Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Včely používají ke komunikaci přes patnáct set rozdílných tanečků

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

2. 3. 2020 | Zajímavosti

Včelí komunikace je založena na tzv. tancích. Tyto speciální pohybové choreografie mají základní tvar osmičky. Ale podle vědců z Minnesoty včely používají více než patnáct set různých kombinací tance, každý z nich je tak jakýmsi heslem ve včelím slovníku. Kombinací tanců jsou včely schopny velmi přesně vyjádřit řadu informací o vnějším světě.

Proč je důležitá komunikace?

Včelí tanečky používají dělnice létavky – vyletující z úlu na pastvu – k předání informace ostatním dělnicím o nalezeném zdroji nektaru a pylu. Pyl slouží včelám ke krmení larev, nektarem se samy živí a ukládají si jeho zásoby na ta období roku, kdy jeho zdroje v přírodě mizí.

Vědci z University of Minnesota zkoumali zdroje včelí pastvy a chtěli odhalit ideální kombinaci rostlin, která by tomuto hmyzu zajistila ideální rozvoj na jaře. Přitom si začali všímat, že včely používají pro různé zdroje různé tance. Vědělo se už dříve, že se dělnice mezi sebou informují právě těmito tanečky a že tanečnice svým kolegyním velmi přesně vyjádří, o jaký zdroj potravy se jedná, kde přesně se nachází a jak je vydatný.

Nicméně podrobenější analýza pohybů odhalila 1 528 unikátních vrtivých tanců, přičemž každý jeden má svůj specifický význam a tvoří heslo ve včelím slovníku.

„Myslím, že na včelách je nejpozoruhodnější právě schopnost komunikace,“ uvedl autor výzkumu doktor Morgan Carr-Markell.

Včely si vás dokážou zapamatovat

Možná to zní poněkud bizarně, ale již dřívější vědecký výzkum, který provedl optický specialista Adrian Dyer působící na univerzitě Cambridge, skutečně potvrdil, že včely si vás dokážou zapamatovat. Příště až se budete po včele ohánět, tak si na to vzpomeňte.

„Studie ukázala, že včely jsou mnohem chytřejší, než si doposud lidstvo myslelo,“ komentuje studii neurolog Michael Tarr z univerzity Brown sídlící na Rhodu Islandu, který se na výzkumu podílel. Odborník celou záležitost uzavírá s tím, že pro tento druh hmyzu je lidský obličej jen značně podivným květem a na tom funguje princip rozpoznávání.

A teď ruku na srdce, uklidnilo vás to? Možná není od věci být v tomhle směru trochu opatrnější a zbraně ve formě stočených novin nechat raději u ledu. Člověk nikdy neví…

Nebezpečí ve formě konspiračních teorií

Bramborové gnocchi s pestem

Bramborové gnocchi s pestem

14 hlasů
45min 701 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečení pstruzi

7 hlasů
40min 833kJ 195 Kč

Obalovaný pstruh s bylinkami.

Okurkový salát s granátovým jablkem

4 hlasy
25min 550kJ 50 Kč

Velmi jednoduchý, chutný salát ze salátové okurky a červe...

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více