Pravidla sjezdovky: Opravdu víte, co na svahu smíte?

Sjezdové lyžování a snowboarding jsou sporty bez kterých si velká část z nás nedokáže zimu ani představit. Jak se chovat na silnici ví téměř každý držitel řidičského průkazu, ale o existenci pravidel na sjezdovce nemá značná část lyžařů ani ponětí. Společně s Pavlem Zigáčkem, specialistou na zimní zájezdy, jsme připravili shrnutí nejdůležitějších pravidel a doporučení.

Doma i v Alpách platí mezinárodní pravidla

V Čechách, na Slovensku, ale i v celých Alpách platí mezinárodní pravidla FIS. Každý lyžař (či snowboardista) se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného. Musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, stejně tak  hustotě provozu.

Lyžař přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním. „Předjíždět můžete shora, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem. Předjížděný lyžař musí mít vždy dostatek prostoru pro svou jízdu,” cituje z pravidel Pavel Zigáček z Neckermann CK.

Pokud chcete vjet do sjezdové tratě nebo se chcete po zastavení opět rozjet, musíte se rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že tak můžete učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní,” dodává Pavel Zigáček. Žádný lyžař by se neměl zbytečně zdržovat na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Pokud upadne, musí takové místo uvolnit co nejrychleji. Lyžař, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě, je také nutné respektovat  všechna značení a signalizaci. „Při úrazech je každý lyžař povinen poskytnout zraněnému první pomoc. Svědek nebo účastník nehody, ať je za nehodu odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje,” doplňuje Pavel Zigáček.

Trestní odpovědnost

Pokud jste účastníky nehody se zraněním, můžete být dokonce odpovědni za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Ostatně povinnost  počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí vyplývá i z občanského zákoníku. „Pokud z místa nehody ujedete, aniž byste poskytli pomoc, můžete být obžalováni za neposkytnutí pomoci,” dodává Pavel Zigáček.

Samozřejmosti?

To, že je nutné nosit ochrannou helmu (u dětí v Itálii a velké části Rakouska dokonce povinně), nepít na sjezdovce alkohol a že je dobré se před lyžováním připojistit, většina lyžařů již dodržuje. Ale nejsou to zdaleka všichni. Ty ostatní může čekat nepříjemné překvapení v podobě úrazu, zabavení permanentky a pokuty (při zjištění alkoholu) či nemalých finančních výdajů za náhradu škody.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít tendenci věnovat veškerou svou pozornost své práci a kariéře obecně. Jenže to se nesetká s přílišným pochopením ze strany vašich nejbližších, kteří se budou cítit, jako byste je zanedbávali. Vy naopak budete bojovat s pocitem, že se vaši pozornost snaží odpoutat od něčeho, co je pro vás aktuálně velmi důležité, a tak příle... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

106 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
55 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat