Úspěch vztahu stojí na vzájemné oddanosti

Kanadští psychologové použili umělou inteligenci při vyhodnocení výzkumu kvality vztahu u jedenácti tisíc párů. Zaměřili se na to, co úspěšné vztahy, v nichž jsou oba partneři spokojení a šťastní, definuje. A z výsledků je jasné, že jsou to vzájemná oddanost partnerovi a pocit intimity ve vztahu.

Nejsilnějším předpokladem pro pevný a funkční vztah je, když jsou si partneři vzájemně oddaní, a ten druhý přitom oddanost pevně vnímá a cítí. Na druhém místě je potom pocit intimity ve vztahu, která poskytuje oběma partnerům pocit bezpečí. Dobrý vztah stojí také na vzájemně projevované úctě, lásce a kvalitním sexuálním životě, ve kterém se oba partneři cítí být uspokojení.

„Uspokojení z partnerského vztahu má mnoho důsledků na zdraví, celkovou životní pohodu a produktivitu v práci,“ vysvětluje profesorka Samantha Joel z Western University v kanadském Ontariu.

Nejčastější rizikové faktory

Naopak silným předpokladem pro krach vztahu jsou deprese u jednoho z partnerů či u obou partnerů a také úzkostná citová vazba jednoho z partnerů.

Z výzkumu také vyplývá, že podstatnější je to, jak se člověk chová ve vztahu, jaký je partner, než jaký je jako svobodný nezadaný člověk.

„Jinými slovy úspěch vztahu nezáleží na tom, kým jsem, ale kým jsem s tebou,“ dodává spoluautor výzkumu doktor Paul Eastwick z Northwestern University.

A jak zažehnout ve vašem vztahu znovu jiskru?

Dneska máme rande, miláčku

Zamyslete se – kdy jste naposledy měli večer jen a jen pro sebe? Spousta párů, které spolu žijí již nějaký ten rok, dělá zásadní chybu, když úplně rezignuje na „randění“. Takže pošlete děti k babičce, poproste kamarádku o hlídání, zakažte si na jeden večer mobilní telefony a vyrazte na večeři nebo se přitulte na gauči a se sklenkou něčeho dobrého sledujte filmy.

Nelehké rozhovory

Máte pocit, že vám to nějak přestává klapat. A tak situaci rozeberete s kolegyněmi, s kamarádkami, možná i s rodinou… Ovšem s jedním člověkem ne – s partnerem či partnerkou. Přitom těch se to týká nejvíc! Nebojte se vyjít s pravdou ven, nastínit svoje pocity a obavy, promluvte si o tom, co se ve vztahu změnilo. Jistě, někteří muži nejspíš nebudou sdílní hned napoprvé (a možná ani ženy), ale nevzdávejte se. Vaše okolí za vás problémy ve vztahu nevyřeší…

Zaměřte se na sebe

A teď tím nemyslíme jen jeden na druhého, ale také na sebe sama. Často totiž nespokojenost ve vztahu pramení z nespokojenosti s vlastním životem a směřováním. Vlastní problémy pak přenášíte i na partnera či partnerku a krize je na světě. Zamyslete se, jestli nejste náhodou příliš vytížení, unavení, nešťastní… A změňte to, jak jen to půjde! Vyhraďte si čas pro sebe a své koníčky. A stejně tak ho poskytněte partnerovi/partnerce.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Život vám tento týden znepříjemní spousta drobných nepříjemností. A co vám bude kazit náladu asi nejvíce, bude zjištění, že si za ně můžete vy sami. Jenže toto zjištění v sobě zároveň skrývá velký potenciál – jestliže jste původcem maličkostí, jež vám znepříjemňují život, máte vy sami v rukou klíč k jejich nápravě. Pokud jej správně využijete, b... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:25
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:24
48 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:10
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat