Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Modré světlo monitorů poškozuje kůži a zrychluje její stárnutí

13.02.2018 | Zajímavosti

Lidé úzkostně pečující o mladistvost své pleti dobře vědí, jakou paseku na buňkách kůže může napáchat UV záření, zvláště pokud má člověk slabší fototyp. Ale podle kalifornských odborníků neškodí jen UV spektrum slunečního světla, ale stejně škodlivá je i modrá viditelná složka. Podle nejnovějších výzkumů dokonce vyvolává oxidativní stres více než UV záření. A bohužel pro moderního člověka modré světlo dnes září i v domácnosti z každého monitoru a displeje.

Jinými slovy, kdo se před UV paprsky a modrým světlem ze slunce chrání venku, není v bezpečí, pokud je kancelářským krtkem či domasedem s mobilem v ruce.

Vrásky kvůli mobilu

Z těchto technologií totiž na jeho kožní buňky září modré světlo především na oblast obličeje a okolí očí. Modrou část spektra emitují tablety, notebooky, počítače či chytré telefony.

„Nadměrné působení modrého světla urychluje oxidativní proces, modré světlo způsobuje nadměrnou pigmentaci, oxidativní účinky vyvolávají záněty a poškozují bariéru kůže, takže ta rychleji stárne, tvoří se nerovnosti na kůži, zašednutí pleti, nadměrná pigmentace a jemné rýhy a vrásky v obličeji,“ tvrdí dermatolog a profesor medicíny Howard Murad z University of California v Los Angeles.

Pozor na nervy

Modré světlo ale škodí také nervové soustavě, neboť brzdí vylučování melatoninu a zhoršuje tak schopnost usínání. Osoby, které pozdě večer koukají do tabletů a počítačů či mobilů nemůžou většinou usnout.

Proti účinkům modrého světla ochrání přípravky s UV filtry – částečně totiž zachycují i modré světlo – a také speciální programy, které mění barvu monitoru a displeje. Kupříkladu program f.lux je volně ke stažení na internetu. Ráno díky němu září monitor modře, takže se člověk rychle probere, jako by koukal do slunce, odpoledne a večer ale program modré světlo odfiltruje a září zbývající částí spektra tak, aby člověk snadněji usnul. Program lze nastavit tak, že odfiltruje modré spektrum světla v libovolnou denní dobu podle potřeb uživatele.

Co jste určitě nevěděli o letadlech. Opravdu je možné ote...

Jednoduchý salát pro dva

Jednoduchý salát pro dva

12 hlasů
20min 426 kJ 50 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z rajčat s balkánským sýrem

8 hlasů
20min 375kJ 85 Kč

Rychle, zdravě a hlavně chutně.

Roštěná s houbami

5 hlasů
2h a 10min 988kJ 166 Kč

Výborná roštěná s houbami a vínem Madeira.

Poradny

Vnučka má dítě s Angličanem, dostane sociální dávky?

Dobrý den,porodné i rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. U těchto dávek... Více

Na jak dlouho mohu dát syna do školky?

Dobrý den,dokud pobíráte rodičovský příspěvek, hradí za Vás zdravotní pojištění stát. Jakmile pob... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Na kolegu v práci se budete moci beze zbytku spolehnout. Uleví se vám, neboť si velmi dobře uvědomujete, že vzájemná důvěra je v pracovním kolektivu takřka nezbytná. Spolupracovníci vás naštěstí přesvědčí o tom, že by vás nikdy v ničem nezklamali.

Více