Nebezpečí ve formě konspiračních teorií

Vypadá to, jako by konspirační teorie momentálně vládly světu. Jak nebezpečné je ale věřit konspiračním teoriím? A jak jednat s konspiračními teoretiky?

Diskuse s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím mohou být bizarní a vtipné, ale také znepokojující. Konspirační teorie je něco, co se objevuje napříč společností a má velký potenciál spojovat různorodé skupiny. Ale může mít i různé názvy – třeba „fake facts“.

Konspirační mýty

Asi nejvíce mýtů v současnosti koluje o koronaviru. Podle předběžných statistik věří dokonce až 17 % lidí tomu, že koronavirus je „švindl“ a dalších 17 % věří, že byl virus vyroben uměle. Z psychologického hlediska se zdá, že konspiračním teoriím věří více lidé, kteří mají pocit ztráty kontroly. Najednou nemohou sami určit, co a jak se bude dít, a to vede ke stresu a nejistotě. Ale ne všichni, co konspirační povídačky rozšiřují, trpí nedostatkem jistoty. Právě naopak! Je to touha po jedinečnosti a výjimečnosti. Pocit, že „vědí víc než ostatní“ a že „to celé prokoukli“, dodává takovým lidem pocit nadřazenosti.

Nebezpečí konspiračních teorií

Věřit věcem, které nabízejí faleš a nepravdu, nemůže skončit pro věřícího nikdy dobře. Většinou to končí naprostou ztrátou vlastní myšlenkové svobody a dotyčný jen hlouběji upadá do lží. Jako možná první konspirační teorie může být považována kniha „Protokoly sionských mudrců“ napsaná na zakázku v carském Rusku jako odůvodnění počínajícího antisemitismu. Následně si tuto knihu jako podklad pro svoji politickou kariéru vzal i Adolf Hitler. Ale i další konspirační smyšlenky mohou být doslova životu nebezpečné. Přes hnutí Svědků Jehovových až po nedávné odmítání očkovat děti.

Jak jednat s „teoretiky“

V případě neznámé osoby například v internetových diskuzích je velmi obtížné pochopit, proč falešným vyprávěním dotyčný člověk věří. V osobní rovině je nutné se nejdříve pořádně nadechnout a zůstat v klidu. Zkuste zjistit, jakou funkci víra v konspirační teorie pro daného člověka plní. A pak se snažit přejít v hovoru na tuto rovinu. Čím dříve zasáhnete, tím lépe. I když v rodině to může být někdy velmi nepříjemné. Nesnažte se je ale kritizovat. Jediné, čeho pravděpodobně dosáhnete, bude bohorovný úsměv, který znamená jediné – v očích konspiračního teoretika jste naivní. Kromě toho osoby s potřebou být výjimeční věří právě věcem, které jsou za pravdivé považovány menšinou. V počáteční fázi sebeklamu psychologové doporučují ukázat dotyčné osobě, že ji rozumíte a chápete ji. Pokud ji dokážete uklidnit, můžete společně pátrat po zdrojích všech konspiračních teoriích. Jen s jasnými argumenty a podloženými fakty můžete u teoretika uspět.  


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

17 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat