Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zbavování se ušního mazu může vést ke ztrátě sluchu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

9. 1. 2017 | Zajímavosti

Čistota a kultivovanost člověka byla dlouho měřena podle toho, jak měl čisté uši. Právě dokonale mazu zbavený zvukovod byl projevem vysoké úrovně jedince. Jenže podle amerických lékařů právě úzkostná hygiena v případě uší spíš škodí než prospívá. A ponechání mazu ve zvukovodu je prevencí ztráty sluchu a úplné hluchoty.

Americká akademie otorinolaryngologie tvrdí, že časté a nadměrné čištění zvukovodu naopak vede ke zvýšené produkci ušního mazu.

„Pacienti si často myslí, že zabrání ucpání zvukovodu ušním mazem, když si pomocí vatových tyčinek čistí uši… Problém ale je, že snaha eliminovat ušní maz vytváří další problémy, protože ušní maz je zatlačován dozadu a má vliv na zadní část ušního kanálu. Cokoli, co se strčí do ucha, může poškodit bubínek a zvukovod, škoda může být dočasná i trvalá,“ vysvětluje šéf Americké akademie otorinolaryngologie doktor Seth Schwartz.

Podle něj není nezbytné ucho čistit hlouběji než tam, kam se vejde špička malíčku při sprchování. Ucho má totiž schopnost samočisticí.

„Ušní maz je přirozená substance, kterou tělo produkuje, aby ucho čistilo, chránilo a promazávalo. Funguje jako samočisticí látka a udržuje ucho zdravé tím, že pohlcuje nečistoty, prach a jiné malé částečky a brání jejich průniku dále do ucha,“ dodává doktor Schwartz.

Když je hygieny příliš

Ostatně nejen posedlost čistýma ušima nám nikterak neprospívá. Naše posedlost čistotou obecně se nám jednou může vymstít. Alespoň to tvrdí vědci. Podle nich totiž při používání dezinfekčních prostředků a antibakteriálních mýdel nezabíjíme jen mikroby škodlivé, ale také ty prospěšné.

Ve světě kolem nás už sledujeme důsledky našeho neustálého zabíjení bakterií, přitom jejich význam teprve začínáme chápat,“ tvrdí profesor Thomas Sharpton z Oregon State University.

Jsou místa, kde je sterilita nezbytná, kupříkladu v nemocnicích, ale naopak v našem životním prostoru je škodlivá. Když člověk slyší reklamu, která slibuje vyhubení devětadevadesáti procent bakterií, měl by se podle profesora Sharptona spíš takových přípravků hrozit, než z nich mít radost. Nejlepším a dostačujícím mycím prostředkem jsou obyčejné mýdlo a voda s octem. Ty totiž potlačí nebezpečné choroboplodné zárodky, ale neublíží tolik prospěšným bakteriím.

„Zcela jistě nastávají situace, kdy jsou potřeba antibakteriální prostředky. Nicméně vědci mají dnes ohromné množství důkazů, podle nichž střevní bakterie můžou mít ohromně pozitivní vliv na metabolismus a zdraví srdce, imunity i nervové soustavy,“ vysvětluje doktor Christopher Gaulke.

Horoskop na týden od 20. do 26. února 2017 od naší astrol...

Zapečené zelené fazolky

Zapečené zelené fazolky

6 hlasů
55min 777 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Zvlněné, kudrnaté, vytvarované. A zvládnete to sama!

Zvlněné, kudrnaté, vytvarované. A zvládnete to ...

Běhejte i v zimě. Pozor na přípravu

Běhejte i v zimě. Pozor na přípravu

Vybíráme lyžařskou helmu a brýle pro děti

Vybíráme lyžařskou helmu a brýle pro děti

Kterých 30 testerek vyzkouší bylinný přípravek GAS pro bolavá dětská bříška?

Kterých 30 testerek vyzkouší bylinný přípravek ...

Děti v posteli rodičů. Ano, či ne?

Děti v posteli rodičů. Ano, či ne?

Rozeznají psi hodného a zlého člověka?

Rozeznají psi hodného a zlého člověka?

Tip na večeři

Krkonošský bramborák s jablky

24 hlasů
50min 930kJ 80 Kč

Skvělý recept ze staré kuchařky.

Pikantní pečená makrela

21 hlasů
60min 1118kJ 190 Kč

Pikantní makrely pečené v troubě.

Poradny

Změní se nárok na dávky, když syn začne podnikat?

Dobrý den, jestliže si Váš syn zařídí živnostenský list a stane se tak OSVČ, samozřejmě to bude ... Více

Mohu pečovat o dítě a nebýt v evidenci úřadu práce?

Dobrý den, pravděpodobně máte na mysli to, aby za Vás bylo hrazeno zdravotní pojištění. Zdravotn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Přátelé vám velice pomohou v dosažení cílů. Nebojte se jejich nabídek využít. Možná budete mít pocit, že nechcete své kamarády využívat. Ale copak byste vy sami příteli s radostí nepomohli? Zkuste se proto oprostit od zbytečné hrdosti a je&sc...

Více