Řešení autonehody v zahraničí

Prozatím je nyní dovoleno vycestovat hned do několika evropských zemí bez výraznějších omezení. S ohledem na to, jak je celá situace proměnlivá, ale čím dál více Čechů volí raději cestu autem, než aby si zarezervovali letenky či jízdenky. A přestože nám tento způsob dopravy dává jistou svobodu a flexibilitu, je pár věcí, které bychom při cestování autem měli znát. Jedna z nich je i postup v případě autonehody.

Zelená karta

Zelená karta je doklad, který byste při jízdě automobilem měli mít vždy, a to nejen v České republice, ale ve většině evropských zemích. Jedná se totiž o mezinárodní doklad prokazující, že máte na svém vozidle uzavřené platné povinné ručení. I v Evropě však najdeme pár zemí, kde zelená karta neplatí, a toto je třeba si ověřit na přední straně zelené karty. Tam najdete uvedený seznam zemí, na které se platnost karty vztahuje a na které nikoli. Zároveň doporučujeme mít u sebe vždy i kopii zelené karty, a to pro případ, že by její originál byl vyžádán orgány na území cizího státu. Číslo zelené karty taktéž potřebujete v případě, že to budete vy, kdo by v zahraničí způsobil dopravní nehodu.

Když způsobíte dopravní nehodu

Pokud v zahraničí způsobíte dopravní nehodu, s poškozeným je třeba vyplnit evropský záznam o dopravní nehodě, kde se mj. uvádí datum, čas a místo nehody, údaje o pojištěných osobách obou vozidel dle dokladu o pojištění, údaje o obou vozidlech, údaje o pojišťovnách dle dokladu o pojištění a údaje o řidičích. Zároveň se vyplňují okolnosti nehody a taktéž nákres nehody v okamžiku střetu. Formulář musí být oběma účastníky podepsán a je velmi doporučováno pořídit z místa nehody fotografie z různých úhlů, které následně předáte pojišťovně. Formulář není třeba vyplňovat dvakrát, je totiž propisovací. Dvě sady formuláře vyplníte jen v případě, že se nehoda týká více než dvou účastníků nehody. Vaši pojišťovnu byste měli neprodleně informovat a je nutné postupovat podle dalších instrukcí osoby z asistenční linky.

Policii voláte v případě, že došlo ke zranění účastníků nehody nebo jsou škody na vozidlech velmi rozsáhlé. V případě, že je někdo zraněn, je samozřejmě nutné zavolat i lékaře.

Když je vám způsobena škoda

V případě, že je vám způsobena škoda na vozidle od druhého účastníka dopravní nehody, postupujete obdobně jako v prvním případě. Od místa nehody však nikdy neodjíždějte, aniž byste měli vyfocenou zelenou kartu a řidičský průkaz škůdce a vyplněný evropský záznam o dopravní nehodě, který bude škůdcem podepsán. S těmito doklady a s fotografiemi z místa nehody se poté obraťte na pojišťovnu škůdce. Taktéž je nutné, abyste o celé situaci neprodleně informovali svou pojišťovnu na asistenční lince, kde vás zodpovědná osoba může navigovat v případě, že nastanou nějaké zvláštní okolnosti.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
14:33

HIIT training

HIIT training
16:32

Kardio trénink

Kardio trénink
08:50

Protažení na nohy

Protažení na nohy

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:25
41 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat