Platonické životní partnerství je novým vztahovým trendem

Žít spokojeně po boku někoho, s kým nikdy nebude sex? I to je možné. Platonická partnerství jsou dnes zcela normální. A může za to moderní doba!

Láska mezi mužem a ženou je prý kořením života. Vidíme ji ve filmech, slyšíme o ní v rádiích a čteme o ní v knížkách. Opravdu je ale jedinou zárukou partnerského štěstí a nelze se bez ní obejít?

Tak trochu jiný svazek

Umíte si představit, že žijete se svým dobrým přítelem, vychováváte s ním své děti a sdílíte své finance? Na první pohled to může vypadat jako standardní vztahový model. Ovšem přece jen je tady něco jinak. V tomto spojení jaksi není romantika, vášeň ani sex. Přesto může poskytnout klid, stabilitu a harmonii, kterou člověk ke spokojenosti potřebuje. Přijde vám to divné? Naopak. Začíná to být zcela normální. Vítejte ve světě platonických partnerství (1)!

Nová doba, nové abnormality?

I platonické partnerství může být hluboké a oddané. Dva lidé, kteří se dlouho znají a báječně si rozumějí, se zkrátka rozhodnou být spolu. A to v podstatě stejným způsobem, jako to dělají běžné manželské páry. Jediný rozdíl je v tom, že neprožívají pohádkovou romanci, mají oddělené ložnice a nikdy spolu nespí. I tento vztah může být cenný a může skvěle fungovat, a to klidně i celý život (2).

Jak se moderní společnost vyvíjí, stáváme se otevřenější vůči netradičním vztahovým kulturám. Máme tu polyamorii, otevřená manželství, oddělená soužití a teď i platonická partnerství. Najít tu správnou osobu, se kterou budete navždy šťastní, to může být opravdová výzva. Někteří se nechtějí omezovat jen na sexuální vztahy, což je v pořádku (2). Co je v tomto svazku nesmírně důležité?

Bez pravidel to nepůjde

Každý vztah má nějaké hranice a tento není žádnou výjimkou. Faktorů, které je nutno vzít v úvahu, je tu hned několik. Jako první se nabízí otázka společného bydlení. Tím druhým je sex, ovšem jinak, než si myslíte. Platoničtí partneři si musí ujasnit, zda o svých milencích mohou hovořit, nebo je toto téma naprosté tabu. S tím se pojí i možná žárlivost. Je také důležité promyslet, jestli spolu tito lidé budou navštěvovat rodinné akce a vystupovat jako pár, byť trochu neobvyklý (3).

Zdroj: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6926999/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10646310/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29436941/ Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Peníze, na které čekáte už nějakou dobu, jsou na cestě! Vydržte a uvidíte, že se vaše finanční situace brzo markantně zlepší. Naštěstí moc dobře víte, že to není signálem k většímu utrácení, a peníze chytře investujete do... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

41 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat