Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čmeláky decimuje především klimatická změna

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

16.03.2020 | Zajímavosti

V posledních dvaceti letech prudce ubylo čmeláků. Nejprve se mínilo, že za to můžou hlavně pesticidy užívané v zemědělství, protože ty likvidují populace všech divoce žijících i domácích včel. Jenže čmeláci mizí i z krajiny, kde s pesticidy nepřijdou do styku. Podle britských vědců za to může klimatická změna. Tyto chundelaté včely totiž sice dokážou opylovat květy i při teplotě deseti stupňů Celsia, kdy včela medonosná křehne a zůstává v úle, ale neumějí se vyrovnat s extrémními výkyvy teplot.

Klimatický chaos

Tak nazval tým vědců z britských a kanadských univerzit příčinu výrazného poklesu populací čmeláků v evropské přírodě. Ti nejrychleji mizí z teplejších oblastí Evropy a Severní Ameriky. V chladných horských oblastech a severních zeměpisných šířkách lze pozorovat osidlování území, která byla v minulosti klimaticky příliš nehostinná. Ale bohužel populace nejsou stabilní a počet čmeláků se nezvyšuje. Tento hmyz se pouze snaží uniknout příliš vysokým teplotám.

„Byli jsme poprvé schopni přesně dokázat velmi úzký vztah mezi místním vymíráním a rozšiřováním čmeláků kvůli klimatické změně, předložili jsme jasné otisky prstů klimatické změny, které můžou za pokles čmeláků, jež poslední desetiletí pozorujeme,“ svěřil BBC doktor Tim Newbold z Londýnské univerzity.

Ztráta druhového bohatství

„Pokles populací čmeláků jasně souvisí s klimatickou změnou, a především s extrémními teplotami a klimatickým chaosem, které klimatické změna vytváří,“ tvrdí doktor Peter Soroye z University of Ottawa, jenž na výzkumu spolupracoval.

„Tato nová studie jen přidává další důkazy k těm již nahromaděným, důkazy o alarmující celosvětové ztrátě druhového bohatství a o takové míře globální změny, která už přesáhla kritickou hranici pro to, aby ekosystém dokázal změnám odolávat a vyrovnat se s nimi,“ míní doktor Jonathan Bridle z University of Bristol.

Husí kůže podporuje růst vlasů a chlupů

Ryba s rajčaty

Ryba s rajčaty

5 hlasů
1h a 15min 316 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Špagety s kuřecím masem

14 hlasů
50min 1066kJ 95 Kč

Jednoduchý oběd pro milovníky špaget.

Hrušková polévka

15 hlasů
45min 222kJ 70 Kč

krémová polévka s hruškou a brambory

Poradny

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Chci bydlet sama s dětmi, dostanu příspěvek na bydlení?

Dbrý den, Karolíno,na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má t... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více