Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Někteří muži netřídí odpad, protože je to příliš zženštilé

24. 8. 2019 | Zajímavosti

Jistá část mužské populace nedokáže používat zdravý rozum a příliš podléhá zastaralým stereotypům o rolích pohlaví. Psychologové z Pensylvánie přitom zjistili, že mnozí poněkud natvrdlejší muži považují třídění odpadu za příliš zženštilou činnost. Ekologii tak ignorují jen proto, aby je jejich stejně smýšlející vrstevníci nevnímali jako gaye.

„Existuje tu zřejmě jemný pohlavně stereotypní důsledek toho, když se zajímáme o různé typy ekologického chování. Lidé se zřejmě vyhýbají určitému chování, protože se snaží naplnit dojem svého pohlavního stereotypu, který podle nich vyvolávají u ostatních. Vyhýbají se tak chování, které se neslučuje s jejich pohlavím,“ tvrdí profesorka psychologie Janet K. Swim z Penn State University.

Muži versus ženy

Ta provedla experimentální výzkum. Nechala tisícovku mužů a žen hodnotit různé činnosti od jedné do desíti podle toho, jak považují tyto činnosti za typicky mužské či typicky ženské.

Pak tyto činnosti nechávala vykonávat muže a ženy. Ostatní zase hodnotili, jak na ně dotyční působí při těchto činnostech s ohledem na sexuální orientaci.

Ekologie je pro holky?

Z výsledků vyplývá, že činnosti související s ochranou přírody a ekologií, včetně třídění odpadu, byly vnímány jako femininnější, tedy zženštilejší. A když je vykonávali muži, ostatní si častěji mysleli, že jsou homosexuální nebo málo heterosexuální.

„S ohledem na tendenci vnímat ekologii jako zženštilý obor byli všichni lidé hodnoceni zženštileji, když se věnovali ekologickému chování,“ tvrdí profesorka Janet Swim.

Známá města pod zimní peřinou

Míchaný salát

Míchaný salát

7 hlasů
15min 421 kJ 122 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z cibule a fazolek

9 hlasů
35min 464kJ 90 Kč

Recept na cibulový salát s fazolkami.

Grilované vepřové kotlety s borůvkovou omáčkou

12 hlasů
40min 535kJ 155 Kč

Borůvky lze použít nejen do koláčů a k přípravě dezert...

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více