I manželství bez sexu může obstojně fungovat

Vážně sex drží manželství pohromadě a chrání ho před ztroskotáním? Může a nemusí. Bezpohlavní vztahy existují také a na absenci milování si nestěžují ani trochu. Je to otázkou priorit a vzájemné domluvy.

Uspokojivá sexuální aktivita k sobě poutá spoustu pozitivních změn, jako je například optimalizace krevního tlaku, útlum stresu, posílení imunity, upevnění intimity a v neposlední řadě i nižší rozvodovost (1). Pravidelné milování se proto tváří jako naprostá nutnost, bez které jsme nemocní, nešťastní a vztahy se nám hroutí pod rukama. I bez něj se ale dá obstojně fungovat. Za jakých podmínek?

Váš život, vaše pravidla

Podle průzkumu z roku 2015 (1) vnímá sex jako skutečný tmel, který svazek drží pohromadě, 61 procent lidí. „Většina mu přisuzuje až magický význam a odvozuje od něj partnerskou hodnotu, pocity lásky, vzájemnou přitažlivost a vášeň, ke které se jinak prostě nedostanete,“ domnívá se nizozemská sexuoložka, koučka a redaktorka Irene Fehr (2). Ano, to je samozřejmě v pořádku, ovšem existují také takzvaná manželství bezpohlavní, v nichž se jiskra touhy udusila už hodně dávno.

A proč vlastně ne?

„Přesná definice není, běžně se však uvádí, že je to stav, kdy má pár sex méně než desetkrát za rok. Pro mě osobně je bezpohlavní manželství takové, v němž erotika vůbec neexistuje,“ sdílí svůj názor americká rodinná terapeutka Danielle Harel. Může to být způsobeno nízkým libidem obou aktérů, nedostatkem času, zdravotními problémy, pracovní vytížeností či chronickým stresem, ale v zásadě to ohrožující problém nepředstavuje.

Vidíš to stejně, zlato?

„Pokud ani jednoho partnera absence pohlavního styku netrápí, i takový vztah bývá spokojený a harmonický. Berme to tak, že pro některé sex není vysokou prioritou, protože si cení zcela jiných aspektů společného života,“ podotýká americká poradkyně a autorka knih o lásce Celeste Hirschman s tím, že tady dvojice musí být na stejné vlně. Je-li to tak, proč se všemožnými tabulkami, názory okolí a děsivými scénáři o konci manželství kvůli chybějící erotice znepokojovat? Hlavně, když jsou šťastní ti, kterých se to týká.

Zdroje: (1) www.journals.sagepub.com/doi/10.1177/0022146516661597, (2) www.huffpost.com/entry/sexless-marriage-survive-fix-intimacy-ano_l_66340b66e4b0fc2b9528d407


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vám planety přinesou do vašeho milostného života nové impulzy a dynamiku. Pokud jste v partnerském vztahu, čeká vás období plné komunikace a porozumění. Věnujte svému partnerovi více pozornosti a buďte vnímaví k jeho potřebá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat