Manželství může dál fungovat i po nevěře

Pokud se ptáte, zda vztah obstojně překoná nevěru, je to vlastně půl na půl. Rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem máte ve svých rukou.

Ať už je nevěra fyzická či emocionální, páchá devastující škody. Dokáže zničit roky budovanou důvěru, nalomit i ty nejhlubší kořeny lásky a rozpoutat pocity smutku, zrady a beznaděje. I když se kvůli ní mnohé páry ocitají na rozcestí a čelí těžkým rozhodnutím, vždycky neznamená definitivní konec svazku.

Odpovědi v číslech

Možná jste to zažili i vy. Frustrující dilema, zda tenhle kolaps zkusit ustát, nebo navštívit rozvodového právníka a spálit veškeré mosty. Jak obtížná volba! Statisticky nevěra zasáhne čtyři z deseti manželství (1), což rozhodně není žádné optimistické číslo. Americká psychologická asociace (2) uvádí, že se 53 procent dvojic rozvede do pěti let, a to i přes pravidelné návštěvy terapie. Šrámy z mimomanželské aférky jsou v těchto případech bohužel natolik hluboké, že je nevyléčí ani odborná pomoc. Nezní to asi jako něco, co by vás v dané situaci nějak uklidnilo, ale pořád tu platí, že těch zbývajících 47 procent párů zůstane spolu. Za jakých okolností se rozbitý vztah podaří slepit?

Špinavé prádlo se na veřejnosti nepropírá

Nyní, když víte, že naděje přece jen existuje, je nejvyšší čas jednat. Abyste mohli tuto bolestivou kapitolu jednou provždy uzavřít, musíte vy i protějšek učinit jisté kroky. Z jeho strany jde o okamžité ukončení poměru, z té vaší zase o trpělivost a uchování soukromí. „Lidé v této pozici často zacházejí do extrémů a partnera veřejně pošpiňují. Čím více osob o jeho selhání ví, tím větší bude míra nevyžádaných rad, což ztíží pohyb vpřed,“ varuje americký rodinný terapeut Travis McNulty(3). Rovněž byste se vy oba měli zamyslet nad tím, proč k nevěře vůbec došlo.

Chybami se člověk učí

„Jakmile si o tom upřímně pohovoříte, vezměte si z toho ponaučení. Svým klientům často říkám, ať svůj první vztah pohřbí a začnou znovu s úplně novým, a to se stejnou intenzitou i vzájemnou péčí,“ doporučuje jmenovaný expert. To jsou klíčové počáteční body opravy, na kterých se v budoucnu dá postavit opět fungující svazek.

Zdroje: (1) www.npr.org/2013/06/25/195533059/can-infidelity-make-a-relationship-better, (2) www.apa.org/pubs/journals/features/cfp-0000012.pdf, (3) www.nbcnews.com/better/lifestyle/how-repair-your-relationship-after-someone-cheats-ncna980776Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vám planety přinesou do vašeho milostného života nové impulzy a dynamiku. Pokud jste v partnerském vztahu, čeká vás období plné komunikace a porozumění. Věnujte svému partnerovi více pozornosti a buďte vnímaví k jeho potřebá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

25 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:50
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 19:46

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat