Je libo nevšední zážitek? Navštivte nejtišší místo světa

05.08.2019 | Zábava

Pokud jste příznivci netradičních zážitků, máme pro vás zajímavý tip. Každý si občas potřebuje dopřát chvilku ticha, na světě ale existuje místo, kde je ho až moc. Ptáte se, jak je to možné? Inu, jde o experimentální bezodrazovou komoru, která je odhlučněna na maximální možnou míru. Lidé v ní vydrží jen pár minut.

Minusové hodnoty zvuku

Tato speciální zvuková laboratoř patřící Microsoftu slouží především k testování hlučnosti vyvinutého hardwaru a je speciálně upravena tak, aby se do ní nedostal žádný zvuk zvenčí a její stěny neodrážely žádný zvuk vydávaný uvnitř komory. Stává se tak nejtišším místem světa. Úroveň ticha je zde -9,5 decibelu.

Stěny místnosti pokrývají speciálně navržené keramické klíny, potažené materiálem pohlcujícím zvuk. Tato zajímavá skladba stěn způsobuje, že i běžný hovor dvou naproti sobě stojících osob, je velmi špatně slyšitelný.

Pro lepší představu, při běžné mluvě vydáváme zvuk o síle 50 decibel. Při šepotu dvacet. Člověk svým uchem nedokáže zachytit slabší zvuk, než je 0 decibel. Proto pobyt v komoře navozuje neznámé pocity, které nemusí na psychiku člověka zapůsobit vůbec dobře.

Když se člověk sám stane zvukem

Při pobytu v komoře člověk slyší nejen vlastní dech, ale také tlukot srdce, práci plic, pohyby střev a žaludku nebo dokonce proudění krve v žilách. Na tyto zvuky přirozeně nejsme zvyklí, a proto zde lidem nebývá příliš do zpěvu. Návštěvníci zde zažívají pocity paniky, klaustrofobie, nevolnosti, u některých dokonce zvracení a mdloby. Průměrně zde lidé vydrží maximálně pár minut.

Zážitek, co by kamenem dohodil…

Vyzkoušet si, jaké je pobýt si pár minut v naprostém tichu, může každý a není nutné kvůli tomu jezdit až do sídla Microsoftu. Jednu velmi podobnou komoru mají i v brněnské pobočce technologické společnosti Honeywell, kde je úroveň hluku na prahu -5. decibel. Další bezdozvukovou komorou disponují i v Plzni, kde je možné ji navštívit po zarezervování termínu exkurze.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli jste poslední týdny neměli v práci tak úplně nadosah úspěch, po němž už dlouho toužíte, rozhodně se nevzdávejte! Snažte se ignorovat požadavky a nároky ostatních a soustřeďte se na své naděje a sny. Mělo by vám to usnadnit cestu. Nebojte se požádat o pomoc ty, o nichž víte, že vám ji poskytnou bez vedlejších úmyslů. Mají ve vás větší víru... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

10 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:02
139 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:43
53 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat