Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Multitasking. Proč v něm ženy vynikají a muži ne

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

06.05.2019 | Vztahy

Ano, ve světě něžného pohlaví to chodí tak, že v jednu chvíli lze vařit, dělat s dětmi úkoly a párovat vyprané ponožky. Poradili by si s těmito povinnostmi i ti, jimž v žilách koluje testosteron? Jistě, jen by to prý trvalo o několik hodin déle. Jak je to možné?

Nikdo určitě nechce bodat do vosího hnízda, ale je třeba nalít si čistého vína. Ačkoli se pánové nařčení, že neumějí dělat více věcí najednou, brání, o jejich (ne)schopnosti multitaskingu se vyprávějí hotové legendy. Tato problematika dokonce zaujala i samotné vědce, kteří se rozhodli odhalit, zda je na této „pomluvě“ něco pravdy. Vážně se tedy muži dokážou soustředit pouze na jeden úkol, zatímco ženy jich v danou chvíli zvládnou hned několik?

Kdo umí, ten umí?

Britská studie uskutečněná na Hertfordshirské univerzitě si na celou situaci řádně posvítila. Tamní odborníci v rámci svého originálního výzkumu oslovili celkem 100 jedinců z řad obou pohlaví.

Všichni respondenti pak dostali jasné instrukce. Měli během osmi minut vypočítat pár snadných matematických rovnic, najít na mapě nejbližší restauraci a navrhnout strategii, která by jim v imaginárním poli umožnila najít ztracené klíče. Aby to účastníci neměli tak jednoduché, experti jim po celou dobu absolvování testu několikrát telefonovali, což jim pochopitelně narušovalo soustředění. Jakmile tento „křest ohněm“ skončil, došlo na analýzu získaných dat. Jak zní závěrečný ortel?

Letitý souboj zná svého vítěze

Příslušnice něžného pokolení silnějším protějškům daly pořádně na frak! Dámy totiž alespoň z části dokázaly vyřešit všechno naráz, s čímž ovšem „ti z Marsu“ měli značný problém. Jak vidno, když dva dělají totéž, není to totéž.

„Muži mají lepší prostorovou představivost, takže by teoreticky vzato měli předčit ženy při hledání klíčů i práci s mapou. Jenže v kombinaci s počítáním matematických úloh si nepočínali vůbec dobře. Ukazuje se, že ženy jsou díky specifickému využití mozkových hemisfér mnohem více schopné správně reflektovat nový problém, aniž by přitom přestaly vykonávat ostatní úkony,“ připouští spoluautor studie a psycholog Keith Laws, který působí na výše zmíněné univerzitě. Chcete něco dodat?

Jak poznat, že jste obětí emočního zneužívání

Pórek plněný klobásovou směsí

Pórek plněný klobásovou směsí

18 hlasů
60min 537 kJ 106 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Roštěnky se zeleninou

6 hlasů
1h a 20min 416kJ 170 Kč

Plátky masa dušené se zeleninou.

Rychlý zeleninový boršč

1 hlas
1h a 15min 75kJ 95 Kč

Rychlá polévka z červené řepy-boršč bez masa.

Poradny

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Může se milenec matky dítěte domáhat popření otcovství?

Dobrý den,předpokládám, že otcovství vůči dítěti je již určeno a jako otec dítěte je v rodném lis... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více