Nebojte se být zdravě sobečtí

Sobectví nemusí být vždy negativní. Jak můžete nasměrovat zdravé sobectví, abyste si stanovili lepší hranice a získali zpět svůj čas?

Sobectví je docela špatná věc, že? Tahle vlastnost, jak se zdá, má negativní konotace: zamyslete se nad myšlenkou sobectví a automaticky vám naskočí také slova jako „chamtivý“, „sebestředný“ a „sobecký“.

Existuje spousta výzkumů (1), že jako lidské bytosti jsme všichni neodmyslitelně sobečtí. To je evoluční potřeba být v bezpečí a chránit se. Společenské normy však nařizují, že se máme chovat opačně, velmi nezištně – že bychom se měli chovat tak, že dáváme a pečujeme, a často tak, že se jako jednotlivci kompromitujeme. Takže jsme uvízli mezi lidským způsobem sebeobrany, což je náš evoluční pohon, a společenským požadavkem být nesobecký.

Když se však na sobectví podíváme z jiného úhlu, objeví se jiný obrázek: Co když ne všechny formy tohoto chování jsou špatné a co když rozvoj „zdravé“ formy sobectví může změnit naše životy k lepšímu? Psycholog Scott Barry Kaufman definoval zdravé sobectví jako zdravý respekt k vlastnímu zdraví, růstu, štěstí, radosti a svobodě (1). Zní to docela dobře, že?

Podle Kaufmana je tato forma sobectví celá o stanovení hranic, abyste se mohli soustředit na své vlastní potřeby, ale způsobem, který pomůže i ostatním lidem. Tím, že řeknete ne některým společenským událostem, které ve vás mohou způsobit pocit vyčerpanosti a nevrlosti, například rezervujete svou energii pro své nejbližší, což znamená, že čas, který s nimi strávíte, bude cennější (1). 

Kaufman vyvinul „škálu zdravého sobectví“ k měření tohoto chování, která zahrnuje výroky jako „Mám zdravou dávku sebeúcty a nedovolím lidem, aby mě zneužívali“, „Vyvažuji své vlastní potřeby s potřebami ostatní“ a „I když dávám ostatním hodně, vím, kdy mám dobít i já sám.“ Ve svém výzkumu (2) zjistil, že zdravé sobectví je pozitivně spojeno s pocitem vlastní kompetence (vnímání, že dosahujeme svých cílů), ale ne s „hubristickou pýchou“, typem pýchy poháněné pocity arogance a domýšlivosti. 

Stanovení hranic

Jak tedy můžeme přijmout sobectví ve svých životech vyváženým a pozitivním způsobem – zvláště pokud jsme již náchylní k tomu, abychom se okolí zalíbili? Za prvé začněte tím, že si připomenete, že stanovení hranic není sobecké – ve skutečnosti to pomáhá lidem více porozumět vám a tomu, co chcete. Hranice nejsou o tom, ovládat druhé nebo nebýt tu pro ostatní, jsou tu proto, abychom si připomněli, že můžeme kdykoli udělat něco pro někoho jiného, ​​v práci nebo doma, ale nemělo by to ovlivnit naše zdraví nebo naše potřeby (3).

Výhody jsou obrovské: tím, že budete šetřit svůj čas, energii a prostor – mentální i fyzický, si pravděpodobně užijete lepší pocit vlastní hodnoty a také budete pěstovat zdravé vztahy. Máme omezené zdroje energie a nadšení a musíme se zaměřit na priority, které nás živí a umožňují nám být tím nejlepším, čím můžete být (3). 

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7265883/, (2) ww.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2020.01006/full?&utm_source=Email_to_authors_&utm_medium=Email&utm_content=T1_11.5e1_author&utm_campaign=Email_publication&field=&journalName=Frontiers_in_Psychology&id=521440, (3) názor autora







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může přinést nové příležitosti pro posílení vašich partnerských vztahů. Pokud jste ve vztahu, očekávejte, že komunikace s partnerem bude jasnější a plná nových vhledů. Single Berani by se měli mít na pozoru, protože kolem se může objevit... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

45 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:08
15 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:40
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat