Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Partnerova nevěra může vztah i zdravě posílit

18.07.2020 | Vztahy

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže je nevěru nemožné překonat a kvůli ní mnohdy končí i dlouhodobé vztahy. Ano, nevěra bolí a často již kvůli ní pak nelze ve vztahu pokračovat. Ale ne vždy musí nevěra znamenat definitivní konec. Umění je i odpustit a „pohnout“ se dál a zachovat jinak fungující vztah. Obzvláště, když v něm jsou děti.

Bohužel nevěra často patří k dlouhodobým vztahům. Podle statistik bývá ve vztahu alespoň jednou za život nevěrných 60 % mužů a 40 % žen.

Nevěra má velké množství důvodů. Každý vztah je naprosto originální a unikátní, a proto i důvod k nevěře může mít tisíce podob. Od neschopnosti či neochotě žít monogamně až po to, kdy nevěrou řeší partneři nějaké své nenaplněné potřeby, frustrace či nespokojenost ve svém vztahu po sexuální stránce i citové.

Je důležité o vztah bojovat?

Mnohdy je vztah i bez nevěry v troskách a pro partnery je lepší se rozejít a najít si lepe fungující vztah. Často ale může být nevěra jen nepříjemnou epizodou jinak fungujícího vztahu. A i když to je zpočátku náročné, je lepší vztah neukončovat. „Za vztah stojí bojovat především tehdy, když spolu mají partneři děti a zároveň si rozumějí, vzájemně se respektují, mají podobné hodnoty a do budoucna se dokážou dívat stejným směrem. V situaci, kdy pár řeší nevěru, je velmi dobré vyhledat párového terapeuta, aby se vztah zbytečně nerozpadl. Párový terapeut pomůže v takové situaci porozumět důvodům, proč se vztah do této fáze dostal a může také pomoci přenastavit to, co ve vztahu nefunguje,“ říká terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, která patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women.

Často ale nevěra končí definitivním rozhodem. Například pokud ji jeden z partnerů nedokáže překonat.  Může znamenat konec například i v situaci, pokud už partneři jednou nevěru překonali, dohodli se na věrnosti, znovu vybudovali důvěru a partner či partnerka opětovně dohodu porušili.

Důležitá je komunikace a otevřenost

Chcete-li opět vztah dát dohromady, je dobré se po takové zkušenosti zastavit a opravdu upřímně a otevřeně prozkoumat, co k nevěře vedlo. Porozumět sami sobě, uvědomit si své potřeby a touhy. Často jde o důvody, na kterých se podílejí oba partneři. Nevěrnému partnerovi často ve vztahu něco chybí, není mu ve vztahu dobře. Je nutné také zahojit bolest, kterou nevěra způsobila, jak v podvedeném partnerovi, tak i v podvádějícím. Důvěra je dar, je jen na našem partnerovi, zda nám ji znovu daruje.

Nevěra může vztah naopak i posílit

„V některém vztahu se může stát, že se nevěra přihodí znovu. Druhá varianta je, že se na základě této nesmírně bolestivé zkušenosti partner či partnerka rozhodnou být zcela věrní po celý další společný vztah. Pokud se partnerům podaří nevěru překonat, jejich vztah to v takovém případě může naopak uzdravit a velmi upevnit. Díky ní si totiž mnoho páru může více uvědomit, co před tím bylo ve vztahu špatně, že je důležité si naslouchat a zároveň věci včas řešit.  Často si lidé, po nevěře také uvědomí, že láska a věrnost partnera není automatická, a že o vztah je důležité pečovat,“ dodává terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů.

Šťastný pár se musí shodnout v zásadních bodech

Vepřové maso dušené s jablky

Vepřové maso dušené s jablky

11 hlasů
1h a 5min 518 kJ 290 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brokolicová polévka s těstovinou

19 hlasů
50min 351kJ 75 Kč

Skvělá polévka pro celou rodinu.

Plněné rybí filé

0 hlasů
1h a 15min 139kJ 290 Kč

Rybí filé plněné zeleninovou směsí se sýrem. Zdravý,ch...

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více