Pořád se kritizuje, ale o jejích pozitivech už se nemluví. Samota tlumí úzkost, krotí stres, dobíjí energii, zvyšuje emoční inteligenci a podporuje kreativitu. A stačí pouhá čtvrthodinka!
V naší hyper-propojené společnosti se zdá, že být offline je hřích a chvilka ticha se rovná sociálnímu vyhnanství. Neustále slýcháme informace o důležitosti komunity, sdílení, propojení a nutnosti komunikace. Samota se tak v očích veřejnosti stala něčím, čemu je třeba se vyhnout a co se musí nutně „léčit“ socializací. Tak horké to ale zase být nemusí.
Dvě strany jedné mince
„Samota s izolací jsou skutečné problémy, které si zasluhují vážnou pozornost zejména proto, že mohou souviset s rozvojem depresí, rakoviny, srdečních problémů i nadváhy,“ připouští americká psycholožka Virginia Thomas (1). „Ovšem pro určitou část populace představují perfektní příležitost pro nalezení vnitřního klidu i blahobytu,“ upozorňuje lékařka. Jak to funguje v praxi?
Žádný stres, jen harmonie a mír
První parádní benefit ticha a chvilkového odloučení odhalil výzkum (2) publikovaný v časopise Personality and Social Psychology Bulletin. Jeho závěry informují o tom, že pouhých 15 minut v osamění utlumí úzkost, neboť emocionální „deaktivace“ umožňuje psychický restart a dobití energie, což vede ke zlepšení duševní jasnosti a snížení úrovně stresu. Další studie (3) zase prokázala, že kritizovaná samota má pozitivní vliv na sebereflexi a seberozvoj, jelikož napomáhá k dosažení osobních cílů. A teď přijde to největší překvapení…
Kreativita jede na plné obrátky
Věřte, nebo ne, být sám může také zvýšit emoční inteligenci a kreativitu, protože poskytuje mentální prostor potřebný ke zpracování emocí a vytváření inovativních nápadů. To zjistil zase jiný průzkum (4) z roku 2021 zahrnující více než 1 200 dospělých Francouzů. No to jsou věci, že? Tak se samoty zase tolik nebojte, může být nečekaným spojencem, který změní život k lepšímu.
Zdroje: (1) www.theconversation.com/being-alone-has-its-benefits-a-psychologist-flips-the-script-on-the-loneliness-epidemic-250742, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29072531/, (3) www.nature.com/articles/s41598-023-44507-7, (4) www.frontiersin.org/journals/psychology/articles/10.3389/fpsyg.2020.601150/full
Sledujte nás na sociálních sítích: