Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Řešení autonehody v zahraničí

16. 8. 2020 | Zajímavosti

Prozatím je nyní dovoleno vycestovat hned do několika evropských zemí bez výraznějších omezení. S ohledem na to, jak je celá situace proměnlivá, ale čím dál více Čechů volí raději cestu autem, než aby si zarezervovali letenky či jízdenky. A přestože nám tento způsob dopravy dává jistou svobodu a flexibilitu, je pár věcí, které bychom při cestování autem měli znát. Jedna z nich je i postup v případě autonehody.

Zelená karta

Zelená karta je doklad, který byste při jízdě automobilem měli mít vždy, a to nejen v České republice, ale ve většině evropských zemích. Jedná se totiž o mezinárodní doklad prokazující, že máte na svém vozidle uzavřené platné povinné ručení. I v Evropě však najdeme pár zemí, kde zelená karta neplatí, a toto je třeba si ověřit na přední straně zelené karty. Tam najdete uvedený seznam zemí, na které se platnost karty vztahuje a na které nikoli. Zároveň doporučujeme mít u sebe vždy i kopii zelené karty, a to pro případ, že by její originál byl vyžádán orgány na území cizího státu. Číslo zelené karty taktéž potřebujete v případě, že to budete vy, kdo by v zahraničí způsobil dopravní nehodu.

Když způsobíte dopravní nehodu

Pokud v zahraničí způsobíte dopravní nehodu, s poškozeným je třeba vyplnit evropský záznam o dopravní nehodě, kde se mj. uvádí datum, čas a místo nehody, údaje o pojištěných osobách obou vozidel dle dokladu o pojištění, údaje o obou vozidlech, údaje o pojišťovnách dle dokladu o pojištění a údaje o řidičích. Zároveň se vyplňují okolnosti nehody a taktéž nákres nehody v okamžiku střetu. Formulář musí být oběma účastníky podepsán a je velmi doporučováno pořídit z místa nehody fotografie z různých úhlů, které následně předáte pojišťovně. Formulář není třeba vyplňovat dvakrát, je totiž propisovací. Dvě sady formuláře vyplníte jen v případě, že se nehoda týká více než dvou účastníků nehody. Vaši pojišťovnu byste měli neprodleně informovat a je nutné postupovat podle dalších instrukcí osoby z asistenční linky.

Policii voláte v případě, že došlo ke zranění účastníků nehody nebo jsou škody na vozidlech velmi rozsáhlé. V případě, že je někdo zraněn, je samozřejmě nutné zavolat i lékaře.

Když je vám způsobena škoda

V případě, že je vám způsobena škoda na vozidle od druhého účastníka dopravní nehody, postupujete obdobně jako v prvním případě. Od místa nehody však nikdy neodjíždějte, aniž byste měli vyfocenou zelenou kartu a řidičský průkaz škůdce a vyplněný evropský záznam o dopravní nehodě, který bude škůdcem podepsán. S těmito doklady a s fotografiemi z místa nehody se poté obraťte na pojišťovnu škůdce. Taktéž je nutné, abyste o celé situaci neprodleně informovali svou pojišťovnu na asistenční lince, kde vás zodpovědná osoba může navigovat v případě, že nastanou nějaké zvláštní okolnosti.

Kulturně univerzální barvou je červená

Celerová polévka se sýrem

Celerová polévka se sýrem

8 hlasů
40min 325 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Ananasový salát

22 hlasů
15min 643kJ 85 Kč

Recept na rychlý salát pro nečekané hosty.

Sleďový salát s řepou

10 hlasů
25min 753kJ 120 Kč

Sleďový salát doplní váš sváteční stůl.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více