Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Někteří muži netřídí odpad, protože je to příliš zženštilé

24. 8. 2019 | Zajímavosti

Jistá část mužské populace nedokáže používat zdravý rozum a příliš podléhá zastaralým stereotypům o rolích pohlaví. Psychologové z Pensylvánie přitom zjistili, že mnozí poněkud natvrdlejší muži považují třídění odpadu za příliš zženštilou činnost. Ekologii tak ignorují jen proto, aby je jejich stejně smýšlející vrstevníci nevnímali jako gaye.

„Existuje tu zřejmě jemný pohlavně stereotypní důsledek toho, když se zajímáme o různé typy ekologického chování. Lidé se zřejmě vyhýbají určitému chování, protože se snaží naplnit dojem svého pohlavního stereotypu, který podle nich vyvolávají u ostatních. Vyhýbají se tak chování, které se neslučuje s jejich pohlavím,“ tvrdí profesorka psychologie Janet K. Swim z Penn State University.

Muži versus ženy

Ta provedla experimentální výzkum. Nechala tisícovku mužů a žen hodnotit různé činnosti od jedné do desíti podle toho, jak považují tyto činnosti za typicky mužské či typicky ženské.

Pak tyto činnosti nechávala vykonávat muže a ženy. Ostatní zase hodnotili, jak na ně dotyční působí při těchto činnostech s ohledem na sexuální orientaci.

Ekologie je pro holky?

Z výsledků vyplývá, že činnosti související s ochranou přírody a ekologií, včetně třídění odpadu, byly vnímány jako femininnější, tedy zženštilejší. A když je vykonávali muži, ostatní si častěji mysleli, že jsou homosexuální nebo málo heterosexuální.

„S ohledem na tendenci vnímat ekologii jako zženštilý obor byli všichni lidé hodnoceni zženštileji, když se věnovali ekologickému chování,“ tvrdí profesorka Janet Swim.

Praha má šestou nejrychlejší MHD z hlavních měst světa

Bramborový salát s rybou

Bramborový salát s rybou

7 hlasů
1h a 20min 493 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečené kuře s meruňkami

8 hlasů
1h a 5min 578kJ 180 Kč

Kuřecí maso s meruňkami je skvělá kombinace.

Zelná polévka s mrkví

11 hlasů
50min 311kJ 80 Kč

Polévka z bílého zelí a mrkve.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více