Čmeláky decimuje především klimatická změna

V posledních dvaceti letech prudce ubylo čmeláků. Nejprve se mínilo, že za to můžou hlavně pesticidy užívané v zemědělství, protože ty likvidují populace všech divoce žijících i domácích včel. Jenže čmeláci mizí i z krajiny, kde s pesticidy nepřijdou do styku. Podle britských vědců za to může klimatická změna. Tyto chundelaté včely totiž sice dokážou opylovat květy i při teplotě deseti stupňů Celsia, kdy včela medonosná křehne a zůstává v úle, ale neumějí se vyrovnat s extrémními výkyvy teplot.

Klimatický chaos

Tak nazval tým vědců z britských a kanadských univerzit příčinu výrazného poklesu populací čmeláků v evropské přírodě. Ti nejrychleji mizí z teplejších oblastí Evropy a Severní Ameriky. V chladných horských oblastech a severních zeměpisných šířkách lze pozorovat osidlování území, která byla v minulosti klimaticky příliš nehostinná. Ale bohužel populace nejsou stabilní a počet čmeláků se nezvyšuje. Tento hmyz se pouze snaží uniknout příliš vysokým teplotám.

„Byli jsme poprvé schopni přesně dokázat velmi úzký vztah mezi místním vymíráním a rozšiřováním čmeláků kvůli klimatické změně, předložili jsme jasné otisky prstů klimatické změny, které můžou za pokles čmeláků, jež poslední desetiletí pozorujeme,“ svěřil BBC doktor Tim Newbold z Londýnské univerzity.

Ztráta druhového bohatství

„Pokles populací čmeláků jasně souvisí s klimatickou změnou, a především s extrémními teplotami a klimatickým chaosem, které klimatické změna vytváří,“ tvrdí doktor Peter Soroye z University of Ottawa, jenž na výzkumu spolupracoval.

„Tato nová studie jen přidává další důkazy k těm již nahromaděným, důkazy o alarmující celosvětové ztrátě druhového bohatství a o takové míře globální změny, která už přesáhla kritickou hranici pro to, aby ekosystém dokázal změnám odolávat a vyrovnat se s nimi,“ míní doktor Jonathan Bridle z University of Bristol.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Snídaně s jahodami

(19 hlasů)

Pečená vejce s pažitkou

(17 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Vaše pohostinnost je až neuvěřitelná. Pro své blízké a přátele byste tento týden udělali první poslední. A můžete si být jisti, že si vaší ochoty a laskavosti všimnou! Dočkáte se proto mnoha pochval a ocenění. To bude působit jako pohlazen&ia... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:08
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:07
24 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:07

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat