Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Manželství uzavřená po třicítce končí častěji rozvodem

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

06.09.2018 | Vztahy

Mohlo by se zdát, že vstoupit do manželství později – v psychické vyzrálosti – je lepší. Manželství totiž vyžaduje velkou míru sebevědomí a sebejistoty. Jenže výzkumy z posledních let přicházejí s opačnými závěry. Manželství uzavřená po třicítce skončí rozvodem častěji. A to zřejmě proto, že starší lidé už se odmítají přizpůsobit.

Tvrdí to profesor Nicholas Wolfinger z University of Utah, který sledoval dvě stě tisíc osob v průběhu několika let. Podle něj dnešní optimum pro uzavření manželství leží ve věkové skupině osmadvacet až dvaatřicet let. Ale lidé, kteří čekají až do pětatřiceti, už jsou většinou příliš staří na to, aby se přizpůsobili.

A s výsledky výzkumu profesora Wolfingera souhlasí i přední britská advokátka a psycholožka specializující se na manželství a rozvody Sheela Mackintosh Stewart.

„Vstoupit do manželství v pětatřiceti může být náročnější než v mladším věku kvůli problémům s přizpůsobením se novému konceptu my, když byl člověk tolik zvyklý na řešení svých potřeb jen jako já. Za prvé v rámci kariéry už má člověk seniorskou pozici se z odpovědností, podřízenými a cestováním, což vyžaduje čas, úsilí a energii, takže udělat si čas na rodinu a partnera je dalším přidaným stresem. Za druhé je to zvýšený stres a tlak ze simultánního řešení manželství, práce a dětí během několika málo let. A mezi třiceti a čtyřiceti roky se většina lidí už stává osobností, má jisté sebevědomí a sebejistotu a je nějak nastavena a má určité chování, které nechce měnit. Stinnou stránkou je sobecké, sebestředné chování a neochota se přizpůsobit či přistoupit na kompromis, což je pro úspěch v manželství zásadní,“ míní Sheela Mackintosh Stewart z Londýna.

Máme rozvod v genech?

Věk ovšem není zdaleka jediným faktorem, který zvyšuje riziko rozvodu. Podle švédských a amerických genetiků jsou rysy osobnosti, které souvisejí s neochotou či neschopností setrvat v jednom vztahu a vyšší mírou rozvodů, přenosné dědičně. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu. Děti rozvedených rodičů se nerozvádějí častěji proto, že by na ně přímo působila zkušenost s rozvodem, ale kvůli genům. Naznačuje to výzkum u dětí, které byly adoptovány.

Ty totiž nevyrůstaly pod vlivem biologických rodičů. A i když se jejich adoptivní rodiče nerozvedli, ony samy se rozvedly mnohem častěji, pokud se rozvedli biologičtí rodiče, kteří jim předali geny, ale nepůsobili na ně výchovně.

„Vnímám to jako docela významný objev. Téměř veškerá předchozí vědecká literatura naznačovala, že se rozvod přenáší generacemi psychologicky. Naše výsledky tomu odporují a naznačují, že vše má genetickou podstatu,“ tvrdí profesor psychiatrie Kenneth Kendler z Virginia Commonwealth University v Richmondu, který spolupracoval na výzkumu s vědci z Univerzity v Lundu.

Pro manželství nepříznivé geny jsou tedy velmi silné a projevují se i tehdy, když na jedince působí jiná výchova a nemá psychologickou zkušenost s rozvodem.

Své příbuzné byste měli navštěvovat častěji, než myslíte

Polévka z červené čočky

Polévka z červené čočky

18 hlasů
60min 427 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Placky s medem

11 hlasů
40min 810kJ 40 Kč

Placky z vařených brambor.

Rybí filé s liškami

0 hlasů
1h a 25min 575kJ 200 Kč

Netradiční, ale skvělá kombinace ryby a hub.

Poradny

Jak ochránit budoucího manžela před mými exekucemi?

Dobrý den, na úvod je potřeba říci, že ne všechny dluhy se automaticky stávají součástí společnéh... Více

Jaký zvolit ekologický produkt pro vyčištění WC?

Dobrý den,vaše změna přístupu nás velmi těší. Pokud jde o běžné produkty, máte pravdu, obyčejné č... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více