Dospět trvá třicet let. Teprve pak je mozek zcela dospělý

Lidé si pro zjednodušení snaží celý svět a vše kolem sebe třídit a označovat názvy. Pomáhá jim to snáze se orientovat v obrovském chaosu zvaném život. Jenže člověkem vytvořená umělá klasifikace neodpovídá v mnoha ohledech skutečnosti. Ať už se to týká sexuální orientace a identity nebo dělení etap lidského života. V druhém případě většina lidí věří, že v osmnácti začíná dospělost a že ve dvaceti už je člověk mentálně zralým jedincem.

Jenže podle vědců z Cambridgeské univerzity je zrání do dospělosti dlouhodobý proces, který v případě mozku končí až po třicítce.

Jinými slovy, ačkoli jsou lidé už dvanáct let legálně dospělými, jejich mozek a s ním související mnohé projevy – rozhodování, úsudek, myšlení apod. – dospělé nejsou. Dozrávají postupně a pomalu až do třicítky.

„Co my tím říkáme, je to, že mít definici toho, kdy se přesouváte z dětství do dospělosti, vypadá stále absurdněji. Je to mnohem mírnější přechod, který zabírá celá tři desetiletí života. Neexistuje něco jako dětství a dospělost ostře oddělené jasnou hranicí. Lidé jsou na cestě, je to určitá dráha, která je plynulá a dlouhá,“ tvrdí profesor Peter Jones z Cambridgeské univerzity.

Není dospívání jako dospívání

Jak se zdá, jasně stanovit, kdy člověk plně vstoupí do dospělosti, je docela obtížný úkol. Dospívání trvá každému jinak. A také každý z nás vstoupil do fáze dospívání v jiném věku. Co vlastně rozhoduje o tom, kdy se z dítěte stane puberťák? Na „vině“ je samozřejmě řada faktorů, nicméně nedávný výzkum přišel  se zajímavým zjištěním. Na brzkém vstupu do puberty se podle všeho podílejí i stresové hormony.

Australští vědci prokázali, že u dětí z chudých a problematických rodin dochází k výrazně časnějšímu nástupu puberty. Chlapci jsou přitom dvakrát ohroženější než dívky.

Vědci z Murdochova institutu pro výzkum dětí v Melbourne sledovali 3700 dětí ve věku osm až jedenáct let. Všímali si u nich věku, kdy nastoupí do puberty – rozvoj prsů, růst pubického ochlupení, menstruaci, akné, růst svalů, zvětšení penisu a varlat. Vztáhli to k výši příjmů, vzdělání a zaměstnanosti jejich rodičů. A vyšel jasný vztah. Čím nižší příjmy měla rodina, čím častěji byli rodiče nezaměstnaní a měli nižší vzdělání, tím dříve jejich dítě vstoupilo do puberty. U chlapců to platilo navíc více než u dívek.

„Znevýhodněné podmínky v dětství můžou změnit dokonce naši genetiku, což může vyústit v předčasné vylučování pohlavních hormonů. Tvrdé podmínky v dětství můžou spustit v našich tělech předčasnou pubertu také proto, abychom byli schopni včas předat své geny nové generaci, protože nám hrozí předčasná smrt,“ tvrdí autoři z Melbourne.


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Najdete si čas na své staré kamarády. Společně si tak užijete velice příjemný čas naplněný nejen nostalgickým vzpomínáním na doby dávno minulé, ale také spoustou legrace. Navíc si naprosto skvěle popovídáte a proberete spoustu nejnověj... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

3 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:24
13 Příspěvků
Poslední příspěvek 19:00
38 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:09

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat