Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Proč je s věkem kocovina horší?

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

27.06.2016 | Zajímavosti

Mnozí lidé se podivují nad tím, proč v mládí mohli pít celou noc a neměli ráno žádné potíže, zatímco po třicítce se kocovina dostavuje s příšernou pravidelností a je rok od roku intenzivnější. Důvodem je právě proces stárnutí, který – jak známo na mnoha úrovních – zpomaluje veškeré procesy týkající se regenerace. Jak člověk stárne, ubývá v jeho játrech enzymů, které odbourávají kocovinu způsobující metabolity. Navíc kocovinu zhoršuje obezita a klesající obsah vody v těle.

Etanol je pro tělo látkou toxickou. I když působí v malé koncentraci příjemné stavy euforie a uvolnění, ve vyšších dávkách působí toxicky na nerovovou soustavu a také na ostatní buňky. Zbavit se ho snaží játra, do nichž alkohol s krví pumpuje srdce. V játrech se alkohol pomocí enzymů mění na acetaldehyd, látku ještě jedovatější než etanol. Tu další enzym štěpí na acetát, oxid uhličitý a vodu. Kocovinu způsobuje právě acetaldehyd, který koluje krví a dostává se do mozku a dalších orgánů.

V mládí je acetaldehyd rychle odbouráván, ale jak člověk stárne, ubývá enzymu potřebného k jeho redukci na acetát. Takže tělem delší dobu koluje acetaldehyd a vyvolává symptomy známé jako kocovina.

Dalším nepříznivým faktorem jsou pak obezita a dehydratace.

Většina lidí má ve vyšším věku více tukových zásob než v mládí. Bohužel tuk na sebe váže alkohol, který se tak pomaleji odbourává, je déle v systému a déle na tělo a mozek působí acetaldehyd. Ten už sám o sobě přispívá k dehydrataci organismu. Tělo s věkem navíc přichází o vodu přirozeně, jeho schopnost udržovat vodu v buňkách a tkáních se zhoršuje. To vše jsou důsledky zhoršování kocoviny s věkem,“ píše magazín New York.

Symbolika obsahu snů

Sladký cranberry nákyp

Sladký cranberry nákyp

12 hlasů
50min 616 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuře pečené s bramborami

10 hlasů
1h a 10min 549kJ 132 Kč

Kuře pečené v troubě s bramborami a smetanou.

Congrí

10 hlasů
1h a 40min 1192kJ 130 Kč

Černé fazole s rýží a kuřecími stehny.

Poradny

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Může mi dát škola výpověď nebo snížit úvazek?

Dobrý den,škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku p... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více