Čmeláky decimuje především klimatická změna

V posledních dvaceti letech prudce ubylo čmeláků. Nejprve se mínilo, že za to můžou hlavně pesticidy užívané v zemědělství, protože ty likvidují populace všech divoce žijících i domácích včel. Jenže čmeláci mizí i z krajiny, kde s pesticidy nepřijdou do styku. Podle britských vědců za to může klimatická změna. Tyto chundelaté včely totiž sice dokážou opylovat květy i při teplotě deseti stupňů Celsia, kdy včela medonosná křehne a zůstává v úle, ale neumějí se vyrovnat s extrémními výkyvy teplot.

Klimatický chaos

Tak nazval tým vědců z britských a kanadských univerzit příčinu výrazného poklesu populací čmeláků v evropské přírodě. Ti nejrychleji mizí z teplejších oblastí Evropy a Severní Ameriky. V chladných horských oblastech a severních zeměpisných šířkách lze pozorovat osidlování území, která byla v minulosti klimaticky příliš nehostinná. Ale bohužel populace nejsou stabilní a počet čmeláků se nezvyšuje. Tento hmyz se pouze snaží uniknout příliš vysokým teplotám.

„Byli jsme poprvé schopni přesně dokázat velmi úzký vztah mezi místním vymíráním a rozšiřováním čmeláků kvůli klimatické změně, předložili jsme jasné otisky prstů klimatické změny, které můžou za pokles čmeláků, jež poslední desetiletí pozorujeme,“ svěřil BBC doktor Tim Newbold z Londýnské univerzity.

Ztráta druhového bohatství

„Pokles populací čmeláků jasně souvisí s klimatickou změnou, a především s extrémními teplotami a klimatickým chaosem, které klimatické změna vytváří,“ tvrdí doktor Peter Soroye z University of Ottawa, jenž na výzkumu spolupracoval.

„Tato nová studie jen přidává další důkazy k těm již nahromaděným, důkazy o alarmující celosvětové ztrátě druhového bohatství a o takové míře globální změny, která už přesáhla kritickou hranici pro to, aby ekosystém dokázal změnám odolávat a vyrovnat se s nimi,“ míní doktor Jonathan Bridle z University of Bristol.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
107 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
138 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat