Jak poznat, že jste obětí emočního zneužívání

23.08.2019 | Vztahy

Některé známky zneužití jsou na těle snadno rozeznatelné. Jenže to se jedná o fyzickou stránku věci. Jak poznat, že si někdo pohrává s vašimi city a emocemi? Takhle se manipulátor nezapře!

Některé náznaky emočního zneužívání mohou být zřejmé, ale oběť si jich na první pohled nemusí všimnout. Navíc je takové zneužívání všudypřítomné. Může se jednat o vztah s obchodním partnerem, rodičem, domovníkem nebo rodinným příslušníkem. A jak že se pozná?

Snaha o ovládání

Kontroluje váš partner, nebo sestra, s kým se stýkáte? Mívá s vámi debaty o tom, kdo je pro vás vhodný – a navíc vždy očekává rychlou odpověď na textovou zprávu? Pak se jedná o emoční zneužívání, které se pozná i tak, že jedna osoba vůči té druhé vykonává finanční kontrolu a hlídá každou korunu. Výjimečné není ani slídění v telefonu.

Psychologové se shodují, že ten, kdo chce mít někoho pod palcem, často s obětí jedná jako s dítětem a říká jí, co má nosit, říkat nebo dělat. Manipulant zároveň využívá strachu a odepírá svému vyhlédnutému objektu náklonnost, či se stará o to, aby propadnul v beznaděj. „Prosím tě, kdo by o tebe stál. Jen se na sebe podívej! Lásku si nezasloužíš!“

Neustálé obviňování

Vina obvykle pramení z pocitu nejistoty zneužívané osoby. Je vám to povědomé? Pak asi z jedné nebo druhé strany znáte žárlivost, výbuchy hněvu a nemístné vtipy plné sarkasmu. I to patří k emočnímu zneužívání, podobně jako ponižování. Za nevhodné chování se považují i toxické přezdívky, které údajně mají vypovídat o charakteru oběti a jejích špatných krocích. Když vám partner řekne „šmudlo“, myslí to z legrace, nicméně v případě, že vás několikrát týdně nazve hanlivým synonymem pro prostitutku, už je to nepřijatelné. A jak dál odhalíte manipulátora?

Nepředvídatelnost

Drastické změny nálady, emocionální výbuchy či náhlé změny plánu. Tohle všechno aktér, který chce druhé ovládat, moc dobře zná. U něj je totiž z minuty na minutu všechno jinak. Dohody platí jen málokdy. Nebo nikdy. Ostatně, drápy takové osoby mohou být ještě delší. Už jste někdy byli na samotce?

Izolace

K urážlivému chování může patřit příkaz ohledně opuštění domu. Taky zamykání osoby v místnosti a domě, schovávání klíčků od auta, ničení mobilních telefonů a počítačů. Platí přitom, že každý, kdo je svědkem nebo rovnou obětí emočního zneužívání, by měl vyhledat pomoc. Nebo z jakého důvodu se k tomu stavíte zády?


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
09:33

Štíhlé nohy a pevné hýždě

Štíhlé nohy a pevné hýždě
20:12

Cvičení na kulatý zadek

Cvičení na kulatý zadek
20:32

Kardio trénink

Kardio trénink

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
99 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
56 Příspěvků
Poslední příspěvek 11.4.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat