Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ovzduší nad Evropou je dvakrát čistší než loni touto dobou

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

22. 4. 2020 | Zajímavosti

Evropská vesmírná agentura zveřejnila satelitní snímky čistoty vzduchu nad Evropou. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku dýchají obyvatelé většiny velkých měst Evropy polovinu prachových částic, oxidů dusíku a dalších exhalátů. Nejvýraznější je právě pokles obsahu nanočástic prachu a oxidů dusíku, které produkují spalovací motory.

Ve většině měst Evropy poklesla koncentrace oxidů dusíku mezi pětačtyřiceti a pětapadesáti procenty ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Na výzkumu se podílí Nizozemský královský meteorologický institut.

Podle dat máme nejčistší vzduch za posledních dvacet let. Příčinou je nouzový stav a omezení dopravy a provozu řady továren – největších znečišťovatelů vzduchu. Oxidy dusíku produkují krom spalovacích motorů také chemický průmysl a výrobny hnojiv.

Máme pro vás pár jednoduchých kroků, kterými může šetřit přírodu opravdu každý.

Jde to i bez plastů

Jeden igelitový sáček se rozkládá i více než sto let, proto bychom jejich využívání měli omezit. Není nic jednoduššího, než si na nákupy nosit své plátěné tašky či proutěný košík. V poslední době řada lidí začala bojkotovat také jednorázové sáčky na zeleninu a ovoce, místo toho plody vkládají do svých. Ty lze zakoupit například na různých e-shopech nebo podomácku vyrobit ze staré záclony.

Podobně se dá omezit spotřeba plastových brček či kelímků na kávu, pokud si ji rádi berete s sebou, nabízí se vlastní termo hrnek.

Voda nad zlato

Abnormálně suché loňské léto, a jako následek prázdné studny, nás důrazně varovaly, že voda rozhodně není nekonečně čerpatelným zdrojem. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik litrů proteče, když umýváte nádobí pod tekoucí vodou? Necháváte otevřený kohoutek, když si čistíte zuby? I v každodenním běžném životě můžete plýtvání zamezit.

Třídit lze (skoro) všechno

Třiďte odpad! Tolikrát omílané sousloví a stále stejně pravdivé. K třídění stačí vyčlenit koutek v kuchyni na barevné koše, které vám každý den připomenou, kam daný odpad patří. Pomůžete tak šetřit zdroje a energii k vyrábění dalšího zboží.

Venkovní stanoviště s popelnicemi navíc bývají dobře vybavená a naleznete tam nádoby na bioodpad, textil či použité baterie. Vždy je ale třeba sledovat značky na obalech, které určují, jak využitý produkt vytřídit.

Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

Polévka z mražené zeleniny

Polévka z mražené zeleniny

24 hlasů
30min 119 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuře s pomerančovou šťávou

15 hlasů
1h a 20min 564kJ 91 Kč

Kuřecí maso v kombinaci s chutí pomeranče a mandarinky...

Rýžový nákyp

12 hlasů
40min 592kJ 75 Kč

Nákyp se sušeným ovocem.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více