Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Psycholožka dokázala, žeeny nejsou v multitaskingu lepší než muži

29. 8. 2019 | Zajímavosti

Lidé obecně věří mnoha stereotypním představám o předurčených vlastnostech jednotlivých pohlaví. A tak jsou muži vnímání jako lepší řidiči – i když způsobí více dopravních nehod než řidičky – a ženy jsou zase lepší v multitaskingu, protože dokážou žehlit, kojit dítě a u toho telefonovat. Jenže je to mýtus. Německá psycholožka Patricia Hirsch dokázala, že jsou ženy v multitaskingu stejně špatné jako muži.

Nelze říct, že jsou muži stejně dobří. Protože obě pohlaví jsou v tom velmi špatná. A při multitaskingu se dopouštějí značného množství chyb.

Stejný úspěch, stejné chyby

Doktorka Hirsch z Rýnsko-Vestfálské technické vysoké školy v Cáchách provedla řízený experiment, do něhož zapojila osmačtyřicet žen a stejný počet mužů. Ti měli třídit hlásky na souhlásky a samohlásky a čísla na lichá a sudá. Souhlásky, samohlásky, sudá a lichá čísla měly vždy svou klávesu. Zároveň museli dobrovolníci používat levou i pravou ruku podle toho, na které straně monitoru se znak objevil.

Obě pohlaví byla stejně rychlá a stejně přesná, když měla třídit buď jen hlásky, nebo jen čísla. Ale když měli muži a ženy třídit hlásky a čísla zároveň, mačkat čtyři různé klávesy a nepravidelně používat pravou nebo levou ruku, dělali stejné množství chyb.

Je to jen stereotyp

„Je to obecně přijatá víra, že v multitaskingu ženy předčí muže, protože mají zřejmě evoluční výhodu a větší praxi vyplývající ze schopnosti zvládat děti, domácnost a zaměstnání. Naše výsledky nepotvrzují široce přijímaný stereotyp, že jsou ženy v multitaskingu lepší než muži, minimálně v sekvenčním a souběžném multitaskingu, které jsme použili ve studii,“ uvádí doktorka Hirsch z Cách.

Její studii publikoval odborný časopis PLOS One.

Podmínky rušení zájezdů v době pandemie

Citrónová polévka

Citrónová polévka

13 hlasů
45min 255 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborová buchta

12 hlasů
1h a 50min 526kJ 95 Kč

Recept na buchtu z brambor a uzeného masa.

Hrušková polévka

13 hlasů
45min 218kJ 75 Kč

Krémová hrušková polévka s pastinákem.

Poradny

Jak ukončit dohodu o provedení práce?

Dobrý den,to, že nejste dočasně schopná pracovat, nemusí nutně znamenat, že Váš zaměstnavatel neb... Více

Mám trvalý pobyt jinde než bydlím, dostanu příspěvek?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více