiny hormonu a může být mužským ekvivalentem k ženské menopauze.

Tak teď, když máte návod, bude pro vás možná mnohem jednodušší probírat s muži zásadní otázky. Jen musíte zvolit správnou denní a roční dobu.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Život vám tento týden znepříjemní spousta drobných nepříjemností. A co vám bude kazit náladu asi nejvíce, bude zjištění, že si za ně můžete vy sami. Jenže toto zjištění v sobě zároveň skrývá velký potenciál – jestliže jste původcem maličkostí, jež vám znepříjemňují život, máte vy sami v rukou klíč k jejich nápravě. Pokud jej správně využijete, b... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
444 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat