Knihy, zážitky nebo peníze. Jaký je ten nejlepší Vánoční dárek?

03.12.2019 | Zajímavosti

Vybrat ideální vánoční dárek pro své blízké bývá mnohdy těžké. Zvlášť, pokud chcete, aby dar přinášel i něco navíc. Popularita dárků s přidanou hodnotou na úkor těch ryze spotřebních v posledních letech roste. Chcete i vy nadělit pod stromeček netradiční dárek, který obdarovaného obohatí ve více rovinách? Podívejte se na několik zajímavých tipů.

Vánoční svátky se kvapem blíží a právě nyní se na plné obrátky nákupní horečka dárků pod stromeček. Podle průzkumů trhu vede elektronika, kosmetika, drogérie, hračky a knihy. Vedle nich ovšem každým rokem sílí obliba a poptávka méně tradičních darů, zejména zážitkových poukazů. Velmi trendy jsou rovněž dárky, které v sobě snoubí i investici do budoucna. Jaké trendy jsou in pro letošní rok?

Kniha pod stromeček, a ne jen tak ledajaká!

Jen pod málokterým vánočním stromečkem se nenajde ani jeden knižní dárek. Ano, ani dnes v době audio a e-knih většina lidí nedá dopustit na tištěnou klasiku. Pokud plánujete nadělit knihu, ale zároveň toužíte svůj dárek o něco povýšit, zkuste letos místo v kamenných či internetových knihkupectvích vybírat v antikvariátech nebo na webových aukčních portálech. Právě tam totiž můžete snadno narazit na vskutku jedinečné kousky.

Kromě limitovaných a vzácných edic knih nabízejí skvělou přidanou hodnotu rovněž různá první vydání knih. Ta mohou dokonce představovat i zajímavou investici. Dobrá kniha zkrátka nikdy neztratí svoje kouzlo.

Prožitky jsou v kurzu

Již několik sezón se v žebříčku oblíbených méně tradičních, avšak hodnotných dárků objevují dárky zážitkové. Oproti darům věcným jsou sice poněkud méně trvanlivé a mnohdy po nich nic hmatatelného nezůstane, pokud se ale obdarovanému takříkajíc trefíte „do noty“, nadělíte mu prožitek, na který třeba až do smrti nezapomene. A i odborníci naznačují, že nové darované zkušenosti a prožitky lidi činí šťastnými na delší dobu než dary materiální.

Efekty zážitkového daru na obdarovaného se věnovala například rozsáhlá studie psychologů z Cornell University, která mimo jiné tvrdí, že darované prožitky obdarovaného a dárce mnohem více emočně propojují, a to i když se samotného zážitku dárce neúčastní. Jsou to navíc právě prožitky, co formuje osobnost jedince, nikoliv předměty, jimiž se obklopuje. Odklon od materiálních věcí k zážitkům je pak obzvláště patrný u generace mileniálů.

Navnadili jsme vás a nyní chcete konkrétní tipy? Pro muže se nabízejí různé adrenalinové zážitky jako třeba jízda ve formuli po závodním okruhu, jízda v Lamborghini nebo let s akrobatickým pilotem. Klidnější povahy pak ocení třeba degustaci špičkových whisky nebo oblíbené pivní lázně. Právě různé wellness pobyty a procedury jsou ideálním dárkem pro dámy. Ty ovšem potěšíte třeba i romantickou vyjížďkou na koni, odpočinkem na jachtě nebo nejrůznějšími hobby kurzy. Velkým oříškem bývají prarodiče, kteří všechno potřebné mají. Pro ně je například vhodným dárkem lístek na kulturní akci, nejlépe s vaším doprovodem. Tím jistě nadělíte spoustu radosti.

Dar v bodobě investice

Velkým trendem se v současné době vedle zážitků stávají také dary, které v sobě spojují příslib zajímavé investice. Mezi těmi zaujímají přední místo investiční kovy. Tento typ dárků v posledních letech narůstá na popularitě. Prodeje zlata a stříbra ostatně mají před Vánoci stoupající tendenci.

V tomto směru jsou oblíbenými vánočními dárky zejména pamětní či investiční mince nebo medaile, které kromě své hodnoty finanční nabízejí i hodnotu estetickou, případně sběratelskou. Populární jsou kupříkladu svatováclavské dukáty nebo stříbrné pamětní mince vydávané Českou národní bankou.

Dobrý investiční potenciál ukrývají také šperky, které navíc především ženy potěší ještě větší estetickou hodnotou než zmíněné mince. Vedle samotné hodnoty drahých kovů a kamenů může šperk nabývat na ceně i svým stářím, v tomto ohledu se tudíž nabízejí kousky starožitné.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vám planety přinesou do vašeho milostného života nové impulzy a dynamiku. Pokud jste v partnerském vztahu, čeká vás období plné komunikace a porozumění. Věnujte svému partnerovi více pozornosti a buďte vnímaví k jeho potřebá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat